První náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach (TOP 09), který má na starost

První náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach (TOP 09), který má na starost ekonomický a dopravní odbor. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Stíhání náměstka Vlacha za nehodu končí, soud zamítl odvolání žalobce

  • 10
Náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach nebude stíhán za nehodu, při které loni v květnu na přechodu srazil ženu a ta následně zemřela. Krajský soud potvrdil podmíněné zastavení trestního stíhání, kterým případ ukončil okresní soud a proti němuž se žalobce odvolal.

Krajský soud se v pořadí už druhým odvoláním v případu zabýval v pátek na neveřejném jednání. Zatímco při prvním odvolání vrátil případ okresnímu soudu k novému projednání, nyní nesouhlas státního zástupce s rozsudkem zamítl a podmíněné zastavení náměstkova stíhání potvrdil.

"Rozsudek okresního soudu jsme potvrdili. Podmíněné zastavení v tomto případě možné je. Není to precedentní rozhodnutí, už jsme takto rozhodovali," řekl soudce Bohuslav Mierva.

Státní zástupce v prvním odvolání namítal, že zastavení stíhání kvůli vyplacení odškodného pozůstalým a dohodě s nimi není možné, neboť pozůstalé nejsou přímé oběti dopravní nehody a krajský soud mu dal za pravdu. Druhé odvolání proti podmíněnému zastavení ale soud zamítl.

"Šlo o ojedinělé vybočení z jinak řádného života obžalovaného," vysvětlil Mierva. Vlachovi by jinak hrozilo za usmrcení z nedbalosti až šestileté vězení. Třem dcerám zemřelé ženy vyplatil po jejich souhlasu dohromady přes milion korun.

Kromě odškodného přispěl náměstek i na oběti trestné činnosti

Zástupce olomouckého primátora stanul před soudem kvůli tragické nehodě z 11. května. Vlach tehdy na přechodu pro chodce u hejčínského gymnázia v Olomouci přehlédl a srazil jednapadesátiletou ženu, když řídil služební Škodu Superb. Žena vážným zraněním druhý den podlehla.

Náměstek svou vinu od začátku nepopíral a pozůstalým se několikrát omluvil. Se třemi dcerami ve věku od 19 do 21 let pak ještě před prvním soudním jednáním uzavřel takzvanou dohodu o narovnání.

Bezprostředně po úmrtí jejich matky každé vyplatil patnáct tisíc korun, později k tomu ze svých celoživotních úspor připojil třikrát čtyři sta tisíc korun. Ženy poté souhlasily se zastavením stíhání, což bylo podle okresního soudu při rozhodování o zastavení stíhání klíčové. 

Vlach, který vlastní řidičský průkaz od začátku osmdesátých let, před osudnou jízdou nepil, nepřekročil ani povolenou rychlost. Ta se podle znalců pohybovala zhruba kolem dvaačtyřiceti kilometrů v hodině. Náměstek se u soudu hájil i tím, že v hustém pátečním provozu musel před nehodou řešit složitou dopravní situaci.

Podle státního zástupce Jaroslava Rašendorfera se navíc už u okresního soudu při podmíněném zastavení trestního stíhání zavázal, že po zkušební dobu nebude řídit motorová vozidla. Kromě toho složil na účet soudu nad rámec odškodnění pozůstalých částku padesát tisíc korun na oběti trestné činnosti.

, ,