Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za prodej jedovatého alkoholu, který zabil dva lidi, dal soud podmínky

  15:00aktualizováno  19:06
Podmíněné tresty vynesl krajský soud nad majitelem olomouckého obchodu Luďkem Vejmolou a prodavačkou Jarmilou Chýlkovou. Ti prodávali pochybný alkohol s příměsí metanolu, kterým se otrávili čtyři lidé a dva z nich zemřeli.

Olomoucký krajský soud potrestal majitele olomouckého obchodu Luďka Vejmolu a prodavačku Jarmilu Chýlkovou za prodej alkoholu, který obsahoval metanol a otrávil čtyřil idi, podmíněnými tresty. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Vejmolu potrestal soud tříletým podmíněným trestem se zkušební dobou na pět let a sedmiletým zákazem činnosti, Chýlkovou dvouletou podmínkou se zkušební dobou na tři roky. Oba navíc musí zaplatit pozůstalým a příbuzným otrávených lidí odškodné v řádech statisíců.

Podle rozsudku se dopustili trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Dvaačtyřicetiletému muži přitom hrozilo až 12 let za mřížemi, osmapadesátileté ženě o dva roky méně.

Rozhodující bodem pro určení výše trestu bylo dle soudce Vladimíra Hendrycha posouzení toho, zda se Vejmola a Chýlková před soud dostali kvůli úmyslnému jednání či kvůli nedbalosti. Hendrych se přiklonil k druhé - pro oba obžalované výhodnější - možnosti.

A to z toho důvodu, že alkohol stabilně odebírali z jednoho zdroje, u něhož až do metanolové kauzy měli ověřené, že jim pro jejich olomoucké zákazníky dodává nezávadný alkohol.

„Úvahy o trestu musí být vždy spoluurčovány i chováním poškozeného. A ti zde mířili mílovými kroky k otravě alkoholem. Fakticky jim bylo jedno, co pijí, podstatná pro ně byla cena. V době, kdy běžela metanolová aféra, si z pochybných zdrojů kupovali podezřelý alkohol. Takové spoluzavinění poškozených jsem snad za ty roky, co soudím, ještě neviděl,“ odůvodnil rozsudek Hendrych.

Advokát: Jsem rád, že soud nepodlehl společenské objednávce

Chýlkové pomohlo i to, že nebyla nikdy dříve trestána, dostala tak trest při samé spodní hranici spodní sazby. Vejmolovi naopak uškodilo především to, že jako majitel a provozovatel pořizování a následný prodej alkoholu zastřešoval.

„Má tak paušální zodpovědnost za všechny případy otrav bez ohledu na to, zda danou lahev přímo sám prodal či nikoli,“ uvedl soudce.

Oba obžalovaní si stejně jako státní zástupkyně ponechali lhůtu na zvážení odvolání. Vejmolův obhájce František Stratil byl však s verdiktem spokojen.

„Výše uloženého trestu nás příjemně překvapila. Jsem velmi rád, že soud nepodlehl nevyřčené společenské objednávce, aby všichni, kdo mají co do činění s takzvanou metylovou aférou byli postiženi drakonickými tresty. Toto byl naprosto individuální případ,“ uvedl.

Jeho klient se tak pravděpodobně dle jeho slov odvolávat nebude. Vejmola, ani Chýlková rozsudek nekomentovali a rychle opustili soudní budovu.

Odmítám, že se otrávili mým alkoholem, tvrdil majitel obchodu...

Neokolkované lahve, často i bez etikety a tedy jasně pochybného původu, podle spisu Vejmola sehnal za podezřele nízkou cenu v létě a na podzim roku 2012. Pak je dal jako rum a vodku do prodeje v obchodě se smíšeným zbožím v Nedvědově ulici na okraji jednoho z největších olomouckých sídlišť.

Jak již při vyšetřování uvedla prodavačka, byly na Vejmolův pokyn pro stálé zákazníky přichystané pod pultem. Muž, jemuž se v podnikání celkově i kvůli krizi příliš nedařilo, ale u soudu odmítal, že by se lidé otrávili právě kvůli lahvím z jeho zásob a tvrdil, že si alkohol kupovali i jinde.

„Lituji toho, co se stalo a toho, že jsem se do toho zamotal. Ale odmítám, že by se otrávili z mého alkoholu,“ podotkl při dřívější výpovědi. Při odběru z likérky ušetřil na lahvi oproti velkoobchodním cenám podle svých slov zhruba třicet až sedmdesát korun.

...dle soudce ale byla prokázána přímá spojitost

Dle soudce však při projednávání případu vyšlo jednoznačně najevo, že mezi Vejmolovým obchodem a otrávenými lidmi existuje přímá spojitost. Dokládají to výpovědi pozůstalých a příbuzných, kteří se nezávisle na sobě shodli, že oběti metanolu chodili nakupovat právě k odsouzenému muži a ženě.

„Tatínek tam chodil už hodně dlouho. Bylo to tam výrazně lacinější, litr vodky vyšel na sto deset korun,“ uvedla již dříve u soudu dcera jednoho ze zákazníků.

Soudce navíc zdůraznil, že se v Olomouci nikde jinde než v okruhu Vejmolových zákazníků podobně závažná otrava metanolem neobjevila.

„Nezpochybňujeme fakt, že i jiné prodejny v Olomouci prodávaly nekolkovaný alkohol, ale takto závadný se prodával pouze tady,“ doplnil Hendrych.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Odchod z koalice? Napadlo mě to, říká náměstek primátora a lídr TOP 09

Aleš Jakubec, náměstek olomouckého primátora a lídr TOP 09 pro komunální

Kvůli odlišným názorům zvažoval odchod z koalice, řadu věcí v ní neprosadil. I přesto by ji olomoucký lídr TOP 09 Aleš...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Najdete na iDNES.cz