Olomoucký soud dnes poslal na 18 let do vězení Romana Víška, který v lednu na...

Olomoucký soud dnes poslal na 18 let do vězení Romana Víška, který v lednu na Přerovsku ubil svoji družku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Alkoholik dostal za ubití družky 18 let vězení. Vražda vypadala jako úmrtí

  • 3
Soud poslal na 18 let za mříže Romana Víška, který v lednu na Přerovsku ubil svoji družku. Silně opilý ženu bil a rdousil, zemřela kvůli otoku mozku. Víšek tvrdil, že ji „pouze“ zfackoval. Policisté zprvu případ vyšetřovali jako náhlé úmrtí. Násilnou trýznivou smrt prokázala až pitva.

Podle olomouckého soudce Eduarda Ondráška není na základě znaleckých posudků a dalších důkazů sebemenších pochyb, že silně opilý Víšek družku zabil. Zemřela v bytě v Lipníku nad Bečvou letos v rozmezí 17. až 18. ledna.

Policisty zavolal o den později sám Víšek. Tvrdil, že ženu našel mrtvou. Kriminalisté se tak původně domnívali, že šlo o náhlé úmrtí. Skutečnost, že družka odsouzeného zemřela kvůli fyzickému útoku, prokázala až pitva.

Na těle mrtvé padesátileté ženy byla celá řada zranění. Víšek ji podle Ondráška nejenom bil, ale i rdousil. Právě tato kombinace násilí osmačtyřicetiletému muži u soudu přitížila.

Ondrášek má za to, že se tím prokázal Víškův nepřímý úmysl zabíjet. „Musel si být vědom, že takovým kombinovaným násilím může způsobit i smrt poškozené. Tím je nepřímý úmysl dán,“ uvedl soudce. Ze stolu tímto shodil argumenty Víškova obhájce.

Ten v závěrečné řeči poukazoval na to, že nic nedokazuje Víškův úmysl vraždit. Navrhoval proto, aby byl jeho klient odsouzen za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozí za něj nižší tresty než za vraždu.

Recidivistovi hrozil až výjimečný trest

Ondrášek měl ale jiný názor. Za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým a surovým způsobem poslal Víška na 18 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Navíc ho poslal i na ústavní protialkoholní léčbu.

V základní trestní sazbě útočníkovi hrozilo 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Pro ten se soudce nakonec nerozhodl. „Neshledali jsme důvody pro jeho užití,“ uvedl Ondrášek.

V minulosti byl Víšek podle soudce už šestkrát soudně trestán, mimo jiné i za násilnou trestnou činnost. Byl už i ve vězení. Míra násilí u něj podle Ondráška gradovala.

V aktuálním případu u olomouckého krajského soudu vypovídala i agresorova předchozí družka. Také ji bil, napadl ji i nožem. Problémy měl i s alkoholem, Po oznámení vraždy mu policisté naměřili přes 4,4 promile alkoholu v dechu.

Násilník tvrdil, že dal ženě tři facky a cloumal s ní

Ke slovu se před rozsudkem při závěrečné řeči dostal také Víšek. To, co se stalo, označil za velkou tragédii. „Lituji toho, zemřela mi skoro v náručí. Hodně mi chybí,“ řekl Víšek.

Hájil se i tím, že zavražděné ženě dal jen tři facky a zacloumal s ní. To ale ještě před vynesením verdiktu vyloučil lékař a soudní znalec Petr Chromec z olomouckého Ústavu soudního lékařství a medicínského práva při fakultní nemocnici.

U soudu prezentoval výsledky pitvy, které v případu sehrály velice důležitou roli. Vyvrátily totiž původní verzi vyšetřovatelů o náhlé smrti, kterou Víškově družce nikdo třetí nezpůsobil.

Nejprve si soud od Chromce vyslechl několikaminutový výčet nejrůznějších zranění, ran, podlitin či výronů krve, které lékaři na těle zemřelé ženy našli. „Byli jsme dotazováni na bezprostřední příčinu smrti. Za tu jsme označili otok mozku,“ uvedl Chromec.

Žena byla podle něj před smrtí kromě bití i velmi silně rdoušena. Určit, který z těchto faktorů za otok mozku přímo může, se však znalcům nepodařilo.

„Dušení je jeden z nejtrýznivějších zážitků, který může člověk zažít. K mozkové smrti dochází za pět až osm minut. Samotná doba dušení však může být i delší,“ přiblížil Chromec.

Znalec: Útok můžeme ohodnotit jako surový

Má za to, že oběť před smrtí jednoznačně prožila duševní strádání, zažila bezprostřední strach ze smrti.

„K úmrtí došlo podle našeho odhadu v řádech minut, maximálně šlo o patnáct či dvacet minut. Útok můžeme ohodnotit jako surový,“ doplnil Chromec. Po dotazu žalobkyně vyloučil, že by popsaná zranění vznikla jen kvůli třem fackám a cloumání, jak tvrdil Víšek.

Souzený muž ovšem trval na svém. „Chytil jsem ji pod krk, takto jsem ji přidusil. Chytil jsem ji za svetr, zvedl a zacloumal,“ popisoval Víšek.

Pro větší názornost natáhl ruce k jednomu ze členů justiční stráže, ten instinktivně udělal krok zpět. Po zbytek jednání Víšek seděl téměř nehnutě, dění v soudní síni však sledoval.

Jako další soudní znalec se mu věnoval psycholog Adam Suchý. Je přesvědčen, že Víškovu duševní stránku velmi výrazně ovlivňuje dlouholetá těžká závislost na alkoholu. „Má potíže v sociální adaptaci a také sklony k agresivnímu jednání,“ vylíčil Suchý.

Víškův návrat do společnosti skrze takzvanou resocializaci úplně podle Suchého vyloučený není, naděje na úspěch jsou tu však významně snížené. Psychické onemocnění znalci u Víška neobjevili.

Léčba je pro muže poslední šancí, jak se zbavit závislosti

Psychiatr Bohumil Navrátil doplnil, že pokud teď Víšek nastoupí na protialkoholní léčbu, je to pro něj poslední šance, jak se závislosti na pití zbavit. „Buď to vyjde, anebo ne,“ uzavřel Navrátil.

Verdikt přijal Víšek klidně, soudce při jeho odůvodnění po většinu času pozoroval. Přímo v soudní síni se proti trestu odvolal, státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala.