Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za přepadení bezdomovců soud potrestal mladé muže 8 a 6 lety vězení

  13:32aktualizováno  13:32
Olomoucký krajský soud potrestal loupežné výpravy Ondřeje Ivaníka a Romana Praženky spojené s bitím šumperských bezdomovců. Uložil jim osm a šest let vězení. Na staré muže útočili vyzbrojeni vidlemi, tyčí nebo klacky, vzali jim plynové bomby s vařičem, hodinky, peníze či tašku s nákupem.
Dvojici lupičů, kteří v Šumperku třikrát přepadli dva místní bezdomovce, soud potrestal osmi a šesty lety vězení. Ilustrační snímek

Dvojici lupičů, kteří v Šumperku třikrát přepadli dva místní bezdomovce, soud potrestal osmi a šesty lety vězení. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Obžalovaní u soudu svoji vinu nepopírali. Uznali, že na bezdomovce útočili, odmítali ovšem, že to bylo tak drastické a razantní, jak stálo v obžalobě. Oba svých činů několikrát litovali.

„Obžalovaní na sebe navzájem přenášejí vinu za závažnější části svých skutků. Zároveň však nejsou schopni vyjádřit se k tomu, jak u mužů vznikla jejich zranění, když tedy jejich útok nebyl tak razantní,“ uvedl při odůvodnění verdiktu soudce Eduard Ondrášek.

Ztotožnil se tak se zněním obžaloby. Osmadvacetiletého Ivaníka poslal na osm let do věznice se zvýšenou ostrahou, dvaadvacetiletého Praženku na šest let do věznice s ostrahou. Za loupeže s těžkou újmou na zdraví jim hrozilo pět až dvanáct let za mřížemi.

Oba si nechali lhůtu na zvážení odvolání, stejně tak i státní zástupce. U něj to však bylo dáno především tím, že zde zastupoval kolegyni. Soudce totiž de facto vyhověl jeho návrhům trestů.

Ondrášek po vynesení rozsudku připustil, že se nepodařilo prokázat, který z mladíků byl při útoku a jeho plánování aktivnější. Rozdílnou výši trestů zdůvodnil jejich odlišnou trestní minulostí.

„Pan Ivaník byl již opakovaně soudně trestán. Navíc byl podmíněně propuštěn a za velmi krátkou dobu se dopouští této další trestné činnosti. Bohužel. Šanci dostal a šanci nevyužil,“ podotkl soudce. Praženka byl v minulosti odsouzen jednou.

Útočil jen jeden z mužů, změnil výpověď napadený...

Obhájci mladíků se u soudu snažili dosáhnout snížení sazby, do níž by útoky spadaly. Argumentovali, že není prokázáno, kdo a jak konkrétně útočil, a také, že jejich klienti nezpůsobili mužům závažná, život ohrožující zranění. To soudce s odkazem na znalecký posudek odmítl.

Ještě ráno se však zdálo, že případem zamíchá mladší z napadených mužů. Podstatně totiž změnil výpověď. Druhý bezdomovec ji přitom nijak potvrdit či vyvrátit nemohl, neboť během vyšetřování zemřel, ne však kvůli útoku odsouzených mladíků.

Nyní dvaašedesátiletý muž za absolutního viníka při výpovědi označil pouze Ivaníka.

„To udělal on,“ ukázal několikrát na mladíka. Praženka mu podle něj neublížil.

„Ten kluk za to vůbec nemůže, za všechno může Ivaník. Byli tam oba dva, ale napadl mě jen on. Praženka na mě ani nesáhl. Kdyby na mě sáhl, tak bych to tady řekl. Pak mě šacoval Ivaník, Praženka stál vedle,“ přesvědčoval soud.

...před soudem však stále mluvil v množném čísle

Proč mu ovšem obžalovaný Praženka při loupeži ani nepomohl, nedokázal svědek vysvětlit. Nepodařilo se mu to ani po opakovaných dotazech soudce, jehož zajímalo, proč bezdomovec navzdory svým slovům neustále při popisu útoku mluvil v množném čísle.

Navzdory hájení Praženky neustále používal slova jako vzali mi či srazili mě do trávy. Možnost, že by se na změně výpovědi předtím s někým domluvil, však napadený odmítl.

Státní zástupce při závěrečné řeči tuto změněnou výpověď označil jako účelovou. „Při vyšetřování mluvil o tom, že ho bili oba dva a také že ho oba šacovali,“ upozornil státní zástupce.

Také soudce se k tomuto zvratu ve výpovědi napadeného vyjádřil. „Pan svědek dnes vypovídal takovým způsobem, že je z nějakého důvodu rozhodnut, že za všechno může pan Ivaník. Nebyl ale schopen či snad ochoten vysvětlit, proč mluví v množném čísle. Z logiky věci je však zřejmé, že pan svědek i přesto hovořil o obou obžalovaných. Útok spáchali společně,“ je přesvědčen soudce.

Dvojice lupičů zaútočila třikrát během několika dnů

K sérii tří útoků došlo s odstupem několika málo dnů loni v červnu. Cílem byli dva bezdomovci, kteří žili v okolí Zemědělské ulice v Šumperku. Poprvé Ivaník s Praženkou srazili na zem sedmašedesátiletého muže, dle žalobkyně ho kopali do ramen a bili klackem do temena hlavy.

"V ruce drželi kuchyňský nůž, poškozenému šermovali před obličejem. Odcizili mu hotovost, nejméně čtyřikrát ho udeřili vidlemi přes nohy," doplnila už dříve státní zástupkyně.

Z bezdomovcova přístřešku si mladíci, kteří tehdy žili z dávek, odnesli plynové bomby s vařičem a další věci za několik tisíc korun. Zbitý bezdomovec utrpěl mnoho zlomenin kostí na hlavě, krevní výrony po celém těle a tržnou ránu.

Napodruhé mladíci zaútočili o pár dní později na tehdy jednašedesátiletého bezdomovce, vracel se z nákupu. Ten mu dle žalobkyně po kopancích a ranách pěstmi vzali, stejně jako 1 700 korun, jež měl u sebe. Naposledy pak dvojice zaútočila znovu na sedmašedesátiletého muže, jenž byl cílem při prvním útoku.

„Dřevěnou tyčí ho nejméně dvakrát ho udeřili do hlavy a krku," doplnila státní zástupkyně. Tentokrát měl bezdomovec přijít o 4 500 korun, občanku a mobil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Stromy na náměstí nejsou priorita, zeleň patří všude, říká lídr lidovců

Lídr KDU-ČSL pro komunální volby 2018 v Olomouci Ladislav Šnevajs.

Od roku 2006 je nynější lídr lidovců Ladislav Šnevajs náměstkem olomouckého primátora. Předpokládá však, že je to letos...

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Najdete na iDNES.cz