Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil kreslíři tykadel Smetanovi podmínku za vyhýbání se vězení

  14:01aktualizováno  14:01
Do série rozsudků v kauze kreslíře tykadel Romana Smetany přibyl další od olomouckého krajského soudu. Zamítl odvolání státního zástupce, který Smetanu chtěl poslat za mříže za vyhýbání se vězení. Potvrdil tak tříměsíční podmínku, kterou muži uložil okresní soud.

Roman Smetana na chodbě olomouckého okresního soudu. (15. ledna 2013) | foto: Michal Poláček, MF DNES

Olomoucký okresní soud potrestal Smetanu podmíněným tříměsíčním trestem letos v lednu, žalobce však požadoval trest nepodmíněný. Konečné rozhodnutí tak bylo na olomouckém krajském soudu.

"Neztotožňujeme se s tím, že by toto jednání mělo být postiženo nepodmíněným trestem. Ze zpráv, které jsme si vyžádali, vyplývá, že je schopen vést řádný život. Dokládají to jak poznatky z místa jeho bydliště, tak z věznic Rapotice a Olomouc, kde si odpykával svůj trest. Není to nijak závadová osoba či recidivista," popsal jeden z členů soudního senátu Jaroslav Malátek.

Podmíněné odsouzení Smetany je tak nyní po rozhodnutí krajského soudu platné. A to včetně čtrnáctiměsíční zkušební doby, která mu nyní běží.

V tuto chvíli je možné už jen takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu coby mimořádný opravný prostředek. Právo na něj má jak Smetana, tak státní zástupce. Na zvážení svého dovolání má žalobce po doručení písemné verze rozhodnutí soudu dva měsíce.

Státní zástupce Libor Skácel z jednací síně odcházel nespokojen, médiím poskytl jen velmi stručná vyjádření. "Dovolání zvážím po doručení písemného rozhodnutí soudu," uvedl žalobce a odešel.

V popisu samotného odvolání státní zástupce Smetanovo vyhýbání se vězení označil za recidivní jednání. Proto považoval podmíněný trest za nepřiměřeně mírný. "Obžalovaný se dopustil dalšího trestního jednání poté, co byl již odsouzen. Je třeba na něj nahlížet jako na osobu, která již byla odsouzena k nepodmíněnému trestu za úmyslnou trestnou činnost," připomněl žalobce.

Zdůraznil, že Smetana na rozdíl od jiných pachatelů od začátku prohlašoval, že rozsudek a trest za pokreslené plakáty nebude respektovat, a do vězení tak nenastoupí. "To bych považoval až za výsměch soudu. Obžalovaný se navíc stylizoval do oběti justičního systému," dodal státní zástupce.

Smetana nedorazil

Sám Smetana, jehož problémy se soudy a zákonem začaly pokreslením předvolebních plakátů, k soudu nepřišel.

"K věci samotné nemám již co dodat, vše již bylo řečeno při líčení u okresního soudu," vysvětluje ve své e-mailové omluvence Smetana.

Vyzdvihuje v ní, že není pro společnost nebezpečný. "K odvolání státního zástupce těžko hledám slova. Jsem přesvědčen, že již v původní kauze jsem neměl být nijak sankcionován, stát se neměl snažit o moji nápravu," pokračuje Smetana.

Původně byl za fixem pokreslené plakáty, na nichž se v květnu 2010 u tváří politiků objevila tykadla a slova jako lháři, prostitutky a korupčníci, odsouzen ke sto dnům veřejně prospěšných prací.

Ty Smetana odmítl, a tak měl jít na sto dní za mříže. Vězení se však vyhýbal, a proto kvůli takzvanému maření výkonu úředního rozhodnutí došlo letos v polovině ledna opět na soud.

Ten pro Smetanu, jenž si už svůj původní trest lidově řečeno nakonec odseděl, skončil na začátku roku podmíněným tříměsíčním trestem se zkušební dobou na čtrnáct měsíců. Žalobce ovšem navrhoval nepodmíněný trest, což by opět znamenalo vězení.

Do vězení nenastoupil dvakrát

Smetana se přitom žaláři vyhýbal dvakrát. Do vězení nenastoupil na konci března loňského roku. Asi po měsíci se během odborářské demonstrace v Praze policistům sám vydal.

Za mřížemi však dlouho nepobyl. Díky stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona ho pustili už 24. května. Nejvyšší soud však stížnost tenkrát zamítl, nařídil Smetanovi si odpykat i zbývajících 67 dní a jako den nástupu stanovil 8. října. Odsouzený však do vězení znovu nepřišel. Policie ho o týden později zadržela v Praze.

Původně soudkyně kromě veřejně prospěšných prací uložila Romanu Smetanovi také zaplatit škodu, který poškozením plakátů vznikla. Trest Smetana označil za nesmyslný. Malováním po plakátech podle svých slov pouze komunikoval s politiky.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Olomoucká Veteran Arena letos neotevře, dočká se zvětšení a nových skvostů

Vizualizace podoby olomoucké Veteran Areny po velké rekonstrukci a rozšíření....

Na celý rok zavřel jeden z atraktivních turistických cílů Olomouckého kraje – olomoucká Veteran Arena. Lidé se do...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Najdete na iDNES.cz