Číšníka Karla Kašpara poslal olomoucký krajský soud za vraždu hosta do vězení na 16 let.

Číšníka Karla Kašpara poslal olomoucký krajský soud za vraždu hosta do vězení na 16 let. | foto: ČTK

Prací frustrovaný číšník dostal za vraždu „dotěrného“ hosta 16 let

  • 24
Na 16 let poslal olomoucký krajský soud do vězení číšníka Karla Kašpara, který loni v hospodě na Šumpersku ubodal jedenácti ranami hosta. Ten se dožadoval 1 400 korun vyhraných na automatu. Obžalovaný za příčinu svého útoku už dříve označil několikaleté vyčerpání a osobní frustraci z práce.

Jednatřicetiletému Kašparovi hrozilo za vraždu patnáct až dvacet let za mřížemi, případně i výjimečný trest. Soudce Vladimír Hendrych ho nakonec potrestal šestnácti lety ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Je přesvědčen, že číšník nakonec muže usmrtit chtěl. A to i kvůli velikosti nože, opakovanému bodání a tomu, že Kašpar v útoku pokračoval i v momentu, kdy už napadený ležel na zemi a bylo zřejmé, že je zraněný. Navíc se k ještě živému hostovi po chvíli vrátil a zasadil mu další rány.

„Podmínky pro uložení výjimečného trestu tady nejsou. Registrujeme návrh státní zástupkyně, aby byl trest uložen při spodní hranici sazby. Ovšem my jsme dovodili, že pan obžalovaný jednal s rozmyslem,“ podotkl soudce.

Znalec: Zátěž překročila hranici a emoce šly bez kontroly ven

Uložení nižšího trestu vyloučil tím, že je určen pro obžalované, kteří kupříkladu jednají v afektu. Kašpar, který po dotazu soudce uvedl, že by se sám poslal do věznice na dvacet let, si stejně jako žalobkyně ponechal lhůtu na zvážení odvolání.

Ještě před vynesením verdiktu soud vyslechl znalce, který na Kašpara vypracoval psychologický posudek. Jeho jednání označil za zkrat.

„V osobnostním nastavení je strukturovaný tak, že zátěž je pro něj náročná, ale je zvyklý nedávat ji najevo a držet v sobě. Tady ovšem míra zátěže překročila svoji hranici, emoce tak šly ven bez rozumové kontroly,“ podotkl ke Kašparově případu psycholog. Duševní chorobou podle něj obžalovaný netrpí.

Ubodaný muž se dožadoval výhry z automatu

Jako číšník pracoval Kašpar v hospodě v Rudě nad Moravou devět let. Předehrou k tragédii byla výhra jednoho z hostů na hracím automatu.

„Vypil asi patnáct piv, vyhrál 1 400 korun. Měl jsem ale u sebe jen pětitisícovku, takže jsme se domluvili, že si pro peníze přijde druhý den,“ uvedl Kašpar.

Pro výhru si host přišel loni 19. srpna. Mladý číšník však stále neměl hotovost. Jeho šéf, který ji měl dovézt, nepřijížděl. Výherce seděl v restauraci a popíjel. Kašpar si šel dozadu do kuchyně připravit jídlo.

Když se ozvalo klepání na služební vchod, šel s nožem v ruce otevřít. Za dveřmi stál výherce. Podle Kašpara zvýšil hlas s tím, že chce své peníze. Souzený muž si ještě vybavil, že ucítil škubnutí u kapsy s číšnickou peněženkou.

„V tu ránu mi proběhlo hlavou všechno, co se za ty roky ve mně nastřádalo. Chytl jsem ho a bodl. Určitě několikrát, ale přesně nevím, nedokážu si to vybavit. V ten moment jsem si neuvědomoval, že jsem ho pobodal. To až zpětně. Nikdy bych neřekl, že jsem něčeho takového schopen. Nejsem zastánce fyzického násilí,“ líčil už dříve soudu rozechvěle Kašpar. To později potvrdili i jeho známí.

Muž si zavolal pomoc, ale nasměroval ji na špatné místo

Konkrétní popis útoku tak zazněl v obžalobě od státní zástupkyně.

„Poškozeného nejprve nejméně čtyřikrát bodl mezi lopatky kuchyňským nožem o délce čepele patnáct centimetrů,“ vylíčila žalobkyně. Poté Kašpar od poraněného a ještě živého muže odešel.

Ten si mobilním telefonem zkoušel přivolat pomoc. Zavolal známé, ta mu ale zprvu nevěřila, že ho pobodali. Teprve čtvrtý telefonát ji přesvědčil a kontaktovala policii.

Zraněný a krvácející muž si ale myslel, že leží ve sklepě, a na základě této informace ho policisté hledali právě tam. Když nic nenašli, zase odjeli. Zraněný přitom ležel jen pár metrů jinde, ve skutečnosti se nacházel v šatně u kuchyně. Už mrtvého ho tam až večer našel majitel podniku (více čtěte také zde).

Pro soudce byla při rozhodování klíčová druhá část útoku. Muž se totiž po nějaké době ke zraněnému vrátil a znovu ho několikrát bodl. Mimo jiné mu zasadil největší ránu do srdce. Patnácticentimetrovou čepelí vytvořil razantním úderem 18 centimetrů hlubokou ránu. Dle Kašpara k tomu došlo tak, že se na pobodaného převážil. Soud mu však neuvěřil, a to na základě znaleckých posudků.

„Oba soudní lékaři dospěli k názoru, že vznik této rány mechanismem, který pan Kašpar popisuje, je velmi málo pravděpodobný,“ uvedl Hendrych.

Škrcení oběti muž odmítl, soud mu ale neuvěřil

Upozornil také, že vedle této klíčové rány, jsou v místě další dvě.

„Je prakticky vyloučené, aby jednu ránu v této lokalitě způsobil tak, že se nešťastně převrátí na poškozeného, a poté do stejné oblasti cíleně zasadí další dvě,“ dodal soudce, který několikrát zdůraznil, že všechny rány na těle napadeného způsobil přímo Kašpar svým aktivním jednáním.

Host i kvůli ráně do srdce upadl po několika desítkách vteřin podle soudního znalce do bezvědomí, poté zemřel.

Hendrych se odvolal i na posudek psychologa. Ten podotkl, že při návratu ke zraněnému muži mohl Kašpar situaci vyřešit i jinak. V obžalobě stálo i to, že obžalovaný svoji oběť škrtil. Muž to popřel, ani v tomto mu však soudce nakonec neuvěřil.