Zhrzený milenec, který bodnutím do zad zmrzačil soka, dostal 13 let

  12:03aktualizováno  12:03
Třináct let ve věznici se zvýšenou ostrahou uložil olomoucký krajský soud Michalu Čelůstkovi za to, že po rozchodu s přítelkyní napadl jejího nového partnera nožem. Jedinou ranou skoro patnácticentimetrovou čepelí mu zlomil obratel. Napadený skončil dočasně na vozíku, teď chodí o berlích.

Michal Čelůstka byl odsouzen k třináctiletému trestu za to, že nožem napadl nového partnera své bývalé přítelkyně. Oběť se z následků dodnes léčí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Nejsou žádné pochybnosti o tom, že k tomuto napadení došlo, spáchal pokus o vraždu," uvedl soudce Eduard Ondrášek, který Čelůstku kromě pobytu ve vězení odsoudil i k zaplacení více než půl milionu korun napadenému a pojišťovně.

"Je třeba říci, že obžalovaný neplánoval dlouhodobě a systematicky dotyčného zabít. Na druhou stranu ale z výpovědí i vyplývá, že věděl o tom, že má nový přítel jeho bývalé partnerky přijet. Takže tím, že se dostavil na místo, mohl dle názoru soudu předpokládat, že zde může dojít ke konfliktu. Rozhodně tak nešlo o žádné náhodné setkání, kde náhle došlo ke výbuchu emocí," vysvětlil pak podrobněji.

Čelůstka navíc na místo dorazil ozbrojený velkým nožem. Ten však podle obhajoby běžně nosil.

"Obžalovaný musel být srozuměn s tím, že může napadeného muže zabít. A to proto, že bodal do zad, navíc nožem s tak velkou čepelí a ještě s takovou intenzitou, že oba kvůli tomu bezprostředně upadli na zem," doplnil Ondrášek.

Nyní devětadvacetiletému Čelůstkovi, který už byl v minulosti odsouzen za majetkovou trestnou činnost a v době útoku byl v podmínce, hrozil trest v rozmezí deseti až osmnácti let. Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, obhájce si ponechal lhůtu na jeho zvážení.

Spatřil expřítelkyni líbat se s novým partnerem a zaútočil

K útoku, za který byl Čelůstka odsouzen, došlo loni na začátku září ve Velkém Týnci-Vsisku na Olomoucku. Obžalovaný soudu řekl, že byl ve špatném psychickém stavu kvůli rozchodu s přítelkyní a neúspěšnému hledání práce.

Dokonce se kvůli tomu chtěl údajně pokusit o sebevraždu, ale ještě předtím chtěl vidět bývalou přítelkyni.

V půl dvanácté v noci se proto vypravil k jejímu domu, kde narazil kromě ní i na jejího nového partnera.

"Viděl jsem, jak se líbají a drží za ruce. Byl jsem ve špatném psychickém stavu a rozběhl jsem se k nim," řekl už dříve soudu Čelůstka. "Bez nějakého míření jsem prostě máchl pravačkou. Chtěl jsem mu způsobit nějaké zranění na ruce či na noze, bohužel se asi nějak otočil," tvrdil také.

"Poškozeného se slovy ´ty hajzle, tys mi vzal jedinou lásku´ jedenkrát bodl do zad nožem s čepelí o délce 14,5 cm, opatřenou zubatým ostřím," popsala útok žalobkyně.

Nůž zasáhl obratel, napadený skončil dočasně na vozíku

"Nestačil jsem vůbec zareagovat. Uslyšel jsem řvaní a dostal ránu do zad. Tak silnou, že jsem spadl na přítelkyni a oba jsme propadli brankou," nastínil pak přímo napadený muž.

Čepel nože zasáhla jeho pátý hrudní obratel páteře a došlo k přerušení míchy. Zraněný na zemi zjistil, že nemůže hýbat nohama a přítelkyně ho podle jeho výpovědi chránila před dalším Čelůstkovým útokem, který nakonec z místa utekl.

Napadený musel následně na operaci a do letošního ledna se neobešel bez invalidního vozíku. Za sebou má sérii rehabilitací.

"Učil jsem se znovu chodit. Další prognóza je dost nejistá. Určitě je tady velká možnost trvalých následků," doplnil muž už dříve u soudu.

Čelůstka na konci výpovědi svého činu litoval. "Prostě jsem vybuchnul. Je to nejhorší věc, kterou jsem v životě udělal. Nikdy by mě nenapadlo, že na někoho takto vztáhnu ruku," pronesl.

Autoři: ,

Volby 2018 - výsledky

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

V Olomouckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodech 65 - Šumperk: Miroslav Adámek a 62 - ProstějovJitka Chalánková.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Další z rubriky

Nová koalice chce z Olomouce udělat Smart City a opravit zimní stadion

Představitelé nové čtyřkoalice, která bude do roku 2022 vládnout olomoucké...

Hnutí ANO v Olomouci podepsalo koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Nové vedení radnice ve smlouvě...

Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru...

Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že...

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Najdete na iDNES.cz