Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propuštěného vraha soudí za zastřelení matky. Před lety ubodal manželku

  14:24aktualizováno  14:24
Olomoucký soud začal projednávat obžalobu muže, který podle kriminalistů zastřelil svou matku nelegálně drženou pistolí. Podle obžaloby tak vyvrcholila hádka, při níž žena opilci vyčítala nevhodné chování. Hrozí mu až dvacet let vězení či i doživotí, jelikož už v minulosti vraždil.

Leopold Ťuka čelí u krajského soudu v Olomouci obžalobě z vraždy své matky. V minulosti už byl přitom za vraždu odsouzen, neboť zabil manželku a dostal za to 12,5 roku vězení. | foto: ČTK

V roce 1987 dostal v Ostravě dvanáct a půl roku vězení za to, že nožem zabil manželku. Propuštěn byl podmíněně v roce 1995.

Nyní ho státní zástupkyně viní z toho, že svou tehdy osmdesátiletou matku loni 2. listopadu kolem půlnoci zabil v kuchyni rodinného domu v obci na Olomoucku.

„Poté, co mu vyčítala nevhodné chování, vzal pistoli, kterou měl v domě, přistoupil k poškozené, a když k němu byla otočena bokem, střelil ji do hlavy,“ přečetla z obžaloby státní zástupkyně. Žena byla na místě mrtvá.

Ťuka se k zabití matky přiznal, stejně jako k tomu, že nemá zbrojní průkaz. Matku zastřelil pistolí známou jako Parabella - německou samonabíjecí zbraní používanou v první i druhé světové válce.

„Našel jsem ji asi před deseti lety na půdě našeho domu,“ vysvětlil obžalovaný, jak ke zbrani přišel. Podle svých slov ji občas čistil a měl ji připravenou nabitou k případné obraně ve skříni v předsíni. Právě odsud ji v osudnou noc vzal.

„Šel jsem za maminkou do kuchyně jí vyhrožovat“

Už dopoledne pil Ťuka slivovici, když se byl podívat na fotbalový zápas. Po páté odpoledne šel do hospody, kde dál popíjel, a domů se vrátil až pozdě večer. Jeho matka na něj čekala.

„Jakmile jsem přišel do předsíně, maminka na mě křičela, že nejím a že pořád někde lítám. Jsem na to zvyklý. Myslím, že mi nevyčítala, že jsem pil,“ popsal Ťuka ve výpovědi tři dny po vraždě.

Tu soudce přečetl, obžalovaný muž totiž přímo u olomouckého krajského soudu nevypovídal. Byl ale ochoten odpovídat na doplňující dotazy.

„Šel jsem za maminkou do kuchyně jí vyhrožovat. Chtěl jsem jí říct, ať mě neštve, že mám zbraň. Ukázal jsem jí tu pistoli. Zvedl jsem ji ke hrudi, aby ji viděla. Zmáčkl jsem spoušť, chtěl jsem vystřelit do stropu. Vyšla rána,“ dodal obžalovaný muž. Zasáhl ovšem ženu stojící zhruba dva a půl metru od něj u kuchyňské linky.

„Hned se pod ní objevila kaluž krve,“ vybavil si krátce po činu Ťuka. Výpověď však během vyšetřování v dalších měsících doplnil. Napodruhé se například zmínil, že se po činu chtěl také zastřelit, ale nepodařilo se mu to.

U dalšího výslechu muž řekl, že zbraň bral na možného zloděje

Především ale při dalším výslechu výrazně změnil popis události. Vylíčil, že po pozdním návratu domů slyšel v kuchyni šramot.

„Co by to tak v noci mohlo být, nějaký vetřelec anebo škodná,“ popsal Ťuka, proč šel do kuchyně s pistolí v ruce. Tam podle svých slov vkročil a vyšla rána. Až poté údajně souzený muž zjistit, že šlo o jeho matku.

„Tohle si nezasloužila, byla hodná a chápavá,“ podotkl.

Přímo u soudu popřel, že by matku zastřelil při hádce. „K tomu mě přesvědčil vyšetřovatel, že mám říct, že jsme se pohádali. To je blbost jako hrom,“ hájil se Ťuka u soudu. Trval na tom, že střílel na domnělého zloděje.

„Postupně se mi to až potom v létě začalo vybavovat, jak to doopravdy bylo,“ vysvětloval.

Nakonec ovšem připustil, že matku zastřelil. „Dopustil jsem se neúmyslného zabití. Kdyby tam byl pytel brambor či květináč, dopadl by stejně. To musí potvrdit znalci balistiky, čekám na to,“ řekl soudu. A opět zopakoval, že střílel na domnělého zloděje.

Vražednou zbraň hodil do rybníka, doma měl ještě dvě další

Nyní mu za vraždu hrozí patnáct až dvacet let za mřížemi, anebo i výjimečný trest. Do přísnější sazby jeho případ spadá kvůli tomu, že se vraždy již v minulosti dopustil.

Německá pistole Parabellum podle obžaloby nebyla jedinou zbraní, kterou souzený muž doma měl.

„Přechovával střelbyschopnou opakovací malorážku, jednorannou pušku, pistoli a nejméně 452 kusů ostrých nábojů včetně vojenských,“ shrnula žalobkyně.

Existenci zbraní Ťuka potvrdil. Měl je po svém otci, který byl myslivec. To, že je jejich držení bez zbrojního průkazu trestné, ho podle jeho slov nenapadlo.

Pistoli, kterou souzený muž na matku vystřelil, vyšetřovatelé stále ještě nemají, nepodařilo se ji najít. U soudu Ťuka prozradil, že ji hodil ve své obci na kraj rybníka za tamními tenisovými kurty.

„Jestli jim funguje hledačka i pod vodou, tak to najdou hned,“ ujišťoval muž, který dlouhodobě v hojné míře holdoval alkoholu a podle výpovědi příbuzného svou matku již v minulosti několikrát napadl. Výsledkem byly modřiny v jejím obličeji.

.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

ČEZ chystá vytažení jeřábu ležícího už půl roku v nádrži Dlouhých strání

Dolní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Jeseníkách.

Osmadvacet tun těžký autojeřáb, který se loni na podzim převrátil při údržbových pracích na vpusti dolní nádrže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz