Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud osvobodil bývalého ředitele olomoucké fakultní nemocnice Maráčka

  14:35aktualizováno  15:29
Olomoucký krajský soud osvobodil bývalého ředitele olomoucké fakultní nemocnice Radomíra Maráčka. Ten čelil obvinění ze tří hospodářských trestných činů, za které mu hrozilo až osm let ve vězení.

Ředitel olomoucké fakultní nemocnice Radomír Maráček u krajského soudu. Obžaloba ho viní ze tří trestných činů, za které mu hrozí až osm let vězení. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Maráček čelil obžalobě z toho, že uzavíral pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem aut. U několika zakázek pak nezveřejnil výzvy k podání nabídek a odůvodnil to tak, že v případě modernizace zařízení to dělat nemusí.

Policisté a žalobci však tvrdili, že šlo o nákup nových přístrojů, kde tato povinnost platí, zákon kromě toho Maráček obcházel i při uzavírání smluv na audity a poradenství. Obvinění z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a z porušování povinnosti při správě cizího majetku čelil ředitel od loňského února.

Soud ale nyní dal za pravdu Maráčkovi. "Neprokázalo se, že by obžalovaný jednal v úmyslu dopustit se některého z trestných činů. Nepochybně mělo význam i to, že ani sama nemocnice neshledává žádnou škodu a podle všech důkazů, které jsou k dispozici, se naopak (během Maráčkova působení) dostala ze ztrátového hospodaření do plusu," řekl soudce Eduard Ondrášek.

To potvrzují také zástupci nemocnice. "Od začátku jsme říkali, že Radomír Maráček ve funkci nezpůsobil nemocnici žádnou škodu, naopak ji pozvedl po stránce poskytované péče, technologického vybavení i ekonomiky. Je nám líto, že ztratil rok života tím, že musel dokazovat svoji nevinu. Je to škoda i pro nemocnici samotnou, protože tento čas mohl využít jako úspěšný manažer pro ni i její pacienty," dodal mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Maráček: Spadla ze mne první tíha, ale ještě není vyhráno

Naopak státní zástupce je stále přesvědčený, že Maráček zákony porušil a zváží, zda se proti osvobozujícímu verdiktu odvolá. "Počkáme na doručení rozhodnutí a pak se rozhodneme. Stále se domnívám, že byl porušen zákon o veřejných zakázkách," podotkl po skončení soudu státní zástupce Karel Studený, který pro exředitele nemocnice žádal podmínku, pokutu a zákaz činnosti.

Žalobce si ponechal lhůtu na odvolání k vrchnímu soudu. Maráček se možnosti odvolání podle očekávání vzdal. "Nemohu zatím říct, že bych byl rád. Je to brzy. Sice ze mne spadla ta první tíha, ale ještě není vyhráno. Státní zástupce se může odvolat a může to pokračovat dál," řekl po rozsudku Maráček.

"Co mne určitě potěšilo, bylo zdůvodnění rozsudku předsedy senátu, že tam nebyl úmysl, nebyla způsobená žádná škoda a že všechno bylo ve prospěch nemocnice. Že za mnou naopak zůstala nemocnice, která, doufám, bude fungovat dobrým způsobem i dál," dodal.

Za Maráčka se nemocnice dostala z velkých dluhů

Třiačtyřicetiletý Maráček od počátku poukazoval na to, že se mu nemocnici podařilo ekonomicky pozvednout, což  korespondovalo i s prohlášením ministerstva zdravotnictví a oficiálními údaji o hospodaření nemocnice.

Dluhy nemocnice za Maráčka

2007*...............417 milionů
2008.................308 milionů
2009.................306 milionů
2010.................165 milionů
2011...........0** (bez dluhů)

*Maráček se v létě stává ředitelem
**zatím pouze odhad, podle prvních výsledků ale hospodaření skončilo s přebytkem 41 milionů

(zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc)

S ohledem na celou kauzu však nakonec ministerstvo v prosinci kvůli dlouhodobému provizoriu ve vedení nemocnice, kdy Maráček na  vlastní žádost čerpal neplacené volno, vypsalo výběrové řízení na šéfa nemocnice.

První březnový den pak ministr Leoš Heger jmenoval novým ředitelem největšího zdravotnického zařízení v kraji Romana Havlíka.  (více k jeho nástupu čtěte zde)

Ministerstvo celou dobu zdůrazňovalo, že důvodem Maráčkova odvolání rozhodně nebyla nespokojenost s jeho prací. Rozhodnutí obsadit ředitelský post novým člověkem odůvodnil provizorní situací, která nemůže trvat donekonečna.

Autoři: ,Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Najdete na iDNES.cz