Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší kamenická firma Jesenicka je v úpadku, dluží 100 milionů

  9:19aktualizováno  9:19
Největší kamenická firma na Jesenicku a současně jedna z nejvýznamnějších v oboru na tuzemském trhu, Slezský kámen, je v úpadku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě, který řešil insolvenční návrh na společnost, která dluží přes sto milionů korun. Více než stovka zaměstnanců je nyní v nejistotě.
Soud poslal firmu Slezský kámen kvůli dluhům ve výši 100 milionů korun do úpadku. (ilustrační snímek)

Soud poslal firmu Slezský kámen kvůli dluhům ve výši 100 milionů korun do úpadku. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Soud určil za správce konkurzní podstaty pražskou firmu Insol.Ution. "Zatím není rozhodnuto, zda bude úpadek řešen konkurzem nebo reorganizací. Rozhodnutí padne až na na základě podrobné zprávy o hospodářské situaci Slezského kamene," uvedl jednatel Insol.Ution Ivo Menšík.

Firmu navíc tlačí čas, který jí soud vyměřil. "Pro vypracování podrobné zprávy stanovil jen 10 dnů od rozhodnutí o úpadku. Vyšší rychlost je však v tomto případě zcela na místě," poznamenal Menšík.

Vedení Slezského kamene už sice předložilo reorganizační plán, ale je málo pravděpodobné, že se prosadí.

"I v případě, že majetek Slezského kamene bude nakonec zpeněžován v konkurzu, bude naší snahou celý podnik stabilizovat a prodat jako funkční celek. Zaměstnanci se tak nemusí obávat náhlého uzavření provozoven nebo hromadného propouštění," prohlásil Menšík.

Ani přes tento vzkaz však zaměstnanci příliš klidní nejsou. Vždyť ještě před šesti lety podnik zaměstnával 250 lidí. Následná krize ve stavebnictví však počet pracovníků výrazně snížila. Dnes jich ve firmě zůstává zhruba stovka.

V kamenoprůmyslu v regionu kdysi pracovaly tisíce lidí

Slezský kámen byl v potížích už od loňska, kdy v létě část zaměstnanců nedostala výplaty. Někteří kvůli tomu dokonce podali návrh na insolvenci. Tu tehdy ještě soud zamítl, protože firma závazky vyrovnala. Ovšem brzy se problémy opakovaly a musel zasáhnout dokonce úřad práce, který zhruba dvacítce zaměstnanců poslal téměř 450 tisíc korun, aby se nedostali do existenčních potíží.

Další insolvenční návrh podala letos začátkem roku záložna Creditas, které kamenická firma včas nesplácí část úvěru a úroků v celkové hodnotě zhruba 42 milionů. Nynějšímu návrhu už soud vyhověl.

Majoritním vlastníkem Slezského kamene je ostravská stavební společnost VOKD. Místopředseda představenstva a ředitel Slezského kamene Vít Zátorský nezvedal telefon a nereagoval ani na vzkazy na záznamníku.

Kamenictví bylo kdysi na Jesenicku tradičním oborem. V kamenoprůmyslu pracovalo přes pět tisíc lidí. Dnes je obor na severu kraje na ústupu a firmy, které přežily krizi, zaměstnávají jen zlomek tehdejšího počtu lidí. Z původních tisíců jsou to dnes v celé oblasti jen asi tři stovky.

Některým firmám z oboru se na Jesenicku daří

Pád významné společnosti o to paradoxnější, že přestože kamenictví na Jesenicku zažívalo s krizí ve stavebnictví těžké časy, v poslední době se obor vzpamatovává, což dosvědčují hlasy z dalších firem, jimž zakázky přibývají.

"Máme práce nad hlavu. Kdyby měl den 48 hodin, pořád máme co dělat. Bohužel vzhledem k omezeným kapacitním možnostem nemůžeme požadavky všech zájemců vykrýt," uvedl jednatel firmy Becke ze Supíkovic Jiří Pelc.

Oživení trhu potvrzuje také firma Granites z Žulové. "Letos jsme přijali už patnáct lidí, z toho někteří jsou bývalými zaměstnanci Slezského kamene," řekl spolumajitel firmy Evžen Čáslava.

Paradoxní rovněž je, že také bývalý ředitel Slezského kamene Daniel Šmerda, který společnost opustil loni, si zakládá vlastní kamenickou firmu.

"Prostory jsem vlastnil už deset let. Výrobu chci zahájit co nejdřív," potvrdil Šmerda. Proč z vedení kamenického obra odešel, nechce komentovat.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Trh s byty nejvíc ožil na Jesenicku, OIomoucko a Přerovsko dál stagnuje

(ilustrační snímek)

Trh s byty se v Olomouckém kraji po delší době hýbe směrem nahoru, byť ne v celém regionu. Nejvíc se oživil v Jeseníku,...

Opilý bez řidičáku boural v kradeném autě, policie ho našla za sedadly

Opilý muž najel s ukradenou dodávkou na parkoviště penzionu a narazil do...

Hodně divokou jízdu předvedl v neděli mladý řidič na Jesenicku. Přestože ani nemá řidičský průkaz, silně opilý ukradl...

Opilý dělník spadl z lešení na dlažbu, život mu zachránili kolegové

(Ilustrační snímek)

Vážným zraněním skončily v neděli na Jesenicku stavební práce prováděné skupinou dělníků. Jeden z nich spadl z lešení,...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz