Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen jsme se kutáleli po seně, řekl soudu obžalovaný ze znásilnění vnuček

  10:49aktualizováno  15:57
Olomoucký krajský soud otevřel případ muže obžalovaného z opakovaného znásilnění dvou nezletilých vnuček. Invalidní důchodce, kterému hrozí až 12 let vězení, jeden pohlavní styk potvrdil s tím, že ho o sex požádala sama dívka na nudapláži. V druhém případě se hájí, že si s vnučkou jen hrál na seně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

První část obžaloby šestašedesátiletého muže z Olomoucka (jeho jméno není možné zveřejnit kvůli ochraně identity nezletilých obětí - pozn. red.) se vztahuje k období od roku 2012 do roku 2013.

„Minimálně třikrát se s ní zamkl v pokoji a hodil ji na postel,“ popsala u soudu státní zástupkyně. Dívku oblečenou pouze v tričku, které bylo tehdy mezi dvanácti a třinácti lety, muž podle spisu přinutil k souloži.

„A to i přesto, že jej kopala a snažila se ho odstrčit,“ doplnila žalobkyně.

Nyní se dívka podle ní kvůli tomu potýká s psychickými obtížemi - má problémy s vlastním hodnocením, trpí pocitem bezmoci a také není schopna navázat kontakt s muži, kterým se vyhýbá.

Bylo to z její strany dobrovolné, řekl obžalovaný o první souloži

Obžalovaný invalidní důchodce přímo u soudu nevypovídal. „Nechám to tak,“ uvedl pouze. Soudce Eduard Ondrášek poté přečetl výpověď muže z policejního vyšetřování.

„Je pravda, že jsem s ní soulož vykonal. Není ale pravda, že bych ji přivazoval či nutil násilím. Chodil jsem nahý po nudapláži, přišla za mnou, že by chtěla peníze a cigarety. Dostal jsem tehdy důchod. Po tom jsem jí dal dvě stě korun, cigarety a limonádu. Jednalo se o dobrovolný styk z její strany,“ uvedl obžalovaný, který je v současnosti ve vazbě.

K druhému znásilnění došlo podle žalobkyně v červnu roku 2015. Je přesvědčena, že obžalovaný svoji druhou nezletilou vnučku, které byly v té době čtyři roky, svlečenou ze spodního prádla položil na zahradě na záda a sám si na ni lehl.

„Třel se o ni. Nezletilá křičela, ať ji nechá,“ podotkla státní zástupkyně. Druhou oběť tehdy podle ní zachránila její sestra, která muže vyrušila.

Proč ho vnučka udeřila klackem, muž nedokázal vysvětlit

Souzený senior ovšem něco takového před policisty odmítl. Vylíčil, že na zahradě vylezl na strom, odkud vnučce házel větvičky s třešněmi. Ta měla sedět na hromadě sena a hrát si.

„Šel jsem si tam také lehnout, bylo mi horko,“ řekl muž s tím, že kalhoty i se spodním prádlem si dívka stáhla sama.

„Chci upřesnit, že jsme se spolu jen kutáleli po seně, já si s dětmi takto hraji rád,“ dodal obžalovaný. Sám však vzápětí uvedl, že po něm starší vnučka házela kamením a uhodila ho klackem.

„Nevím, co ji to napadlo,“ uvedl senior, jenž vyšetřovatelům také řekl, že se vícekrát léčil na psychiatrii.

„Byl jsem takový nervózní,“ vysvětlil muž, kterému za znásilnění a soulož mezi příbuznými hrozí pět až dvanáct let za mřížemi. Jeho obhájce u soudu podotkl, že celé obvinění stojí na výpovědi starší vnučky.

„Je to závažné obvinění, nikomu nic nesdělila, vypovídala až po třech letech, kdy se to mělo stát,“ uvedl obhájce.

Starší dívka se svěřila rodině, ale nepomohlo to

Její výpověď soudce přečetl až na závěr prvního dne, kdy se případem zabýval. Znalci z oborů dětská psychiatrie a psychologie se odpoledne shodli, že by u soudu neměla vypovídat.

„Jsme zásadně proti její účasti u hlavního líčení,“ podotkl psycholog s tím, že by dívce v takovém případě hrozila takzvaná retraumatizace. Obhájce zajímalo, zda je dívka coby de facto korunní svědek důvěryhodná. Znalci to potvrdili.

„Její intelektové a osobnostní vlastnosti skýtají podat věrohodnou výpověď,“ podotkl psycholog. Psychiatrička pak doplnila, že se dívka se svou zkušeností v rodině už dříve svěřovala, ale její nejbližší nechtěli, aby se případ dostal na veřejnost.

„V rodině se to vědělo, tušilo, ale tutlalo se to. Vyšlo to najevo, až byla dívka přítomna tomu, když daný incident stal druhé vnučce. Má ochranitelské tendence,“ doplnil psycholog.

Snažila jsem se bránit, ale nedalo se to, popsala vnučka

Zlomovým okamžikem v případu tak byl loňský červen, kdy dívka přistihla svého dědu, jak pod třešní na zahradě leží na čtyřleté vnučce.

„Pohyboval se nahoru a dolů. Dole byl nahý, měl jen tričko. Zařvala jsem na něj, že to udám, že to řeknu mamce,“ popsala před vyšetřovateli dívka. Vybavila si i to, že dítě křičelo. A to i poté, co z něj souzený muž podle jejích slov vstal.

„Děda mě před dvěma či třemi lety rovněž obtěžoval. Lákal mě nahoru k sobě do pokoje. Říkal mi, že se na mě chce udělat a že mi dá peníze. Odmítala jsem, protože jsem mladá. Chytl mě ale za ruce, táhl do pokoje. Nedalo se mu ubránit. Vždy jsem se mu snažila bránit, kopala jsem ho, odstrkovala jsem ho,“ řekla dívka s tím, že se svěřila matce, která vše chtěla oznámit. Babička ji však údajně přemluvila, aby to nedělala.

„Od sestry jsem se dozvěděla, že ji děda měl také obtěžovat,“ uzavřela dívka.

Znalec: Jednání muže vyplynulo ze sexuální abstinence

Dopoledne se k případu vyjádřil první ze znalců, souzený muž podle něj netrpí sexuální deviací.

„Dané jednání u něj vyplynulo z momentální sexuální tenze (tlak, napětí - pozn. red.),“ přiblížil znalec.

U obžalovaného při vyšetření objevil laicky řečeno neostrou hranici při sexuálním hodnocení opačného pohlaví. To však nevylučuje jeho kontakt i s věkově přiměřenými partnerkami. Dítě si ovšem podle znalce jako cíl zvolil proto, že šlo o snadno dosažitelný a přemožitelný „objekt“. Léčbu odborník nenavrhuje.

„Nešlo o jednání preferenční ale situační, a to u muže dlouhodobě sexuálně abstinujícího,“ ohodnotil znalec a zmínil, že obžalovaný má za sebou dvacetileté manželství.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Olomouc kvůli nákaze pokácí další alej, místo jasanů pak vysází habry

(Ilustrační snímek)

Olomoucká alej, která je od roku 2013 vysázená podél nové větve tramvajové tratě na Švýcarském nábřeží, půjde k zemi....

Opilý řidič se řítil olomouckou ulicí rychlostí zakázanou i na dálnici

policie radar měření rychlost celostátní akce

Téměř trojnásobně překročil povolenou rychlost řidič, kterého přistihli policisté na olomoucké výpadovce. Vzápětí se...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Najdete na iDNES.cz