Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Zpráva technika dala nedodělané solární elektrárně licenci, dostal podmínku

  • 3
Krajský soud v Brně vynesl tresty v kauze podvodu se solární elektrárnou v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Technik, který podle obžaloby sepsal nepravdivou revizní zprávu, dostal tříletou podmínku a zákaz činnosti. Firmu vlastníci elektrárnu celá záležitost přijde na téměř čtyři miliony korun.

Podle soudu revizní technik Marek Minařík sepsal nepravdivou revizní zprávu, na jejímž základě firma získala nedokončená elektrárna licenci na provoz. Za podvod se škodou velkého rozsahu mu hrozilo až deset let vězení, nakonec mu soud dal tříletou podmínkou s pětiletým odkladem a zákazem činnosti na čtyři roky.

Vlastníkovi elektrárny, firmě Sunpema Energy, pak soud uložil propadnutí zabavených 3,3 milionu korun a navrch trest ve výši 800 tisíc. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu na zvážení odvolání.

Technik podle státního zástupce Jana Adama v listopadu 2009 popsal elektrárnu jako zcela hotovou, přestože v té době ještě neměla nainstalované ani fotovoltaické panely. Díky získání licence před koncem roku ale měla výhodnější podmínky pro provoz.

„Zpráva byla vyhotovena ke dni, kdy elektrárna v podstatě neexistovala. Není tedy možné, aby byla vydána zpráva, že to zařízení je bezpečného provozu,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.

Hypotetická škoda klesla z 350 na dva miliony korun

Minařík se hájil tím, že nešlo o celkovou revizi, ale pouze o její části. „Jsem přesvědčen, že jsem se žádného protiprávního jednání nedopustil. Revizi jsem provedl standardním způsobem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekl ve své závěrečné řeči. Jak uvedl, nikdy a nikde netvrdil, že jde o revizi celé elektrárny a že pro licenční řízení zprávu nezpracovával.

Předsedkyně senátu řekla, že soud považuje popis elektrárny v revizní zprávě za „extrémně zavádějící“. Minařík mimo jiné popsal, jak jsou na poli napojené solární panely a že je to provedeno podle projektové dokumentace.

Oproti obžalobě soud podstatně snížil výši reálné i hypotetické škody. Podle obžaloby bylo získání licence nezákonné, tudíž obžalovaná firma neoprávněně inkasovala od firmy ČEZ Distribuce 55,3 milionu korun a hypotetická škoda do roku 2030, do kdy se počítá s životností elektrárny, mohla dosáhnout až 350 milionů korun.

Jak ale předsedkyně senátu uvedla, elektrárna funguje a pravděpodobně by získala licenci v roce 2010. Způsobenou škodu tedy soud vypočítal zhruba na 3,4 milionu, což je rozdíl ve vyplacené částce mezi tarify platnými v letech 2009 a 2010 do roku 2015. Další necelé dva miliony koruny by byla škoda hypotetická vzniklá do roku 2030.

,