Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdo neví, zda by také nepodlehl, říká žena zneužitá guru Járou

  12:23aktualizováno  12:23
Je z ní snadný terč pro tisíce lidí. Byť ji chrání anonymita, ví, že se i na ni vztahují ohlasy z diskusí, které se na adresu žen zneužitých guru Járou vyjadřují jako o těch, jež si za vše kvůli vlastní hlouposti můžou samy. Podle ní šlo ale o mistrnou manipulaci lidmi procházejícími těžkým obdobím.
Oběti guru Járy jsou v internetových diskusích terčem posměchu nebo i urážek. Podle jedné z nich šlo v Poetrii ale o promyšlenou manipulaci s ženami, které prožívaly těžké životní období. (ilustrační snímek)

Oběti guru Járy jsou v internetových diskusích terčem posměchu nebo i urážek. Podle jedné z nich šlo v Poetrii ale o promyšlenou manipulaci s ženami, které prožívaly těžké životní období. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

MF DNES je v kontaktu se ženou, která před lety uvízla v sítích hnutí Poetrie, jež se v Olomouci, Brně, Zlíně či v Praze vydávalo za školu jógy a východní filozofie. Ve skutečnosti tu ale lektorky vybíraly dívky pro uspokojení svého guru Jaroslava Dobeše, který se nechal titulovat jako Óm nadsamec. U Krajského soudu ve Zlíně je nyní souzen za sérii osmi znásilnění a hrozí mu až dvanáct let vězení.

Dobešovou obětí se stala právě i mladá Olomoučanka. Pod vlivem nejrůznějších dechových cvičení podstoupila takzvané odháčkování, při němž guru při souloži ženy „vyléčil“ z jejich předchozích nepovedených vztahů. Na dívku zapůsobil i strach, nátlak a manipulace, které podstoupila.

„Když se na to s odstupem let dívám, je mi jasné, že si mnozí lidé řeknou, že všechny ty zneužité dívky včetně mě byly hloupé, naivní a snad si za to mohou i samy,“ říká nyní úspěšně podnikající vysokoškolsky vzdělaná žena.

„Je však třeba si uvědomit, že lidé v Poetrii dovedli mistrně a po malých krůčcích využít toho, že člověk procházel složitějším obdobím. Byl to vrchol manipulace. Kdo ji nezažil, jen těžko může říct, zda by také v těžším období života nepodlehl,“ upozorňuje.

Proces s guru Járou začal tento týden v pondělí, potrvá až do čtvrtka. Kvůli citlivým výpovědím se však od úterý jedná bez veřejnosti, důvodem je také ochrana před identifikací některých obětí (více čtěte zde). Třiačtyřicetiletý Dobeš je souzen jako uprchlý, skrývá se zřejmě v Asii.

„Odháčkování“ absolvovala i žena, u níž Dobeš v Česku bydlel

Spolu s Dobešem nyní za sérii znásilnění hrozí pět až dvanáct let za mřížemi také jeho spolupracovnici Barboře Pláškové. I ona je prozatím na útěku. O této čtyřicetileté ženě hovoří bývalá studentka olomoucké pobočky Poetrie jako o ředitelce školy.

„Šlo o nejvýše postavenou představitelku tohoto hnutí, s níž se dívky mohly běžně potkávat. Sám guru Jára byl prezentován jako nedosažitelný a tajemstvím opředený duchovní vůdce. V republice se měl objevovat vždy jen na pár dní, v nichž se věnoval jen pečlivě vybraným dívkám,“ vzpomíná žena, jejíž identitu redakce MF DNES zná, s ohledem na její bezpečí a soukromí ji nezveřejní.

Největší šanci se k Dobešovi přes síto lektorek dostat měly podle ní pohledné mladé blondýny, které Óm nadsamec preferoval.

Její otřesná zkušenost spadá, stejně jako u zlínského soudu projednávané případy, do rozmezí let 2004 až 2007. Odháčkování od guru Járy si prožila právě ve Zlíně. S největší pravděpodobností v domě manželů, kteří u zlínského krajského soudu v pondělí vypovídali.

Dobeše s Pláškovou při jejich pobytech v Česku u sebe ubytovávali. Oba manželé tvrdí, že se o odháčkování dočetli až později na internetu. Žena ale přiznala, že sama tuto metodu podstoupila. „Byla to těžko sdělitelná zkušenost, ale splnila účel,“ sdělila.

Járova spolupracovnice používala metodu cukru a biče

Ve Zlíně se s obžalovanou Dobešovou spolupracovnicí Pláškovou potkala i mladá Olomoučanka.

„Používala metodu cukru a biče. Když jsem projevila jen náznak odporu, přemlouvala mě. Byla úsečná a manipulativní ve smyslu ‚když nechceš, tak si poraď sama‘,“ vybavuje si.

Ze zkušenosti s Poetrií se dokázala sama vzpamatovat. Z doslechu však ví o dívkách, které „pomoc“ od guru Járy odnesly posttraumatickou stresovou poruchou.

„Zapracoval u mě tehdy také pocit strachu spojený s pobytem v cizím, pro mě neznámém městě a domě. Své vykonalo i dechové cvičení, které mi bylo uloženo. Podlehla jsem situaci a podstoupila jsem to i přes nejasný pocit, že něco není v pořádku,“ popsala již dříve.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz