Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propuštěného vraha soudí za zastřelení matky. Před lety ubodal manželku

  14:24aktualizováno  14:24
Olomoucký soud začal projednávat obžalobu muže, který podle kriminalistů zastřelil svou matku nelegálně drženou pistolí. Podle obžaloby tak vyvrcholila hádka, při níž žena opilci vyčítala nevhodné chování. Hrozí mu až dvacet let vězení či i doživotí, jelikož už v minulosti vraždil.

Leopold Ťuka čelí u krajského soudu v Olomouci obžalobě z vraždy své matky. V minulosti už byl přitom za vraždu odsouzen, neboť zabil manželku a dostal za to 12,5 roku vězení. | foto: ČTK

V roce 1987 dostal v Ostravě dvanáct a půl roku vězení za to, že nožem zabil manželku. Propuštěn byl podmíněně v roce 1995.

Nyní ho státní zástupkyně viní z toho, že svou tehdy osmdesátiletou matku loni 2. listopadu kolem půlnoci zabil v kuchyni rodinného domu v obci na Olomoucku.

„Poté, co mu vyčítala nevhodné chování, vzal pistoli, kterou měl v domě, přistoupil k poškozené, a když k němu byla otočena bokem, střelil ji do hlavy,“ přečetla z obžaloby státní zástupkyně. Žena byla na místě mrtvá.

Ťuka se k zabití matky přiznal, stejně jako k tomu, že nemá zbrojní průkaz. Matku zastřelil pistolí známou jako Parabella - německou samonabíjecí zbraní používanou v první i druhé světové válce.

„Našel jsem ji asi před deseti lety na půdě našeho domu,“ vysvětlil obžalovaný, jak ke zbrani přišel. Podle svých slov ji občas čistil a měl ji připravenou nabitou k případné obraně ve skříni v předsíni. Právě odsud ji v osudnou noc vzal.

„Šel jsem za maminkou do kuchyně jí vyhrožovat“

Už dopoledne pil Ťuka slivovici, když se byl podívat na fotbalový zápas. Po páté odpoledne šel do hospody, kde dál popíjel, a domů se vrátil až pozdě večer. Jeho matka na něj čekala.

„Jakmile jsem přišel do předsíně, maminka na mě křičela, že nejím a že pořád někde lítám. Jsem na to zvyklý. Myslím, že mi nevyčítala, že jsem pil,“ popsal Ťuka ve výpovědi tři dny po vraždě.

Tu soudce přečetl, obžalovaný muž totiž přímo u olomouckého krajského soudu nevypovídal. Byl ale ochoten odpovídat na doplňující dotazy.

„Šel jsem za maminkou do kuchyně jí vyhrožovat. Chtěl jsem jí říct, ať mě neštve, že mám zbraň. Ukázal jsem jí tu pistoli. Zvedl jsem ji ke hrudi, aby ji viděla. Zmáčkl jsem spoušť, chtěl jsem vystřelit do stropu. Vyšla rána,“ dodal obžalovaný muž. Zasáhl ovšem ženu stojící zhruba dva a půl metru od něj u kuchyňské linky.

„Hned se pod ní objevila kaluž krve,“ vybavil si krátce po činu Ťuka. Výpověď však během vyšetřování v dalších měsících doplnil. Napodruhé se například zmínil, že se po činu chtěl také zastřelit, ale nepodařilo se mu to.

U dalšího výslechu muž řekl, že zbraň bral na možného zloděje

Především ale při dalším výslechu výrazně změnil popis události. Vylíčil, že po pozdním návratu domů slyšel v kuchyni šramot.

„Co by to tak v noci mohlo být, nějaký vetřelec anebo škodná,“ popsal Ťuka, proč šel do kuchyně s pistolí v ruce. Tam podle svých slov vkročil a vyšla rána. Až poté údajně souzený muž zjistit, že šlo o jeho matku.

„Tohle si nezasloužila, byla hodná a chápavá,“ podotkl.

Přímo u soudu popřel, že by matku zastřelil při hádce. „K tomu mě přesvědčil vyšetřovatel, že mám říct, že jsme se pohádali. To je blbost jako hrom,“ hájil se Ťuka u soudu. Trval na tom, že střílel na domnělého zloděje.

„Postupně se mi to až potom v létě začalo vybavovat, jak to doopravdy bylo,“ vysvětloval.

Nakonec ovšem připustil, že matku zastřelil. „Dopustil jsem se neúmyslného zabití. Kdyby tam byl pytel brambor či květináč, dopadl by stejně. To musí potvrdit znalci balistiky, čekám na to,“ řekl soudu. A opět zopakoval, že střílel na domnělého zloděje.

Vražednou zbraň hodil do rybníka, doma měl ještě dvě další

Nyní mu za vraždu hrozí patnáct až dvacet let za mřížemi, anebo i výjimečný trest. Do přísnější sazby jeho případ spadá kvůli tomu, že se vraždy již v minulosti dopustil.

Německá pistole Parabellum podle obžaloby nebyla jedinou zbraní, kterou souzený muž doma měl.

„Přechovával střelbyschopnou opakovací malorážku, jednorannou pušku, pistoli a nejméně 452 kusů ostrých nábojů včetně vojenských,“ shrnula žalobkyně.

Existenci zbraní Ťuka potvrdil. Měl je po svém otci, který byl myslivec. To, že je jejich držení bez zbrojního průkazu trestné, ho podle jeho slov nenapadlo.

Pistoli, kterou souzený muž na matku vystřelil, vyšetřovatelé stále ještě nemají, nepodařilo se ji najít. U soudu Ťuka prozradil, že ji hodil ve své obci na kraj rybníka za tamními tenisovými kurty.

„Jestli jim funguje hledačka i pod vodou, tak to najdou hned,“ ujišťoval muž, který dlouhodobě v hojné míře holdoval alkoholu a podle výpovědi příbuzného svou matku již v minulosti několikrát napadl. Výsledkem byly modřiny v jejím obličeji.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

V jesenické rezervaci ničí kůrovce pesticidy. Nepřípustné, říkají ochránci

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

V jesenické národní přírodní rezervaci Rejvíz se dle ochránců přírody a Hnutí Duha v rozporu se zákonem kácí stromy a...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Personal Consult s.r.o.
Fyzioterapeut (s ubytováním) (H4344)

Personal Consult s.r.o.
Olomoucký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz