Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bývalého kněze soud potrestal za sexuální obtěžování dětí podmínkou

  • 16
Přerovský okresní soud vynesl rozsudek v kauze bývalého katolického kněze Vladimíra Krejsy obžalovaného ze sexuálního obtěžování dětí v romské komunitě u tamního nádraží. Muže potrestal podmíněným trestem a také mu uložil ambulantní léčbu.

„Vina pana obžalovaného byla prokázána provedenými důkazy bez důvodných pochybností,“ řekl novinářům soudce Martin Lýsek.

Čtyřiašedesátiletému muži z Prostějovska hrozilo za trestné činy ohrožování výchovy dítěte a svádění k pohlavnímu styku až pět let vězení, od soudu nakonec odešel s dvouletým trestem vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Krejsa podle obžaloby romské děti v Přerově obtěžoval po dobu 3,5 roku a za orální sex či obnažování intimních partií jim platil několik stovek korun.

„U některých byla jenom žádost o sexuální kontakt,“ podotkl soudce. Většině poškozených chlapců tehdy bylo méně než 15 let, avšak muži tvrdili, že jsou starší.

„Podle toho jak vypadají měl a mohl vědět, že nemají 15 let,“ upozornil Lýsek. Kvůli věku poškozených byla většina jednání soudu neveřejná.

Žádný z vyslechnutých chlapců se necítí poškozen

Soud při rozhodování o výši trestu podle soudce zohlednil to, že se Krejsa ke svým činům částečně doznal. Polehčující okolností bylo také to, že jeho chování výrazně nepoznamenalo psychiku chlapců, kteří si tímto způsobem opatřovali peníze.

„Žádný z nich se nehroutil a nikdo se necítí poškozen,“ uvedl soudce. Podle znalců kněz navíc jednal ve stavu zmenšené příčetnosti. Ochrannou léčbu soudce nařídil kvůli tomu, že Krejsa podle expertů trpí poruchou sexuální preference.

Případ vyšel najevo předloni v červnu, kněze policisté zadrželi v jednom z činžovních domů u přerovského nádraží, kde žijí hlavně romské rodiny (více najdete zde). Podle obžaloby jezdil Krejsa do Přerova osobním autem a vytipovaným romským chlapcům z okna vozidla házel papírky se vzkazy a kontaktem.

Kvůli vyjádření do médií dostal případ jiný soudce

Případ provázela i výměna na postu soudce. Soudkyni Emilii Richterovou, která se jím původně zabývala, totiž po Krejsově námitce nadřízený soud z případu vyloučil pro podjatost. Důvodem bylo vyjádření pro regionální noviny, v němž podle obžalovaného hodnotila důkazy, což nesmí.

Problémem se stal rozhovor, který poskytla 13. srpna loňského roku. Mluvila tehdy o svědectví poškozených chlapců, kteří při neveřejném jednání většinou nevypovídali s tím, že si na věc nepamatují. Přečtena tak byla jejich výpověď z přípravného řízení. Soudkyně jejich věrohodnost nechtěla v rozhovoru s médii posuzovat, odkázala ale na počet údajných poškozených.

„Musím to ještě vyhodnotit v rámci rozhodování, ale že by patnáct kluků popsalo postavu, popsalo auto i okolnosti, kde se shledávali, a že by si to domluvili, mně připadá nepravděpodobné,“ uvedla tehdy Richterová. Podle ní o hodnocení důkazů nešlo, nadřízený soud byl ale jiného názoru.

Muž jezdil do ghetta, i když už kněžské povolání nevykonával

Zástupci olomouckého arcibiskupství už dříve uvedli, že ví o případu pouze z médií a čekají na rozhodnutí soudu, a že obžalovaný už je nyní ve starobním důchodu a v církvi nemá žádné pověření.

„V každém případě sexuální obtěžování dětí a nezletilých považujeme za trestuhodné a v případě, že se něco takového událo ze strany duchovního, je to pro církev neakceptovatelné. Soucítíme s poškozenými a nad jednáním duchovního vyjadřujeme lítost,“ řekl sekretář Petr Gatnar.

Arcibiskupství také uvedlo, že muž jezdil do Přerova soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.

„Dotyčný muž byl dlouhodobě na nemocenské dovolené, řádově několik měsíců. Proto v duchovní správě nepůsobil a nebyl pověřen žádnou službou mezi věřícími,“ řekl předloni mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

,