Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O lampách pro olomoucké náměstí rozhodne soud, architekt zažaluje město

  12:03aktualizováno  12:03
Spor o nové osvětlení olomouckého Horního náměstí rozhodne podle informací MF DNES až soud. Na ten se obrátí jeden z architektů, kteří mu dali současnou podobu. Ve vážném ohrožení jsou tak plány vedení města, které už počítalo s tím, že se v srdci Olomouce do podzimu konečně rozzáří nové lampy.

Olomoučtí radní chtějí na Horním náměstí lampy Philips UrbanStar. Proti je ale jeden z architektů, kteří jeho podobu navrhli. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Radní tento týden na posledním jednání rozhodli, že na náměstí chtějí lampy UrbanStar od společnosti Philips. Proti tomuto osvětlení ovšem již delší čas vystupuje známý pražský architekt Jan Šépka, který se právě teď kvůli lampám na soud obrátí.

Šépka totiž před lety se svými kolegy navrhl stávající podobu historického Horního náměstí. Součástí plánů rekonstrukce z let 1997 až 2002 byly i lampy, pro které se vžilo označení plácačky. Ty se nakonec v centru města neobjevily, nahradilo je zcela jiné osvětlení.

Magistrát ho nyní chce kvůli korozi vyměnit, primátor Martin Major ovšem preferuje právě lampy UrbanStar, které teď schválila i rada. Naopak architekt Šépka ale dál bojuje za své osvětlení. Jiné lampy podle něj náměstí poškodí a zasáhnou i do jeho autorských práv.

"Jsem momentálně ve spojení s právníky, kteří se specializují na autorské právo z hlediska architektury. Mám od nich potvrzeno, že již v České republice existují podobné precedentní případy, které architekti vyhráli. Proto celou věc dáme k soudu," přibližuje Šépka.

Jeho cíl je jasný, lampy UrbanStar v srdci Olomouce nechce. "Budeme na soudu požadovat vydání předběžného opatření, abychom městu zamezili tyto lampy na Horní náměstí nainstalovat," upřesňuje architekt.

Prázdninový termín instalace nových lamp je v ohrožení

Pokud by mu soud, jenž má na zvážení takové žádosti maximálně sedm dní, vyhověl, znamenalo by to citelný zásah do plánů nynějšího olomouckého primátora Martina Majora.

Ten při zvolení do funkce, v níž letos v březnu nahradil poslance Martina Novotného, slíbil, že do konce volebního období budou na náměstí stát nové lampy. S výměnou počítal o letních prázdninách, na posledním jednání rady hovořil o srpnu či září. Teď jsou tyto termíny ve vážném ohrožení.

Podle Majora by na náměstí měly stát lampy UrbanStar, již od března se veřejně prezentuje jako jejich příznivce. UrbanStary si získaly přízeň i mezi radními. Naprostá většina z nich nainstalování na náměstí v pondělí odsouhlasila.

Vizualizace podoby Horního náměstí v Olomouci s variantou lamp lidově zvanou...
Vizualizace podoby Horního náměstí v Olomouci s variantou lamp Philips...

Vizualizace Horního náměstí s lampami lidově označovanými jako plácačky (vlevo) a lampami Philips UrbanStar

K výměně se město podle Majora rozhodlo mimo jiné i proto, že stávající dlouhodobě kritizované lampy nedokážou střed Olomouce řádně nasvítit. Důležitým argumentem radnice je také jejich koroze.

"Vyšlo najevo, že jsou v poměrně tristním stavu. Čtyři sloupy byly již dokonce v minulosti demontovány, několik dalších je v uvozovkách zralých na výměnu," říká primátor. Pro UrbanStar dle něj kromě vhodnějšího a praktičtějšího vzhledu hovoří oproti plácačkám i nižší pořizovací cena či levnější údržba.

Architekt: K náměstí s UrbanStary bychom se nemohli hlásit

To ale architekt Šépka celkově odmítá a oponuje vlastními čísly. Zároveň zdůrazňuje, že osazením náměstí jinými lampami než plácačkami dojde k narušení jeho autorského díla. Už by se k němu nemohl hlásit.

Boj o lampy pro náměstí

"Dojde k destrukci našeho konceptu. Jak bych se k němu mohl hlásit, když ho někdo jiný zničí?" podotkl již dříve Šépka.

Major je však přesvědčen o opaku, odvolává se na právní analýzu. "Vyplývá z ní, že město jako investor může vyměnit jakýkoliv jednotlivý prvek z tohoto původního architektonického návrhu," upřesňuje. Pro jistotu si ale město po nynějším rozhodnutí radních nechá tento posudek zaktualizovat.

Přípravy na osazení náměstí lampami UrbanStar pokračují, již začalo územní řízení. Riziko, že do všeho může zasáhnout předběžné opatření soudu, si Major uvědomuje.

"Pokud by došlo k tomu, tak rozhodně nehodláme jednat v rozporu s rozhodnutím soudu. To je ale uvažování kdyby, kdyby. Je třeba vyvíjet i aktivitu, pokud ta světla chceme vyměnit. Jestliže se ovšem stane něco, co nám to znemožní, tak na to budeme v reálném čase reagovat," dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Najdete na iDNES.cz