Prostějovská radnice

Prostějovská radnice | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Radnice zmátla domnělým kácením, pak kritiky nespravedlivě osočila ze lži

  • 4
Prostějovská radnice tvrdě osočila své kritiky, kteří protestovali proti kácení tří vzrostlých habrů na hlavním náměstí. Představitelé města je označují za lháře a prohlašují, že kácení je nesmysl a lež. Povolením skácet stromy se přitom nyní ve správním řízení zabývá odbor životního prostředí.

Na konci loňského roku požádal odbor správy a údržby majetku na prostějovském magistrátu o povolení skácet tři dospělé habry na zdejším hlavním náměstí. Žádost putovala na odbor životního prostředí, který zahájil správní řízení. O kácení se tak dozvěděli prostějovští ochránci přírody, a protože jde o zdravé a silné stromy, plán vzbudil mezi obyvateli města rozhořčení a silnou kritiku.

Prostějovská radnice vzápětí prohlásila, že habry kácet nechce a správní řízení má pouze ověřit jejich stav. Své kritiky nicméně naprosto nepochopitelně, ale hlavně zcela nespravedlivě osočila. Lidi, kteří připravované kácení kritizovali, představitelé města označili za lháře, kteří šíří nepodložené fámy a nesmysly.

„Poplašné zprávy na facebookových profilech hovoří o kácení tří habrů na náměstí T. G. Masaryka. Informace jsou zavádějící a jejich autoři si neověřili stav věcí. Zbytečně vznikají fámy, které nejsou ničím podložené. Komu mají tyto informace sloužit? Obyvatelům města rozhodně ne. Nikdo z aktérů diskuse si předem neověřil na Magistrátu města Prostějova, o co přesně ve zmiňovaném správním řízení jde,“ stojí v oficiálním prohlášení zpracovaném mluvčími radnice.

O co přesně tedy ve správním řízení jde? Odbor správy majetku města o povolení skácet tři habry na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově s obvodem kmenů od 1,5 do 2,5 metru požádal 10. prosince 2015 a navrhl za ně náhradní výsadbu. Místo habrů by radnice na území města vysadila 12 menších listnatých stromů. O povolení kácení nyní rozhoduje odbor životního prostředí.

„Žádost, která nám přišla, je běžná žádost o povolení skácet dřeviny, jako jakákoliv jiná žádost tohoto druhu. Ničím se neliší od běžné žádosti. My ve správním řízení podle zákona posoudíme, zda je tyto habry možné skácet, či nikoliv, a vydáme o tom rozhodnutí. Je to naprosto běžný postup,“ potvrdila vedoucí odboru životního prostředí Martina Cetkovská.

Náměstkyně: Jde o předběžnou opatrnost a bezpečnost

Ochránce městské zeleně a prostějovský opoziční zastupitel Jan Navrátil označil postup města a jeho reakci za naprosto neadekvátní.

„Není to normální. Jaké nepodložené fámy, když je zahájeno správní řízení? Jaká poplašná zpráva? Co jsme si měli ověřovat? Reakce města je jako za totality, za minulého režimu, kdy byla jakákoliv kritika lživá a měla někomu sloužit. Město ale dělá z lidí blbce. Co si má myslet občan, když odbor správy a údržby majetku podá žádost o kácení stromů, než že se jedná o kácení stromů?“ zlobí se Navrátil.

Náměstkyně primátorky Prostějova Ivana Hemerková, která má na starosti zeleň, vysvětluje, že město habry opravdu kácet nechce. Nepožaduje to ostatně ani znalecký posudek z října loňského roku, který podle Hemerkové prokázal, že statika stromů není poškozená. Celkový zdravotní stav stromů je ovšem zhoršený.

„Proto chceme, aby stav stromů posoudili odborníci ve správním řízení. Děláme to z důvodů předběžné opatrnosti a bezpečnosti. Město nepředpokládá, že kácení bude ve správním řízení povoleno, ale chce, aby toto řízení proběhlo, protože je nezbytné k prokázání řádné péče a předcházení vzniku škod na majetku a zdraví osob,“ sdělila Hemerková.

Je to velmi podivné a nestandardní, říká ochránkyně přírody

Ochránce přírody ovšem takový postup zaskočil a překvapil. „Když mi oznámení o zahájení správního řízení přišlo, nevěřila jsem. Po těch všech diskusích o zeleni na náměstí mě žádost o skácení habrů opravdu pobouřila. Brala jsem ji zcela vážně. I když to město později vysvětlilo, stále se mi to zdá velmi podivné. Je to nestandardní postup,“ kroutí hlavou předsedkyně Českého svazu ochránců přírody v Prostějově Eva Zatloukalová.

Podle ní se vedení města nemůže divit a nadávat za to lidem, když správní řízení považují za správní řízení.

„Naopak radnice měla dopředu dopisem nebo nějakým stanoviskem vysvětlit, o co v tomto případě jde,“ dodala Zatloukalová.