Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc nesmí dát do srdce města lampy UrbanStar, zakázal jí to soud

  8:46aktualizováno  12:05
V bitvě o osvětlení srdce Olomouce vede architekt Jan Šépka nad primátorem Martinem Majorem jedna nula. Soud zmrazil přípravy na osazení Horního náměstí lampami Philips UrbanStar. Je to vážná komplikace pro Majorův plán na rozzáření po nocích spíše temného centra. Lampy chtěl přitom vyměnit už v létě.

Lampy UrbanStar v tuto chvíli v Olomouci stojí ve spojnici Horního a Dolního náměstí. Primátor Major by je rád viděl i přímo na Horním náměstí, soud to však pro tuto chvíli zakázal. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Podle informací MF DNES olomoucký krajský soud ve středu v plném rozsahu vyhověl návrhu na předběžné opatření, který podal právě pražský architekt Jan Šépka.

Ten je s Majorem už od jara kvůli osvětlení Horního náměstí ve sporu. Primátor chce náměstí rozzářit pro tuto chvíli zakázanými lampami Philips UrbanStar, Šépka to ovšem vytrvale označuje za porušení autorských práv, která k němu coby spoluautor nynější podoby centra města má.

UrbanStar vs. „plácačky“

Sám totiž pro střed města před lety navrhl jiné lampy, lidově označované jako plácačky. Nic jiného podle něj na náměstí po výměně svítit nemá.

„Statutární město Olomouc se musí zdržet výměny stávajících pouličních lamp veřejného osvětlení Horního náměstí za lampy značky Philips UrbanStar,“ cituje ze středečního usnesení olomouckého krajského soudu Šépkův advokát František Vyskočil.

Do rukou ho dostal ve středu odpoledne a podotýká, že soud v plném rozsahu vyhověl návrhu na předběžné opatření, který se Šépkou podali. „Město samozřejmě může podat odvolání, nicméně to nemá odkladný účinek,“ dodává advokát.

Rozhodnutí soudu tak platí už od středečního odpoledne, lampy UrbanStar nyní na olomoucké hlavní náměstí nesmí.

Olomoucký primátor Martin Major je v tuto chvíli na dovolené mimo republiku, usnesení soudu se k němu proto ještě nedostalo.

„Poprvé se to dozvídám od vás. Nemohu tak k tomu nic říct, musím se na to podívat. Nechám si to sem poslat přes e-mail,“ uvedl Major.

Zdůrazňuje ovšem, že samotné předběžné opatření ještě samo o sobě neurčuje, jak soud případně rozhodne ve věci samé. Šépka již dříve upozorňoval, že pokud se s městem nedohodne, bude vše řešit žalobou.

„Předběžné opatření je pouze prostředek pro to, aby nenastala nějaká nezvratitelná změna, která by o jádru věci bránila posléze rozhodnout,“ vysvětluje Major.

Ve čtvrtek dopoledne pak město vydalo oficiální reakci na rozhodnutí soudu. Od rána se tímto usnesením zabývá jeho odbor investic.

„Statutární město Olomouc bude samozřejmě usnesení soudu respektovat. Jako reakci zvažuje odvolání, o čemž se bude jednat na pondělní schůzi městské rady,“ dodává Michal Folta z magistrátního oddělení mediální komunikace.  

Advokát město předem varoval, odpověď ale nedostal

Již na konci května přitom Šépkův advokát František Vyskočil posílal primátoru Majorovi dopis, v němž ho upozornil, že pokud město plány na osazení Horního náměstí lampami UrbanStar neopustí, může Šépka vše řešit i přes soud. Stále přitom nedostal odpověď.

„V tuto chvíli vyčkám reakce Olomouce, protože stále nemám odpověď na květnový dopis. Doufám, že nyní radnice svůj postup přehodnotí a bude možná dohoda,“ dodává po usnesení soudu advokát Vyskočil.

Primátor Major, který je dlouhodobě zastáncem lamp UrbanStar, je ovšem nadále přesvědčen, že postupuje správně.

„Mám informaci od advokátní kanceláře, která nám v této věci vypracovává stanoviska. Byl jsem ubezpečen, že náš postup je v souladu se zákonem,“ uvedl Major.

Sám architekt Šépka rozhodnutí soudu prozatím neokomentoval. Také on je v tuto chvíli na dovolené.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Najdete na iDNES.cz