Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší kamenická firma Jesenicka je v úpadku, dluží 100 milionů

  9:19aktualizováno  9:19
Největší kamenická firma na Jesenicku a současně jedna z nejvýznamnějších v oboru na tuzemském trhu, Slezský kámen, je v úpadku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě, který řešil insolvenční návrh na společnost, která dluží přes sto milionů korun. Více než stovka zaměstnanců je nyní v nejistotě.
Soud poslal firmu Slezský kámen kvůli dluhům ve výši 100 milionů korun do úpadku. (ilustrační snímek)

Soud poslal firmu Slezský kámen kvůli dluhům ve výši 100 milionů korun do úpadku. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Soud určil za správce konkurzní podstaty pražskou firmu Insol.Ution. "Zatím není rozhodnuto, zda bude úpadek řešen konkurzem nebo reorganizací. Rozhodnutí padne až na na základě podrobné zprávy o hospodářské situaci Slezského kamene," uvedl jednatel Insol.Ution Ivo Menšík.

Firmu navíc tlačí čas, který jí soud vyměřil. "Pro vypracování podrobné zprávy stanovil jen 10 dnů od rozhodnutí o úpadku. Vyšší rychlost je však v tomto případě zcela na místě," poznamenal Menšík.

Vedení Slezského kamene už sice předložilo reorganizační plán, ale je málo pravděpodobné, že se prosadí.

"I v případě, že majetek Slezského kamene bude nakonec zpeněžován v konkurzu, bude naší snahou celý podnik stabilizovat a prodat jako funkční celek. Zaměstnanci se tak nemusí obávat náhlého uzavření provozoven nebo hromadného propouštění," prohlásil Menšík.

Ani přes tento vzkaz však zaměstnanci příliš klidní nejsou. Vždyť ještě před šesti lety podnik zaměstnával 250 lidí. Následná krize ve stavebnictví však počet pracovníků výrazně snížila. Dnes jich ve firmě zůstává zhruba stovka.

V kamenoprůmyslu v regionu kdysi pracovaly tisíce lidí

Slezský kámen byl v potížích už od loňska, kdy v létě část zaměstnanců nedostala výplaty. Někteří kvůli tomu dokonce podali návrh na insolvenci. Tu tehdy ještě soud zamítl, protože firma závazky vyrovnala. Ovšem brzy se problémy opakovaly a musel zasáhnout dokonce úřad práce, který zhruba dvacítce zaměstnanců poslal téměř 450 tisíc korun, aby se nedostali do existenčních potíží.

Další insolvenční návrh podala letos začátkem roku záložna Creditas, které kamenická firma včas nesplácí část úvěru a úroků v celkové hodnotě zhruba 42 milionů. Nynějšímu návrhu už soud vyhověl.

Majoritním vlastníkem Slezského kamene je ostravská stavební společnost VOKD. Místopředseda představenstva a ředitel Slezského kamene Vít Zátorský nezvedal telefon a nereagoval ani na vzkazy na záznamníku.

Kamenictví bylo kdysi na Jesenicku tradičním oborem. V kamenoprůmyslu pracovalo přes pět tisíc lidí. Dnes je obor na severu kraje na ústupu a firmy, které přežily krizi, zaměstnávají jen zlomek tehdejšího počtu lidí. Z původních tisíců jsou to dnes v celé oblasti jen asi tři stovky.

Některým firmám z oboru se na Jesenicku daří

Pád významné společnosti o to paradoxnější, že přestože kamenictví na Jesenicku zažívalo s krizí ve stavebnictví těžké časy, v poslední době se obor vzpamatovává, což dosvědčují hlasy z dalších firem, jimž zakázky přibývají.

"Máme práce nad hlavu. Kdyby měl den 48 hodin, pořád máme co dělat. Bohužel vzhledem k omezeným kapacitním možnostem nemůžeme požadavky všech zájemců vykrýt," uvedl jednatel firmy Becke ze Supíkovic Jiří Pelc.

Oživení trhu potvrzuje také firma Granites z Žulové. "Letos jsme přijali už patnáct lidí, z toho někteří jsou bývalými zaměstnanci Slezského kamene," řekl spolumajitel firmy Evžen Čáslava.

Paradoxní rovněž je, že také bývalý ředitel Slezského kamene Daniel Šmerda, který společnost opustil loni, si zakládá vlastní kamenickou firmu.

"Prostory jsem vlastnil už deset let. Výrobu chci zahájit co nejdřív," potvrdil Šmerda. Proč z vedení kamenického obra odešel, nechce komentovat.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Zlaté Hory chtějí prolomit vládní veto a znovu v Jeseníkách těžit zlato

Milan Blažeňák a Miroslav Klapich u posledního vytěženého vozíku s rudou který

Město Zlaté Hory na Jesenicku zahájilo tažení za obnovení těžby zlata, kterého tu v zemi ještě stále leží tuny. Chtějí...

Elektrárnu Dlouhé Stráně zvolili čtenáři unikátním turistickým cílem

Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na vrcholu stejnojmenné...

V hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v regionech zvítězila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně...

Trh s byty nejvíc ožil na Jesenicku, OIomoucko a Přerovsko dál stagnuje

Ilustrační snímek

Trh s byty se v Olomouckém kraji po delší době hýbe směrem nahoru, byť ne v celém regionu. Nejvíc se oživil v Jeseníku,...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz