Krajský soud v Olomouci poprvé projednával kauzu více než půlmiliardového...

Krajský soud v Olomouci poprvé projednával kauzu více než půlmiliardového daňového úniku při prodeji lihu. Kromě bratrů Březinových před ním stanul i Tomáš Pantlík. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Olomoucký sklad chtěla lihová mafie zlegalizovat, pak vylít do kanálu

  • 6
U olomouckého krajského soudu pokračuje druhým dnem proces s údajnými představiteli lihové mafie kolem Radka Březiny. Dosud kromě jeho bratra Tomáše už vypovídal také Tomáš Pantlík, obžalovaný zaměstnanec lihového bosse. Oba mimo jiné popsali pokus o likvidaci tajného skladu lihu v Olomouci.

Podle žalobce měla lihová mafie, v jejímž čele stáli Radek Březina a jeho bratr Tomáš, v Olomouci ukryto přes sto tisíc litrů nelegálního nezdaněného lihu. Stát podle policie přišel o více než 32 milionů korun. Celkově pak mafie díky nelegálním obchodům a síti dalších tajných skladů s více než dvěma miliony litrů alkoholu připravila státní kasu na daních o téměř půl miliardy.

Jeden z dvojice hlavních obžalovaných, Tomáš Březina, při své několikahodinové výpovědi popsal zákulisí fungování obchodů. Kromě později odložených plánů na nelegální podzemní lihovar za padesát milionů korun na Pelhřimovsku či desítek tisíc korun, které u sebe vozil její hlavní řidič na úplatky pro celníky (více o výpovědi čtěte zde), zmínil i moment, kdy bylo rozhodnuto o zlikvidování olomouckého skladu.

Ten údajně fungoval od roku 2009 v bývalých sladovnách a dlouho unikal pozornosti. Nakonec se ale i o něj začala zajímat policie.

"Volal nějaký policista, že se na něj bude chtít někdo podívat," uvedl u soudu Tomáš Březina.

Mafie se pokusila desítky tisíc litrů lihu narychlo zlegalizovat

V bývalých olomouckých sladovnách byly podle něj připraveny denaturační látky, jimiž se dal líh znehodnotit a tím pádem i zlegalizovat.

Do akce vyrazil se svými lidmi obžalovaný Tomáš Pantlík. Část z nich podle výpovědi v noci z 25. na 26. září 2012 pracovala ve skladu, další včetně Pantlíka hlídali venku.

"Třásl jsem se strachem ve křoví, pak jsem utekl a odjel domů. Bylo to poprvé, co jsem se do takové situace dostal," uvedl k tomu Pantlík.

Desítky tisíc litrů lihu se ovšem jeho lidem zlikvidovat nedařilo. "Když bratr zjistil, že se to nestihne, řekl, aby to vypustili," doplnil k zářijové noci Tomáš Březina.

To se také stalo. Líh ovšem unikal do kanalizace, druhý den tak museli zasahovat hasiči. Ještě při vyšetřování proto státní zástupce s policisty uvažoval i o tom, že Březinově mafii dají za vinu i obecné ohrožení. Vytékající téměř stoprocentní líh je totiž hořlavý.

"Tyto nádrže jsem poprvé viděl při policejní prohlídce. Nemám s nelegálním lihem nic společného," hájil se u soudu Pantlík.

Pro rodinu Březinových pracuje souzený muž i dnes

Kromě podílu na pokusu o likvidaci skladu se ale Pantlík dle žalobce provinil i tím, že se ho snažil zatajit před policisty. Měl k němu podepsat falešnou nájemní smlouvu s neexistujícím podnikatelem. Policie ho tak při vyšetřování hledala a ztrácela přitom čas. Mezitím se Pantlík pokusil nelegální líh zničit.

"Radek Březina mi přinesl nájemní smlouvu, abych ji podepsal. Využíval zaměstnance ke svým aktivitám, aniž by řešil, co se může stát. Dnes toho lituji. Byl to autoritativní člověk, těžko se mu odporovalo," vzpomínal Pantlík.

Pro rodinu Březinových pracuje i dnes, jeho nadřízeným je otec souzených bratrů. Jejich výpovědi mu mohou pomoci, o lihu a obchodu podle nich nic nevěděl. Staral se o nemovitosti.

"Byl přijat na legální práci," podotkl Radek Březina.

,