Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číšník zabil muže kvůli výhře z automatu. Frustrace z práce, řekl soudu

  10:56aktualizováno  11:16
Olomoucký krajský soud začal řešil případ číšníka Karla Kašpara, který loni v hospodě na Šumpersku ubodal hosta, jenž se dožadoval 1 400 korun vyhraných na automatu. Kašparovi, který vše přiznal, hrozí nyní až dvacet let vězení. Útok vysvětloval několikaletým vyčerpáním a osobní frustrací z práce.

Karel Kašpar, který je obžalovaný z vraždy v hospodě v Rudě nad Moravou na Šumpersku, u olomouckého krajskému soudu. Hrozí mu až 20 let vězení. | foto: ČTK

Jako číšník pracoval Kašpar v hospodě v Rudě nad Moravou devět let. Předehrou k tragédii byla výhra jednoho z hostů na hracím automatu.

„Vypil asi patnáct piv, vyhrál 1 400 korun. Měl jsem ale u sebe jen pětitisícovku, takže jsme se domluvili, že si pro peníze přijde druhý den,“ uvedl Kašpar.

Zpočátku vypovídal klidně, občas se podíval do poznámek. Čím více se však blížil k popisu samotné vraždy, hlas se mu stále více zadrhával nervozitou.

Pro výhru si host přišel loni 19. srpna. Mladý číšník však stále neměl hotovost. Jeho šéf, který ji měl dovézt, nepřijížděl. Výherce seděl v restauraci a popíjel. Kašpar si šel dozadu do kuchyně připravit jídlo. Bylo kolem jedné hodiny odpoledne.

„Od rána jsem neměl čas se najíst. Krájel jsem cibuli, ozvalo se klepání na služební vchod. Myslel jsem, že to je můj nadřízený. Šel jsem s nožem v ruce hned otevřít. Nikdy by mě nenapadlo, že tam bude někdo jiný než majitel,“ vylíčil Kašpar.

Pracoval jsem posledních pět let téměř v kuse, řekl muž soudu

Za dveřmi ale stál výherce. Podle Kašpara zvýšil hlas s tím, že chce své peníze. Souzený muž si ještě vybavil, že ucítil škubnutí u kapsy s číšnickou peněženkou.

„V tu ránu mi proběhlo hlavou… Všechno co se za ty roky ve mně nastřádalo. Chytl jsem ho a bodl. Určitě několikrát, ale přesně nevím, nedokážu si to vybavit. V ten moment jsem si neuvědomoval, že jsem ho pobodal. To až zpětně. Nikdy bych neřekl, že jsem něčeho takového schopen. Nejsem zastánce fyzického násilí,“ líčil rozechvěle Kašpar.

Konkrétní popis útoku tak zazněl v obžalobě od státní zástupkyně. „Poškozeného nejprve nejméně čtyřikrát bodl mezi lopatky kuchyňským nožem o délce čepele patnáct centimetrů,“ vylíčila žalobkyně. Poté Kašpar od poraněného a ještě živého muže odešel.

Z obžaloby vyplývá, že si v té chvíli pobodaný host snažil mobilním telefonem zavolat pomoc. Soudce zajímalo, jaké emoce se v Kašparovi tehdy nastřádaly, jak sám uvedl.

„Byla to osobní frustrace, fyzický a psychický nátlak. Posledních pět let jsem pracoval víceméně v kuse, byl jsem vyčerpaný. Byl jsem pořád v hospodě, neměl jsem šanci se kamkoli dostat. Pan majitel mi ani nevyplácel řádně mzdu,“ vzpomínal Kašpar.

Sám sobě by dal obžalovaný dvacetileté vězení

Kvůli práci měl také přijít o dceru s přítelkyní. „Všechno jsem nechal v hospodě. Kdybych odešel, tak by to pan majitel mohl po těch devíti letech, co jsem tam sloužil, zavřít. Byla to nějaká osobní hrdost,“ přemítal souzený muž, jenž v poslední době v hospodě i bydlel. To, že obsluhoval v hospodě téměř pořád, potvrdil soudu následně coby svědek i jeden z hostů restaurace.

K pobodanému se Kašpar chvíli po prvním útoku vrátil a muž na něj mluvil. „Nerozuměl jsem, přišel jsem blíž. Nůž tam zůstal ležet. Zní to hloupě, ale dostal jsem strach. Nůž jsem chytl do ruky, chvíli jsme se přetahovali. Podařilo se mi nějak převážit, ten moment si přesně nevybavuji,“ podotkl Kašpar.

Dle státní zástupkyně zasadil oběti další rány, celkem jich dle spisu bylo jedenáct. Kašpar to nepopřel. V obžalobě stojí i to, že muže škrtil, to ale odmítl. Teď mu hrozí patnáct až dvacet let vězení. Na soudcův dotaz, na kolik let by se sám případně poslal za mříže, odpověděl Kašpar, že na dvacet.

Známá a policisté marně hledali pobodaného ve sklepě

V závěru výpovědi uvedl, že se po vraždě vrátil zpět dopředu do restaurace, kde obsluhoval ostatní hosty. Na místo ale dorazila žena, které pobodaný muž po prvním útoku volal a pokusil se jí popsat, kde je. Šatnu u kuchyně, kde po útoku zůstal, ale zřejmě omylem považoval za sklep.

„Říkala, že jí volal mobilem, že leží pobodaný ve sklepě. Popřel jsem v sobě, že se něco takového stalo,“ uvedl Kašpar.

V hospodě se poté objevili i policisté a chtěli sklep vidět. Protože v něm však mrtvý host neležel, následně zase odjeli. Zpět je do hospody v podvečer zavolal až její majitel, jemuž se Kašpar přiznal.

U soudu se v rolích svědků objevili i tři hosté z hospody, v níž Kašpar pracoval. Shodli se, že nejde o agresivního člověka.

"Dodnes jsem to nepochopil," pozastavil se nad případem jeden z nich.

Podle původního plánu se soud měl případu věnovat i v úterý, kvůli omluvám některých svědků však bude hledat jiný termín. Verdikt je tak prozatím v nedohlednu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Najdete na iDNES.cz