Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážník fatálně selhal, řekl znalec o obžalovaném ze zastřelení mladíka

  13:54aktualizováno  13:54
Fatální selhání strážníka označil soudní znalec Zdeněk Náchodský za příčinu tragédie, při níž loni v lednu zemřel v Přerově třiadvacetiletý mladík. Podle obžaloby ho zastřelil dnes již bývalý městský policista Robert Fryč, kterému hrozí až šest let vězení za usmrcení z nedbalosti.

Před přerovským soudem stanul čtyřiačtyřicetiletý Robert Fryč, který loni jako strážník místní městské policie zastřelil třiadvacetiletého mladíka. Je obžalován z usmrcení z nedbalosti. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přerovský okresní soud se případu z 9. ledna 2015 věnuje od úterý, kdy vyslechl svědky (čtěte zde). Ve středu přišli na řadu znalci.

„V každém případě to bylo fatální selhání strážníka,“ popsal soudu znalec Náchodský a zdůraznil, že zákon jasně určuje, za jakých okolností mohou strážníci střílet.

Zjednodušeně řečeno může městský policista služební zbraň použít při nutné obraně či v krajní nouzi. A pak za situace, kdy zajišťuje nebezpečného pachatele. Ovšem za podmínky, pokud by nebylo účinné použití jiných donucovacích prostředků.

„Nebyla tam nutná obrana, nebyla tam krajní nouze a poškozený nebyl nebezpečný nebo zvlášť nebezpečný pachatel,“ shrnul Náchodský, který se v rámci kriminalistiky specializuje na sebeobranu, služební zákroky a vedení boje zblízka.

Nyní čtyřiačtyřicetiletý Fryč podle něj v osudnou noc vůbec neměl služební pistoli ČZ 75 B vytáhnout z pouzdra. Znalec, který svoji analýzu pro soud rozpracoval na 24 stran, navíc zkritizoval fakt, že si souzený strážník na noční směnu zapomněl s sebou vzít obušek.

Podle znalce nejsou na kulce stopy po odrazu

K samotné střele se ve středu ve stručnosti s odvoláním na písemné znění znaleckého posudku vyjádřil Rudolf Vávra, expert z Kriminalistického ústavu Praha. V závěrech coby znalec vycházel laicky řečeno z toho, jak byla střela zdeformovaná. Neobjevil na ní žádné výrazné poškrábání či rovinnou plochu, což by svědčilo o tom, že projektil narazil na dlažbu či podobný materiál.

Fotogalerie

„Deformace na této střele vznikly primárně po zásahu do lebečních kostí,“ popsal Vávra.

Stopy po projektilu objevil také na straně kapuce v místech, kdy střela vyšla z těla oběti. V té chvíli ovšem po průstřelu hlavy přišla o podstatnou část své energie.

„K nějaké výrazné deformaci střely nedošlo,“ podotkl k tomuto okamžiku Vávra. Jako nejpravděpodobnější se mu tak jeví možnost, že na této straně byla kapuce podepřena pevnou překážkou.

Exstrážník: Je mi hrozně líto, že k této tragické události došlo

Tragédie se odehrála v noci v pátek 9. ledna 2015 před přerovským barem Lumír. Výstřel padl kolem čtvrt na dvanáct. Strážníci k baru vyrazili kvůli rušení nočního klidu.

Na ulici byla skupina z podstatné části opilých lidí. Potyčka vznikla kvůli konfliktu uvnitř podniku, kde některým hostům vadil pes, jenž patří mladíkově přítelkyni.

Fryč u soudu v úterý nevypovídal. Při výpovědi během vyšetřování se hájil tím, že se cítil ohrožený - mimo jiné i psem, který mu měl při zásahu skočit na záda - a že výstřel podle něj vyšel nešťastnou náhodou.

„Překvapil mě. Nemohu vyloučit, že mi do ruky se zbraní někdo strčil,“ řekl Fryč. Smrti mladíka litoval.

„Je mi hrozně líto, že došlo k této tragické události. Střílet jsem nechtěl,“ podotkl souzený muž, jenž nyní čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti.

Třiadvacetiletý mladík při výstřelu ležel na zemi, kde ho držel další strážník. „V době výstřelu bylo ústí hlavně pistole bezprostředně přiloženo či přitisknuto ke kapuci, která kryla hlavu poškozeného,“ uvedla žalobkyně Daniela Kollárová. Následný výstřel mladíka na místě usmrtil.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz