Olomoucký kraj zatím oficiálně neřekl, kde by spalovnu chtěl, nejvíce se ale mluví o Přerovu a Mohelnici. Ve druhém zmíněném městě by se ale v tom případě konalo referendum. (Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj zatím oficiálně neřekl, kde by spalovnu chtěl, nejvíce se ale mluví o Přerovu a Mohelnici. Ve druhém zmíněném městě by se ale v tom případě konalo referendum. (Ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Pokud by měla stát spalovna u nás, uděláme referendum, slíbila Mohelnice

  • 3
Olomoucký kraj řeší, kde postaví spalovnu. Nejvíce se mluví o Přerovu nebo Mohelnici. Mohelničtí zastupitelé se nyní zavázali, že pokud by kraj chtěl spalovnu zde, vyhlásí referendum. To by se líbilo i kritikům umístění v Přerově, tam ale nic slíbeného nemají.

"Vedení města se zavázalo vypsat místní referendum na toto téma a ukládá radě zpracovat materiály do šedesáti dnů od doby, kdy by městu bylo písemně dáno na vědomí, že Mohelnice byla vybraná jako vhodná pro vybudování spalovny," potvrdil mohelnický starosta Aleš Miketa.

Jde o kompromis. Zdejší opozice totiž chtěla, aby se referendum vyhlásilo hned. "Což ale považujeme za zbytečné ve chvíli, kdy se vůbec neví, jestli má u nás spalovna opravdu stát," dodal místostarosta Antonín Navrátil.

Současně však podle něj jde o citlivou otázku, a proto chtějí místní uklidnit. "Aby věděli, že se s nimi v případě, že by se Mohelnice skutečně stala kandidátem pro výstavbu, počítá," podotkl Navrátil.

V Přerově vyhnala spalovna lidi do ulic, dostali jen příslib

V Přerově, který je podle zákulisních informací MF DNES nejžhavějším kandidátem na umístění "zařízení pro energetické využití odpadu", jak se projekt spalovny oficiálně nazývá, začala místní občanská sdružení i ekologové případnou výstavbu kritizovat, hned co se jejich město objevilo na "kandidátní listině".

Lidé i opozice rovněž tlačí na možnost vyhlásit referendum v případě, že se rozhodne kraj pro spalovnu v jejich městě. Na rozdíl od Mohelnice ale zatím takový závazek zastupitelstvem neprošel.

Už 16. dubna se proto vydali lidé do ulic. Demonstranti pak předali v klubu Teplo své požadavky právě zasedajícím přerovským zastupitelům.

"Protestním pochodem jsme chtěli ukázat, že nesouhlasíme s případným budováním spalovny v našem městě a chceme referendum. Primátor přislíbil, že pokud studie proveditelnosti doporučí Přerov jako vhodnou lokalitu, tak zastupitelstvo projedná vyhlášení referenda. Je to ale jen příslib, z něhož se dá vykroutit," řekla za iniciativu Za naše děti proti spalovně Šárka Holubářová s tím,

S dalším postupem podle ní počkají až po zveřejnění výsledků studie. "Zatím případné vyhlášení referenda není definitivní, protože takovou věc by muselo nejdříve schválit zastupitelstvo," podotkl mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Náměstek: Spalovna je potřeba, jen ji všichni chtějí jinde

I tamní radní čekají, až co řekne klíčový dokument. Ten má být hotový už za pár týdnů. Oficiálně zatím hejtmanství žádné místo, kde by měla spalovna skutečně stát, neoznačilo.

Plán na spalovnu

- podle současných odhadů má zpracovat asi 150 000 tun odpadu ročně
- pokud by z části sloužila i pro Zlínský kraj, navýšila by se její kapacita asi na 200 000 tun
- jako o lokalitách pro její umístění se předběžně mluví o Přerově či Mohelnici, zájem projevilo i několik soukromých investorů
-  neměla by se začít budovat dřív než v roce 2015
- není zatím jasné, zda vznikne za peníze daňových poplatníků a z dotací, nebo ji zaplatí soukromník
- má být schopna vyrábět teplo, případně elektřinu pro město, ve kterém bude stát

Náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák je tak z podobného přístupu lidí spíš zaskočený. Nejenže je podle něj možností, kde by zařízení mohlo fungovat, daleko víc, ale hlavně ještě není nic rozhodnuté. Odpovědi dá až právě studie proveditelnosti.

"Mnozí uznávají, že toto zařízení, které navíc bude produkovat energii, je řešením. Říkají:'Postavte jej. Ale ne na naší zahradě'," shrnul Horák s tím, že spalovna je s ohledem na stále přísnější podmínky skládkování a rostoucí hory odpadu východiskem.

Což si ale odpůrci a ekologové nemyslí a plán kritizují. Chtějí víc třídit. To by ale rád i kraj. "Jediný rozdíl mezi námi a kolegy z ekologických hnutí je ten, že oni si myslí, že spalovat se může jen posledních dvacet procent, zbytek se dá třídit. To by bylo fajn, jenže realita je jiná a nezpracovatelného odpadu je daleko víc," podotkl Horák.

Mírní i obavy lidí ze zhoršení životního prostředí v místě, kde by takový podnik stál. Strach podle něj plyne ze špatných zkušeností z minulosti, kdy se s lidmi nikdo moc nebavil o tom, co se kde bude stavět.

"Bohužel se na to doplácí v dnešní době. Nedůvěra lidí k jakýmkoliv podobným stavbám je obrovská," řekl Horák, podle nějž provoz moderních zařízení na energetické využití odpadu podléhá přísným předpisům a limitům.

Souhlasili byste se stavbou spalovny v Olomouckém kraji?

celkem hlasů: 1764

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 4. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1070
Ne
Ne 311
Ano, ale nejméně deset kilometrů od nejbližších domů
Ano, ale nejméně deset kilometrů od nejbližších domů 238
Ano, ale nejméně pět kilometrů od nejbližších domů
Ano, ale nejméně pět kilometrů od nejbližších domů 145