Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena vylákala přes šest milionů. Slibovala investice i obchody s ropou

  10:45aktualizováno  10:45
Olomoucký krajský soud začal rozplétat případ ženy z Přerova, která se sliby dostala k více než šesti milionům korun. Až statisícové částky podle obžaloby vymámila z desítek lidí nalákaných na investice, nákupy ropy a nemovitostí. Za sérii podvodů jí hrozí pět až deset let vězení.

Zuzana Chrenčíková čelí u olomouckého krajského soudu obžalobě z podvodů za více než šest milionů korun. Hrozí jí pět až deset let vězení. | foto: Petr Janeček, MAFRA

První obchody Zuzany Chrenčíkové podle spisu sahají do listopadu 2010. Od té doby až do ledna 2012 dokázala z devíti mnohdy vysokoškolsky vzdělaných lidí vymámit díky nejrůznějším smyšlenkám téměř čtyři a půl milionu korun. Cesty k jejich statisícům přitom našla skutečně rozličné.

"Financování obchodů s ropou, úhrady cla spojeného s jejím dovozem do České republiky, zhodnocení finančních prostředků investováním do podílových fondů či dluhopisů, zhodnocování investic do obchodování s ropnými produkty či do fondů v Anglii, koupě dvou rodinných domů, financování lékařských úkonů plastické chirurgie pro zahraniční klientelu," nastínil státní zástupce v obžalobě.

Ta má dvacet bodů a její čtení nakonec trvalo bezmála půl hodiny.

Všechny zde zmíněné podvody mají jeden společný rys - jednapadesátiletá Chrenčíková, která si při příchodu do soudní síně za doprovodu eskorty kryla obličej před objektivy fotoreportérů, nikdy nic pro výdělek svých důvěřivých klientů neudělala. A vzhledem ke svému postavení ani nemohla.

"Byla si vědoma toho, že nemá žádný legální příjem a že vzhledem ke svým životním nákladům, dluhům a celkové nepříznivé finanční a majetkové situaci nebude moci poškozeným bez získání dalších půjček jejich finanční prostředky ve sjednaných lhůtách vrátit. To ale poškozeným zatajila," popsal žalobce.

Další celkem více než milion a sedm set tisíc korun získala v Olomouci v prosinci 2011 a v lednu 2012. A to díky slibům, že se její další oběť jako investor prostřednictvím Chrenčíkové zapojí do komoditního burzovního trhu LSE London. Možnost ho do těchto obchodů dostat přitom obžalovaná nikdy neměla.

Obžalovaná: Proč bych podváděla, umím jazyky, mám kontakty

Sama Chrenčíková se hájí tím, že neměla potřebu se nějak obohacovat na úkor ostatních lidí. Díky svým zahraničním kontaktům se po zaměstnání na stavbě, kde coby absolventka stavební průmyslovky pracovala jako dělník a stavební dozor, dostala k práci pro společnosti Unipetrol či Lukoil.

"Ovládám tři jazyky - angličtinu, arabštinu a ruštinu. Pracovala jsem se svými zahraničními kolegy na projektech v Saúdské Arábii. Dělala jsem si atestace ohledně obchodů s ropou," nastínila své zahraniční kontakty Chrenčíková.

Ke své obžalobě se vyjadřovala velice obsáhle, zeširoka se mimo jiné soudu svěřovala třeba i s podrobnostmi ze svého osobního či intimního života. Například 150 tisíc, které dle obžaloby měla získat od jednoho z poškozených, vysvětlila náklady na jejich společné soužití a také tím, že ho oblékala.

"Hodně jsem cestovala po republice a také jsem znala jeho míry. Dal mi peníze a já jsem mu nakupovala a oblékala jej," popsala žena. Při svém vyjádření k některým z dalších bodů obžaloby pak uvedla, že finance, které jí lidé z jejího okolí svěřili, vrátila.

Další statisíce či miliony lidé zachránili na poslední chvíli

V obžalobě jsou mimo jiné zmíněny i případy, kdy klienti Chrenčíkové své peníze na poslední chvíli zachránili. Například v květnu 2011 měla obžalovaná na dosah bezmála čtyři miliony korun, když další ženu v Praze přesvědčila o finančním úpadku její banky.

Dotyčná tak v bance vypověděla svoje smlouvy týkající se podílových listů a penzijního připojištění. Téměř čtyři miliony, které díky zrušení smluv dotyčná získala, měly skončit právě na účtu Chrenčíkové.

"Slíbila, že takto získanou finanční částku zhodnotí prostřednictvím vysokých úroků v anglické bance. Nicméně již od počátku věděla, že investice neuskuteční. Peníze chtěla použít pro svoji osobní potřebu," uvedl státní zástupce. K celé transakci nakonec nedošlo jen díky tomu, že dotyčnou ženu před Chrenčíkovou varoval člověk, který ji znal.

A podobné to bylo i v případě, kdy obžalovaná žena v dubnu 2012 přesvědčila v Přerově muže, že je právnička největší ruské firmy podnikající v oblasti těžby a zpracování ropy, tedy společnosti Lukoil. Zaručila se mu, že mu pomůže získat zpět vlastnické právo k rodinnému domu. Za poskytnutí právnických služeb chtěla 400 tisíc korun.

"K vyplacení této částky nedošlo v důsledku jednání dotyčného muže, který vlastním šetřením zjistil podezřelé skutečnosti týkající se její osoby," doplnil k dalšímu neúspěchu Chrenčíkové státní zástupce. Olomoucký krajský soud má stání k případu tento týden naplánovaná až do středy.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz