Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud dal ránu olomouckému hokeji, zakázal mu používat logo s kohoutem

  12:01aktualizováno  12:01
Dresy olomouckých hokejistů jsou k ničemu. Pokud se klub chce vyhnout pokutě, musí mít jiné. Problémem je znak kohouta, soud podle informací MF DNES zakázal logo používat. Objevit se tak nesmí na dresech, vstupenkách, při reklamě, zápasech, propagaci ani na klubovém webu.

Bílo-červený znak olomouckých hokejistů s nápisem HCO a kohoutí hlavou. | foto: Repro: web HC Olomouc

Ještě v pondělí odpoledne klub logo používal. Navzdory tomu, že rozhodnutí soudu platí už od minulého pátku. Zástupci klubu se hájí tím, že o tom nevěděli.

"Nemám tuto informaci," uvedl v pondělí generální manažer společnosti HC Olomouc Erik Fürst.

O zákazu používání loga rozhodl na konci března Městský soud v Praze. Předběžným opatřením vyhověl Jiřímu Dittmerovi, kterému znak s nápisem HCO a kohoutí hlavou patří, a na hokejový klub si proto u soudu stěžoval.

Symbol olomouckého hokeje Dittmer získal loni v březnu ve veřejné exekuční dražbě, zaplatil za něj 15 tisíc korun.

"Dříve to logo vlastnilo občanské sdružení HC Olomouc. Bylo mu ovšem exekučně zabaveno a následně dáno do dražby kvůli pokrytí jeho dřívějších dluhů," řekl současný vlastník loga Dittmer.

To, že je majitelem znaku olomouckých kohoutů, potvrzuje i výpis z databáze Úřadu průmyslového vlastnictví.

"Po dražbě jsem upozornil vedení společnosti HC Olomouc, že jsem majitelem loga, které olomoucký hokejový klub používá. Chtěl jsem se domluvit na řešení této situace," dodává Dittmer.

Společnost HC Olomouc, která hokej ve městě provozuje a vede, však podle Dittmera už rok nekomunikuje. "Můj návrh řešení tak prozatím nikdo neslyšel," říká bez dalších podrobností.

On sám přitom není členem stejnojmenného občanského sdružení HC Olomouc, jemuž znak coby ochranná známka původně patřil. Je ale v kontaktu s jeho předsedou Bohdanem Nerušilem, který je dlouhodobě s nynějším vedením olomouckého hokeje ve sporu. ¨

S Nerušilovým otcem je pak Dittmer podle výpisu z obchodního rejstříku jednatelem ve společné firmě zaměřené na nákladní autodopravu.

Klub si rozhodnutí v datové schránce nevyzvedl

Po bezvýsledném jednání se společností HC Olomouc Dittmerovi došla trpělivost. V březnu podal návrh na předběžné opatření. A senát Městského soudu v Praze v čele se soudcem Markem Doležalem mu vyhověl 24. března: bílo-červené logo s kohoutí hlavou společnosti HC Olomouc skutečně zakázal používat.

"A to při organizaci a pořádání sportovních akcí, v reklamě a propagaci sportovních akcí, při činnosti sportovního klubu, včetně sdělování tohoto označení veřejnosti prostřednictvím sítě internet," píše Doležal v usnesení, které má MF DNES k dispozici.

Pro platnost usnesení byl ovšem rozhodující den, kdy si zástupci hokejového klubu dokument vyzvednou. Od toho data by pro ně byl závazný. Měli na to deset dní, klub se ale do své datové schránky nepřihlásil. Rozhodnutí soudu tak začalo v pátek platit automaticky.

Teď klubu běží patnáctidenní lhůta na odvolání. To ale nemá odkladný účinek, předběžné opatření proto platí.

"Klub i přesto používá logo dál," poukázal Dittmer. V pondělí soudu poslal další podání. "A to ohledně neoprávněného užívání tohoto loga navzdory předběžnému opatření," říká.

Generální manažer společnosti HC Olomouc Erik Fürst o předběžném opatření neví. "Nevím o tom, že je vydáno nějaké předběžné opatření," odpověděl v pondělí na dotaz MF DNES. Stejně na tom byl i olomoucký advokát Michal Zahnáš, který hokejový klub dlouhodobě zastupuje.

Za porušení předběžného opatření klubu hrozí pokuta do výše sto tisíc korun, lze ji uložit i opakovaně. Už v úterý v Chomutově nastoupila Olomouc s přelepeným logem na dresu. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Stromy na náměstí nejsou priorita, zeleň patří všude, říká lídr lidovců

Lídr KDU-ČSL pro komunální volby 2018 v Olomouci Ladislav Šnevajs.

Od roku 2006 je nynější lídr lidovců Ladislav Šnevajs náměstkem olomouckého primátora. Předpokládá však, že je to letos...

Najdete na iDNES.cz