Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc nesmí dát do srdce města lampy UrbanStar, zakázal jí to soud

  8:46aktualizováno  12:05
V bitvě o osvětlení srdce Olomouce vede architekt Jan Šépka nad primátorem Martinem Majorem jedna nula. Soud zmrazil přípravy na osazení Horního náměstí lampami Philips UrbanStar. Je to vážná komplikace pro Majorův plán na rozzáření po nocích spíše temného centra. Lampy chtěl přitom vyměnit už v létě.

Lampy UrbanStar v tuto chvíli v Olomouci stojí ve spojnici Horního a Dolního náměstí. Primátor Major by je rád viděl i přímo na Horním náměstí, soud to však pro tuto chvíli zakázal. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Podle informací MF DNES olomoucký krajský soud ve středu v plném rozsahu vyhověl návrhu na předběžné opatření, který podal právě pražský architekt Jan Šépka.

Ten je s Majorem už od jara kvůli osvětlení Horního náměstí ve sporu. Primátor chce náměstí rozzářit pro tuto chvíli zakázanými lampami Philips UrbanStar, Šépka to ovšem vytrvale označuje za porušení autorských práv, která k němu coby spoluautor nynější podoby centra města má.

UrbanStar vs. „plácačky“

Sám totiž pro střed města před lety navrhl jiné lampy, lidově označované jako plácačky. Nic jiného podle něj na náměstí po výměně svítit nemá.

„Statutární město Olomouc se musí zdržet výměny stávajících pouličních lamp veřejného osvětlení Horního náměstí za lampy značky Philips UrbanStar,“ cituje ze středečního usnesení olomouckého krajského soudu Šépkův advokát František Vyskočil.

Do rukou ho dostal ve středu odpoledne a podotýká, že soud v plném rozsahu vyhověl návrhu na předběžné opatření, který se Šépkou podali. „Město samozřejmě může podat odvolání, nicméně to nemá odkladný účinek,“ dodává advokát.

Rozhodnutí soudu tak platí už od středečního odpoledne, lampy UrbanStar nyní na olomoucké hlavní náměstí nesmí.

Olomoucký primátor Martin Major je v tuto chvíli na dovolené mimo republiku, usnesení soudu se k němu proto ještě nedostalo.

„Poprvé se to dozvídám od vás. Nemohu tak k tomu nic říct, musím se na to podívat. Nechám si to sem poslat přes e-mail,“ uvedl Major.

Zdůrazňuje ovšem, že samotné předběžné opatření ještě samo o sobě neurčuje, jak soud případně rozhodne ve věci samé. Šépka již dříve upozorňoval, že pokud se s městem nedohodne, bude vše řešit žalobou.

„Předběžné opatření je pouze prostředek pro to, aby nenastala nějaká nezvratitelná změna, která by o jádru věci bránila posléze rozhodnout,“ vysvětluje Major.

Ve čtvrtek dopoledne pak město vydalo oficiální reakci na rozhodnutí soudu. Od rána se tímto usnesením zabývá jeho odbor investic.

„Statutární město Olomouc bude samozřejmě usnesení soudu respektovat. Jako reakci zvažuje odvolání, o čemž se bude jednat na pondělní schůzi městské rady,“ dodává Michal Folta z magistrátního oddělení mediální komunikace.  

Advokát město předem varoval, odpověď ale nedostal

Již na konci května přitom Šépkův advokát František Vyskočil posílal primátoru Majorovi dopis, v němž ho upozornil, že pokud město plány na osazení Horního náměstí lampami UrbanStar neopustí, může Šépka vše řešit i přes soud. Stále přitom nedostal odpověď.

„V tuto chvíli vyčkám reakce Olomouce, protože stále nemám odpověď na květnový dopis. Doufám, že nyní radnice svůj postup přehodnotí a bude možná dohoda,“ dodává po usnesení soudu advokát Vyskočil.

Primátor Major, který je dlouhodobě zastáncem lamp UrbanStar, je ovšem nadále přesvědčen, že postupuje správně.

„Mám informaci od advokátní kanceláře, která nám v této věci vypracovává stanoviska. Byl jsem ubezpečen, že náš postup je v souladu se zákonem,“ uvedl Major.

Sám architekt Šépka rozhodnutí soudu prozatím neokomentoval. Také on je v tuto chvíli na dovolené.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

VIDEO: Zloděj s žebříkem kradl kamery, ukázal obličej i spodní prádlo

Zloděj s žebříkem přišel pro kameru, ukázal obličej i spodní prádlo.

Policisté už téměř dva měsíce pátrají po zloději, který v chodbě bytového domu v Olomouci ukradl bezpečnostní kamery....

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Najdete na iDNES.cz