Podmínky soutěže na úpravy centrálního mohelnického náměstí se nelíbí České komoře architektů, její členové se jí proto nesmí účastnit.

Podmínky soutěže na úpravy centrálního mohelnického náměstí se nelíbí České komoře architektů, její členové se jí proto nesmí účastnit. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Komora kritizuje soutěž o mohelnické náměstí, architekti do ní nesmí

  • 3
Česká komora architektů zakázala autorizovaným architektům účast v soutěži na úpravu náměstí Svobody v Mohelnici, kterou vypsala místní radnice. Soutěž označila za neregulérní, protože hodnotící komisi tvoří místo odborníků pouze úředníci a politici.

Mohelnice chce ze soutěže získat návrhy úprav centrálního náměstí a především úpravy zeleně a mobiliáře. Na návrhy autorizovaných architektů však bude čekat marně. Česká komora architektů jim účast zakázala.

Městu vytýká, že nejmenovalo odbornou komisi, která je v souladu se Soutěžním řádem České komory architektů. Ta má být složena většinově z nezávislých odborníků, což se v Mohelnici nestalo.

„Tuto soutěž proto není možné považovat za regulérní architektonickou soutěž,“ uvedla ředitelka kanceláře České komory architektů Vladimíra Těšitelová.

Dokument o vyhlášení soutěže přitom podle ní v jiných bodech svědčí naopak o dobré znalosti Soutěžního řádu ČKA.

„Tento fakt nelze vnímat jinak než jako vědomé konání v rozporu se Soutěžním řádem,“ zdůraznila Těšitelová v dopise mohelnickému starostovi.

Soutěže se tak autorizovaní architekti nesmějí zúčastnit.

„Uvědomili jsme autorizované architekty, že účast v této soutěži je v rozporu s profesními předpisy, kterými je každý autorizovaný architekt vázán. Komora je oprávněna v případě neregulérní soutěže zakázat účast,“ zdůraznila Těšitelová. Komora nicméně také nabídla městu bezplatnou pomoc při organizování nové soutěže.

Město změnu podmínek nezvažuje. První kolo ale muselo zrušit

Pavel Kuba pověřený do vzniku nové vládnoucí koalice řízením města uvedl, že radnice rozhodně o změně podmínek neuvažuje.

„Tuto soutěž zamýšlíme spíš jako výzvu pro školy a studenty, takže se obejdeme bez účasti autorizovaných architektů. Chtěli bychom, aby si z návrhů vybrala veřejnost, takže není proč jmenovat odbornou komisi. Dali jsme ceny pro první až třetí místo, která činí 30, 20 a 10 tisíc korun,“ popsal Kuba.

Rozhodnout ale stejně musí komise, která je však místo expertů složená jen z úředníků a zastupitelů. „Komise by měla respektovat názor veřejnosti, protože ta se bude po náměstí pohybovat nebo sedět tam na lavičkách,“ obhajuje postup města Kuba.

První kolo soutěže se však nevydařilo a bude se muset opakovat. „Dali jsme si podmínku, že je potřeba alespoň šest uchazečů, aby bylo z čeho vybírat. To se bohužel nepodařilo,“ podotkl.

Podmínky nové soutěže zůstanou stejné. „Zřejmě nebylo šťastné to načasování soutěže na prázdniny, když jsme oslovili hlavně školy a studenty architektury a škol zabývajících se designem. Věřím, že teď už bude zájemců dostatek.“ řekl Kuba.