Na řadě pálenic bojují s tím, že téměř není co dát do kotlů. Úroda ovoce je totiž na řadě míst Olomouckého kraje zatím bídná. (Ilustrační snímek)

Na řadě pálenic bojují s tím, že téměř není co dát do kotlů. Úroda ovoce je totiž na řadě míst Olomouckého kraje zatím bídná. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Úroda je bídná, do kotlů zatím není co dát, zní od pěstitelů i z pálenic

  • 7
Jak to letos vypadá s domácí pálenkou? Bídně, je to doslova pálenková pohroma, zní z pálenic v Olomouckém kraji. Třešňovice ani meruňkovice v tomto roce nebude vůbec, úrodu totiž postupně ničilo sucho, mráz i kroupy. Majitelé pálenic i ovocnáři tak s napětím čekají na podzim, kdy se ukáže, zda sezonu zachrání alespoň jablka, hrušky či švestky.

"Letošní úroda je mnohem horší než ta loňská. Sucho a mrazy nám vzaly většinu úrody, to co zůstalo na stromech, nám minulý týden potloukly kroupy," říká například Jiří Melka z HD Určice.

Ještě do poloviny května to přitom v Určicích vypadalo na velkou úrodu, ovocnáři se dokonce chystali stromy obsypané plody částečně probrat.

"Mrazy ale letos přišly o dva týdny později než v loňském roce a poškodily, co se dalo. Jablka mají například zdeformovaná jádra. Většina plodů, které na stromech zůstaly, je na tom s kvalitou velmi špatně a bude muset jít na zpracování," dodává Melka.

Podle něj však situace není všude stejná, někde na tom mohou být lépe. "Ten, kdo má stromy v takzvané mrazové kotlině, nemá z úrody nejspíš nic. O pár kilometrů dál ale mohou být stromy doslova obsypány ovocem," vysvětluje.

Loni jsme se nezastavili, letos je bída, říká majitel pálenice

Na špatnou sezonu si ale stěžují i majitelé pálenic. Někteří z nich již sice otevřeli, lidí s připravenými ovocnými kvasy však chodí jen velmi málo.

"Otevřeli jsme sedmého, je to ale zatím opravdu bída. I když to napřed vypadalo, že bude letos ovoce hodně, nakonec z třešní a meruněk není nic. Je to obrovský rozdíl oproti loňsku, kdy byla nadúroda třešní. Tehdy jsme se nezastavili," říká třeba Jan Kleiner z žešovské pálenice.

A doufá, že podzim se vydaří lépe. "Kolem nás jsou stromy obsypané jablky, tak snad nepřijdou kroupy, které by zničily i podzimní úrodu," přeje si majitel pálenice na Prostějovsku.

Podobně zatím sezonu hodnotí i jednatel Hanácké pálenice Těšetice Alexandr Zarivnij. "Meruněk je málo a protože jsou ceněné, lidé si z nich raději udělají kompot nebo džem. Navíc je jich na kvas potřeba opravdu hodně, pro toho, kdo má doma padesát kilogramů, se to nevyplatí. Tahounem pálení jsou však jablka, hrušky a švestky," vysvětluje, proč jeho pálenice otevře až na podzim.

Úroda je špatná už teď, v sadech se navíc bojí dalšího krupobití

Ani tehdy však podle sadařů nemusí být ovoce dost. Stačí další nepříznivé počasí a stejně jako teď přišli o třešně a meruňky, mohou přijít také o jablka či hrušky.

"Nemáme skoro nic. Višně nesklízíme vůbec, u švestek nám namrzlo i listí, takže už teď víme, že z nich taky nic nebude. U jabloní jsme přišli o polovinu úrody. Jen odrůdy Idared letos sklidíme pouhých dvacet procent," shrnul ztráty Jiří Melka z HD Určice.

Zatímco loni mrazy způsobily horší kvalitu ovoce, letos se výrazně odrazily i na jeho množství. To potvrzuje i vedoucí sadu Agrochov Jezernice z Lipníku nad Bečvou Monika Tylichová.

"Třešně nejsou žádné, višní jsme měli jen málo a rybízu máme průměrnou úrodu. Také podzimního ovoce, tedy švestek a jablek, je méně než loni. Vážně ohrozit nás však mohou ještě kroupy," říká Tylichová.

A dodává, že už teď je jasné, že budou muset u některých druhů ovoce s cenou výrazně dolů. "Když je ovoce horší kvality, musíme jít pod cenu a prodat jej na zpracování."