Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zhrzený milenec, který bodnutím do zad zmrzačil soka, dostal 13 let

  12:03aktualizováno  12:03
Třináct let ve věznici se zvýšenou ostrahou uložil olomoucký krajský soud Michalu Čelůstkovi za to, že po rozchodu s přítelkyní napadl jejího nového partnera nožem. Jedinou ranou skoro patnácticentimetrovou čepelí mu zlomil obratel. Napadený skončil dočasně na vozíku, teď chodí o berlích.

Michal Čelůstka byl odsouzen k třináctiletému trestu za to, že nožem napadl nového partnera své bývalé přítelkyně. Oběť se z následků dodnes léčí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Nejsou žádné pochybnosti o tom, že k tomuto napadení došlo, spáchal pokus o vraždu," uvedl soudce Eduard Ondrášek, který Čelůstku kromě pobytu ve vězení odsoudil i k zaplacení více než půl milionu korun napadenému a pojišťovně.

"Je třeba říci, že obžalovaný neplánoval dlouhodobě a systematicky dotyčného zabít. Na druhou stranu ale z výpovědí i vyplývá, že věděl o tom, že má nový přítel jeho bývalé partnerky přijet. Takže tím, že se dostavil na místo, mohl dle názoru soudu předpokládat, že zde může dojít ke konfliktu. Rozhodně tak nešlo o žádné náhodné setkání, kde náhle došlo ke výbuchu emocí," vysvětlil pak podrobněji.

Čelůstka navíc na místo dorazil ozbrojený velkým nožem. Ten však podle obhajoby běžně nosil.

"Obžalovaný musel být srozuměn s tím, že může napadeného muže zabít. A to proto, že bodal do zad, navíc nožem s tak velkou čepelí a ještě s takovou intenzitou, že oba kvůli tomu bezprostředně upadli na zem," doplnil Ondrášek.

Nyní devětadvacetiletému Čelůstkovi, který už byl v minulosti odsouzen za majetkovou trestnou činnost a v době útoku byl v podmínce, hrozil trest v rozmezí deseti až osmnácti let. Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, obhájce si ponechal lhůtu na jeho zvážení.

Spatřil expřítelkyni líbat se s novým partnerem a zaútočil

K útoku, za který byl Čelůstka odsouzen, došlo loni na začátku září ve Velkém Týnci-Vsisku na Olomoucku. Obžalovaný soudu řekl, že byl ve špatném psychickém stavu kvůli rozchodu s přítelkyní a neúspěšnému hledání práce.

Dokonce se kvůli tomu chtěl údajně pokusit o sebevraždu, ale ještě předtím chtěl vidět bývalou přítelkyni.

V půl dvanácté v noci se proto vypravil k jejímu domu, kde narazil kromě ní i na jejího nového partnera.

"Viděl jsem, jak se líbají a drží za ruce. Byl jsem ve špatném psychickém stavu a rozběhl jsem se k nim," řekl už dříve soudu Čelůstka. "Bez nějakého míření jsem prostě máchl pravačkou. Chtěl jsem mu způsobit nějaké zranění na ruce či na noze, bohužel se asi nějak otočil," tvrdil také.

"Poškozeného se slovy ´ty hajzle, tys mi vzal jedinou lásku´ jedenkrát bodl do zad nožem s čepelí o délce 14,5 cm, opatřenou zubatým ostřím," popsala útok žalobkyně.

Nůž zasáhl obratel, napadený skončil dočasně na vozíku

"Nestačil jsem vůbec zareagovat. Uslyšel jsem řvaní a dostal ránu do zad. Tak silnou, že jsem spadl na přítelkyni a oba jsme propadli brankou," nastínil pak přímo napadený muž.

Čepel nože zasáhla jeho pátý hrudní obratel páteře a došlo k přerušení míchy. Zraněný na zemi zjistil, že nemůže hýbat nohama a přítelkyně ho podle jeho výpovědi chránila před dalším Čelůstkovým útokem, který nakonec z místa utekl.

Napadený musel následně na operaci a do letošního ledna se neobešel bez invalidního vozíku. Za sebou má sérii rehabilitací.

"Učil jsem se znovu chodit. Další prognóza je dost nejistá. Určitě je tady velká možnost trvalých následků," doplnil muž už dříve u soudu.

Čelůstka na konci výpovědi svého činu litoval. "Prostě jsem vybuchnul. Je to nejhorší věc, kterou jsem v životě udělal. Nikdy by mě nenapadlo, že na někoho takto vztáhnu ruku," pronesl.

Autoři: ,Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz