Dva bývalí olomoučtí detektivové se po šesti letech dočkali spravedlnosti. Soud definitivně rozhodl, že byli viněni ze spolupráce s mafií neprávem. (Ilustrační snímek)

Dva bývalí olomoučtí detektivové se po šesti letech dočkali spravedlnosti. Soud definitivně rozhodl, že byli viněni ze spolupráce s mafií neprávem. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soudy po šesti letech očistily dva detektivy viněné z pomoci mafii

  • 1
Přišli o práci a týdny se ve vazbě báli vězení, přestože se ničím neprovinili. Teď dvojice bývalých detektivů po téměř šesti letech vyhrála boj za své očištění. Soudy uznaly, že Inspekce ministra vnitra obvinila Martina Dzíbelu a Luďka Zatloukala ze spolupráce s lidmi napojenými na gang zlodějů aut neprávem.

"Je to pro nás velká úleva a satisfakce. Ale bohužel nám už nikdo nevrátí ty ztracené roky, během kterých jsme si prošli peklem," řekli MF DNES Dzíbela se Zatloukalem.

"Málokdo si dokáže představit, jaké to je, když přijdete o všechny jistoty, vyhodí vás z práce, pro kterou jste dýchali, pošpiní v celém okolí, ocejchují málem jako nějakého mafiána a vy nemáte tušení, zda neskončíte ve vězení mezi kriminálníky. Přitom celou dobu víte, že jste nic špatného neudělali a ten kolotoč je jen snůška lží a vykonstruovaných obvinění, kterými se vás snaží zlikvidovat," dodali.

Kauza, která oběma tehdejším policistům převrátila životy naruby, odstartovala v únoru 2007, kdy je zatkla inspekce a obvinila, že pomáhali mafii legalizovat kradená auta. Jenže už během následného vyšetřování vzala velkou část obvinění zpět a uznala, že s gangem neměli policisté nic společného.

Přesto je ale stíhala dál - podle obžaloby kriminalisté varovali člena olomouckého podsvětí, že se o jeho vůz zajímá speciální vyšetřovací tým, a muž poté "horké" auto uklidil. Po dalších skoro pěti letech nyní soudy uznaly, že ani tohle detektivové neudělali.

Vše začala špatně opsaná číslice

Hlavní roli v případu sehrál automobil Porsche Cayenne registrovaný na olomouckou firmu Bells, o který se v roce 2007 zajímal speciální tým Retea zaměřený na krádeže luxusních aut.

Dzíbela se Zatloukalem tehdy dostali za úkol prověřit, proč má auto v evidenci vozidel číslo karoserie (VIN), které podle výrobce neexistuje. To mohlo například naznačovat, že je auto kradené a s pomocí upraveného VIN a padělaných dokumentů "legalizované".

Oba detektivové však vzápětí kontrolou dokladů ve firmě zjistili, že odlišnost čísel zavinila chyba úředníka, který auto registroval. Špatně opsal jednu číslici z technického průkazu, což tehdy také příslušný magistrát obratem potvrdil, a chybu vzal na sebe.

Muž, kterého Dzíbela se Zatloukalem podle obžaloby "varovali", byl navíc ve skutečnosti oficiálně vedený utajený informátor detektiva Dzíbely, u kterého policisté informace o voze prověřovali. Auto, které poté stejný člověk údajně "uklízel", bylo ve skutečnosti úplně jiné vozidlo než to, o které v celém případu šlo, a s prací obou detektivů nemělo nic společného.

A v neposlední řadě důkazy, které měly v obžalobě "nesedící" fakta pospojovat, jsou přinejmenším podivné a i podle dřívějšího hodnocení soudů si odporují - oba exdetektivové je pak od počátku rovnou označují za účelově vykonstruované.

Budeme chtít zpátky k policii, říkají oba detektivové

Nevinu Dzíbely a Zatloukala nyní potvrdil také krajský soud, který celou kauzu svým verdiktem ukončil. Bývalé kriminalisty už předtím osvobodil i okresní soud, proti čemuž se však žalobce odvolal.

Krajský soud teď nejenže expolicisty zprostil všech obvinění, ale zašel ještě o krok dál než nižší soud. Ten totiž obžalobu odmítl s tím, že jednání policistů nebylo trestným činem. Avšak odvolací soudci teď rovnou konstatovali, že se žádný zločin vůbec nestal.

"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který byli obžalovaní stíháni," konstatoval v odůvodnění rozsudku soudní senát. "Podle názoru senátu odvolacího soudu obžalovaní jako policisté splnili zadaný úkol ve vztahu k automobilu Porsche Cayenne s uvedeným VIN," konstatovali v rozsudku soudci.

Dzíbela se Zatloukalem se nyní po svém osvobození chystají začít bojovat také o odškodnění. "Nejde jen o náhradu za neoprávněné držení ve vazbě. Vedení policie nás, aniž by ctilo presumpci neviny, okamžitě po obvinění vyhodilo ze služby. Jako trestně stíhaného mne nikde nechtěli zaměstnat, mám problém uživit rodinu. Jako vysokoškolák dělám zřízence v nemocnici," říká Zatloukal.

"Budeme samozřejmě chtít zpátky k policii na svá původní místa s původním zařazením. Nic špatného jsme neudělali, práce u policie nás bavila i naplňovala, takže cítíme morální právo na to, abychom dostali zpátky to, co nám neoprávněně sebrali," dodávají oba policisté.