Olomoucký krajský soud se zabývá případem majitele olomouckého obchodu Luďka Vejmoly (na snímku) a prodavačky Jarmily Chýlkové. Dle obžaloby zde prodávali pochybný alkohol, který obsahoval metanol.

Olomoucký krajský soud se zabývá případem majitele olomouckého obchodu Luďka Vejmoly (na snímku) a prodavačky Jarmily Chýlkové. Dle obžaloby zde prodávali pochybný alkohol, který obsahoval metanol. | foto: ČTK

Můj alkohol je neotrávil, řekl soudu majitel obchodu z metanolové aféry

  • 4
Olomoucký krajský soud začal projednávat jeden z případů rozsáhlé metanolové aféry. Obžalovanými jsou majitel olomouckého obchodu Luděk Vejmola a prodavačka Jarmila Chýlková. Podle obžaloby prodávali pochybný alkohol s příměsí metanolu, kterým se otrávili čtyři lidé. Dva z nich zemřeli.

Neokolkované lahve podle spisu Vejmola sehnal za podezřele nízkou cenu v létě a na podzim roku 2012. Pak je dal jako rum a vodku do prodeje v obchodě se smíšeným zbožím v Nedvědově ulici na okraji jednoho z největších olomouckých sídlišť.

Zanedlouho odstartovala smrtící olomoucká série otrav metanolem. Nebezpečný alkohol přitom na podzim roku 2012 děsil celou zemi, zemřely kvůli němu desítky lidí.

"Museli si být vědomi, že by mohlo jít o pokoutně vyrobenou, nekvalitní, případně zdraví škodlivou lihovinu. Žádným jiným způsobem neprověřili zdravotní nezávadnost těchto lihovin a prodávali je v prodejně smíšeného zboží v Olomouci v blíže neurčeném množství jako nezávadné," citovala z obžaloby státní zástupkyně.

První zákazník si v obchodě pochybný alkohol koupil na konci října 2012. Měl za to, že si kupuje vodku. Chýlková mu ji prodala, i když podle spisu věděla, z jak pochybných zdrojů daná láhev pocházela. Muže stál tento nákup o několik dní později život.

"Poškozený tento alkohol následně postupně zkonzumoval, což u něj vyvolalo závažnou intoxikaci metylalkoholem. Tyto lihoviny obsahovaly nejméně 30 gramů metanolu na jeden litr objemu, což mnohonásobně převyšuje maximální povolený obsah v lihovinách," vylíčila před olomouckým krajským soudem státní zástupkyně.

Dotyčný za pár dní zemřel v olomoucké fakultní nemocnici na těžký otok mozku, vyvolala ho právě otrava metylalkoholem.

Muž si dal rum s manželkou, ta otravu nepřežila

V nemocnici skončil také další zákazník. Alkohol v nebezpečném obchodě koupil na začátku listopadu 2012, mělo jít o rum. Měl ale štěstí a otravu přežil.

Hůř dopadla žena, jejíž manžel u obžalovaného majitele smíšeného zboží o pár dní později koupil rum. Pár s odstupem několika hodin skončil v nemocnici se silnou otravou metanolem, žena nepřežila.

"Bezprostřední příčinou její smrti byl těžký otok mozku s následnou mozkovou smrtí, ke které vedl s životem neslučitelný rozvrat látkové přeměny organismu při akutní otravě metylalkoholem," doplnila státní zástupkyně.

Vejmolu i Chýlkovou viní z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Dvaačtyřicetiletému majiteli prodejny za smrt dvou lidí podle nejpřísnějšího čtvrtého odstavce daného paragrafu hrozí pět až dvanáct let za mřížemi. Sedmapadesátiletá prodavačka Chýlková pak čelí hrozbě až desetiletého vězení.

Majitel obchodu: Odmítám, že se otrávili mým alkoholem

Sám Vejmola u soudu připustil, že prodával i neokolkovaný alkohol. Zdrojem měla být už od roku 2011 Likérka u Kapličky.

"Ze strany prodeje neoznačeného alkoholu jsem stát určitě poškozoval. Dělal to tak každý, člověk tak nějak počítal s tím, že může dostat pokutu," přiznal Vejmola.

V podnikání se mu i kvůli krizi příliš nedařilo. Při odběru z likérky ušetřil na lahvi oproti velkoobchodním cenám podle svých slov zhruba třicet až sedmdesát korun. Kontroloři se u něj v obchodě objevili několikrát, ne ve všech lahvích přitom životu nebezpečný metanol našli.

Tomu, že by se zákazníci otrávili z jeho zásob, obžalovaný muž nevěří. "Lituji toho, co se stalo a toho, že jsem se do toho zamotal. Ale odmítám, že by se otrávili z mého alkoholu," podotkl při více než hodinové výpovědi obžalovaný muž a otec tří dětí. Několikrát zdůraznil, že pití si jeho zákazníci kupovali i jinde.

Prodavačka Chýlková u soudu vypovídat odmítla. Z protokolu proto zazněla její výpověď z předcházejícího vyšetřování. V té potvrdila, že v obchodě zhruba rok prodávali i neokolkované lahve. Nebyly však přímo vystavené v regálech, ale schované pod pultem.

"Pan vedoucí mi řekl, že tento alkohol mám nabízet stálým zákazníkům. Řekl mi, že je v pořádku, jen bez kolku," uvedla žena. Chodilo si pro něj zhruba osm pravidelných zákazníků. Byl mezi nimi i muž, který na otravu na podzim roku 2012 v Olomouci zemřel.

Jinde jsme nenakupovali, řekl přeživší z otráveného páru

Muž, jehož manželka kvůli metanolu na podzim roku 2012 v olomoucké nemocnici zemřela, se u krajského soudu objevil coby svědek. Vypověděl, že si alkohol vždy obstarali právě v obchodě obžalovaného Vejmoly.

"Proč bych ho kupoval jinde, když tam byl levnější," doplnil svědek. Týdně se ženou vypili zhruba čtyři litry rumu. Z Nedvědovy ulice si podle něj odnášeli právě lahve bez kolku a etikety.

Výhodná cena do Vejmolova smíšeného zboží přivedla také dalšího svědka, otravu metanolem na podzim roku 2012 přežil.

"Lékaři mi řekli, že jsem měl štěstí," podotknul muž, který si obden kupoval litr tvrdého alkoholu. Nevyloučil, že si ho pořizoval na různých místech. Ovšem právě Vejmolův obchod byl podle něj zřejmě jediné místo, kde sehnal neoznačené lahve.

"Pokud bylo otevřeno, byl jsem tam skoro denně. Kolky to nemělo, etikety málokdy. Bylo mi to jedno," dodal svědek. Vodku či rum prý dostával ze zásob uložených pod pultem.

Případu se soud bude věnovat i v úterý a ve středu.