Slavnostně otevřená budova Biomedregu - Ústavu molekulární a translační...

Slavnostně otevřená budova Biomedregu - Ústavu molekulární a translační medicíny. | foto: Petr JanečekMAFRA

Olomouc získala špičkové vědecké centrum, pomůže i ve výzkumu rakoviny

  • 1
Olomouc a tamní Univerzita Palackého s pomocí dvou nových budov za stamiliony nakročily k cíli stát se centrem pro biomedicínu a biotechnologie. Nové prostory a technologie pomohou mimo jiné při výzkumu nádorů a infekčních nemocí či při vývoji nových léků.

Nová budova Ústavu molekulární a translační medicíny a objekt postavený v rámci projektu Dostavba Teoretických ústavů Lékařské fakulty oficiálně fungují od středy.

Moderní vědecké centrum

Ústav molekulární a translační medicíny
Slavnostně otevřený ústav, který vznikl z projektu Biomedreg, podpořila Evropská unie 751,3 miliony korun, dalších 132,6 milionu poslal stát.

Dostavba Teoretických ústavů Lékařské fakulty
Na Dostavbu Teoretických ústavů šlo z evropských peněz 586 milionů korun a dalších 103 milionů k nim doložil stát.

Ústav, který vznikl z projektu Biomedreg a pracuje už asi 20 měsíců, je zaměřený na výzkum nádorových a infekčních onemocnění i vývoj nových léků. Bádají tam lékaři, přírodovědci a studenti z Česka i ciziny.

Kromě toho vznikl necelé tři kilometry od areálu fakultní nemocnice, kde obě nové stavby doplňují budovu Teoretických ústavů z 50. let, i Národní biomedicínský a biotechnologický park.

Ten je součástí již existujícího hněvotínského Technologického parku. Během osmi let by se na zhruba 30 hektarech měly i díky ministerstvu průmyslu usazovat firmy podnikající v daných perspektivních odvětvích.

Město získalo plochu pro lákání firem a investorů

"Plocha bude sloužit výhradně pro investice v oblasti biomedicíny, biotechnologií a biomateriálů a pomůže přilákat i zahraniční investory. Nabídne prostor i absolventům univerzity, aby své komerční aktivity směřovali do regionu," řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

Podle něj je nezbytné mít i zázemí, kde zájemce může postavit svůj provoz. "Věříme, že v příštím roce budou na cestě dva tři investoři ze zahraničí," míní.

Nové budovy pro vědu

Park umožní i v Olomouci vychovaným vědcům zůstat a uplatnit své znalosti. "Nevadí nám "migrace mozků", protože člověk musí získat zkušenosti i jinde, ale chceme vytvořit podmínky, aby se tito lidé měli kam vrátit," dodal Hajdúch.

Biomedicína a farmacie stále roste a může využít absolventy

Že jde o odvětví, která mají budoucnost a mohou přilákat firmy, dokládají slova Hany Chlebné z CzechInvestu. Ten bude vábit zájemce o daný druh podnikání na Hanou.

"Tento sektor je, na rozdíl od řady dalších, stále na vzrůstu. Už jednáme s konkrétními investory z oblasti biomedicínské, farmaceutické výroby, materiálů pro zdravotnická zařízení a zdravotnických prostředků," prozradila Chlebná s tím, že uplatnění tam mají najít i absolventi olomoucké univerzity.

Vědecký potenciál je totiž to, co hraje olomouckým do karet. "Olomouc má potenciál stát se nejen v České republice, ale i v Evropě významným centrem pro daný sektor," dodala.

Nedostatek ploch pro specifická odvětví mohl dosud investory odradit. "Díky dané návaznosti nyní uvidíme, jak se výsledky vědy budou měnit v konkrétní věci," řekl primátor Martin Novotný.