Jedna z lamp UrbanStar na Horním náměstí v Olomouci, které sem radnice nechala namontovat v září 2014 navzdory nesouhlasu autora architektonické podoby náměstí.

Jedna z lamp UrbanStar na Horním náměstí v Olomouci, které sem radnice nechala namontovat v září 2014 navzdory nesouhlasu autora architektonické podoby náměstí. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

I dohoda ve sporu o lampy na náměstí bude drahá, Olomouc přijde na miliony

  • 2
Po pouhých čtyřech letech by se na olomouckém Horním náměstí mohly znovu měnit lampy. Pokud radnice uzavře mimosoudní dohodu s architektem a spoluautorem podoby náměstí Janem Šépkou, který město kvůli současnému osvětlení žaluje, bude to veřejný rozpočet stát řádově miliony korun.

Současné osvětlení Philips UrbanStar v centru svítí teprve od září 2014, kdy ho sem dal poměrně narychlo namontovat tehdejší primátor Martin Major (psali jsme zde). Architekt Šépka se však už před výměnou kvůli světlům s městem soudil.

Vleklá právní bitva se dostala až před vrchní soud, kde si obě strany v květnu řekly, že se pokusí o mimosoudní dohodu. Jejím základem je právě nové osvětlení, které teď Šépka vymýšlí. Když se vedení města bude líbit, vystřídá UrbanStar.

A město nové lampy opět zaplatí. Peníze z rozpočtu půjdou také na výrobu prototypu a na samotnou práci na návrhu nových svítidel. I když na konkrétní částce město zatím s Šépkou dohodnuté není.

„Nic takového jsme si zatím nedomlouvali. Ale předpokládám, že po představení a vzájemném schválení nové lampy budeme řešit i tuto otázku,“ přibližuje Šépka.

První lampy pro náměstí vymyslel v devadesátých letech, nikdy se tu ale natrvalo neobjevily. V Olomouci se pro ně vžilo lidové označení plácačky. Když si architekt před zhruba třemi lety nechal vyčíslit, kolik by výroba a instalace plácaček stály, dostal se na dva miliony korun. Na necelé dva miliony pak Olomouc vyšly i lampy UrbanStar.

Zatím není jasné, kdy se nové lampy mohou na náměstí objevit

Odhadnout, kolik bude stát nová, teprve připravovaná lampa, si Šépka netroufá. Z logiky věci ale bude pravděpodobně dražší než sériově vyráběný UrbanStar. U nové lampy totiž vznikne nejdřív speciálně vyvinutý prototyp, poté půjde o zakázkovou výrobu menšího počtu kusů.

Sporné lampy na náměstí

Návrh lampy bude mít Šépka hotový do začátku září, kdy jej posoudí vedení Olomouce. Nové osvětlení si na Horním náměstí dokáže představit už v roce 2018.

„Zcela jistě vím, že do konce tohoto roku by to nebylo,“ přemítá architekt.

Podle Majora, který je dnes náměstkem olomouckého primátora, není jasné, kdy by se na náměstí mohly nové lampy rozzářit. „Jestli příští měsíc, nebo v termínu dožití současných lamp, to jsme si vůbec neříkali. Kdybychom je měnili třeba za dva roky, umístili bychom je někam, kde dosluhuje současné osvětlení,“ doplňuje náměstek.

Tehdejší primátor: Řešili jsme to nejlepším možným způsobem

Navzdory soudnímu sporu a hrozbě, že Olomouc bude po pár letech opět měnit a platit další lampy, si za výměnou osvětlení v roce 2014 stojí.

„Jsem stále přesvědčen, že jsme to řešili nejlepším možným způsobem,“ říká Major. Argumentuje tím, že původní lampy značky Thorn, jimž Olomoučané přezdívali sirky, byly v havarijním stavu. Některé nesvítily a jejich výrobce už neexistoval. Major má za to, že bylo nutné co nejdříve na náměstí dát nové lampy. „Vyhnuli jsme se krizovému stavu,“ tvrdí.

U vrchního soudu je v tuto chvíli spor o lampy odročený na 17. října. Pokud se však Šépka s radnicí neshodnou, rozhoří se spor nanovo. Naposledy v něm loni v dubnu rozhodl krajský soud.

Ten uvedl, že magistrát namontováním lamp UrbanStar porušil Šépkova autorská práva. Olomouc se mu měla omluvit a zaplatit sto tisíc korun. Radnice i Šépka se však odvolali. Architektovi vadilo, že verdikt městu nenařídil i odstranění lamp UrbanStar.

Pokud by se však mimosoudní dohoda naplnila, Šépka by de facto dosáhl svého. Z náměstí by zmizel UrbanStar, vystřídalo by ho jeho osvětlení. I přesto ale možnou dohodu Major nevnímá jako ústupek města. „Nikdy jsem to neviděl jako spor mezi městem a panem architektem Šépkou. Uvidíme, co navrhne,“ uzavírá Major.

KOMENTÁŘ: Podivuhodná dohoda aneb pod lampami je (pořád) tma

Na začátku si ujasněme jedno: dohoda, která se rodí v bizarním sporu o olomoucké lampy, ve skutečnosti pro město nebude žádná velká výhra. Byť nám budou politici vykládat opak. Jak by taky mohla. V situaci, kdy se město u soudů roky brání, aby nemuselo náměstí osadit lampami architekta Jana Šépky, což by rozpočet stálo miliony korun, plánuje smír, který počítá s tím, že město osadí náměstí lampami architekta Jana Šépky, což bude rozpočet stát miliony korun. Tomu říkám triumf...

A pokud snad má rozdíl mezi mimosoudní dohodou a soudní porážkou spočívat v tom, že město musí podobu nových lamp odsouhlasit, nejde se nezeptat, proč se takhle nemohli domluvit už před třemi lety. Místo aby tehdejší primátor Martin Major ukazoval svaly a rozhodným předvolebním hlasem rozkázal málem přes noc instalovat lampy Philips, které se mu asi líbily víc. Ačkoliv dnes už nemá problém s tím, aby z náměstí zase zmizely. Co na tom, že miliony z rozpočtu vyletí oknem. Přece se dávno ví, že pod lampami je největší tma...

Jakub Štos, vedoucí olomoucké redakce MF DNES