Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinu za rušení přechodů hodili politici na úředníky, přestože o něm věděli

  5:54aktualizováno  5:54
Když v létě přišla rušná Hodolanská ulice v Olomouci o přechody pro chodce, přisoudil primátor hlavní díl viny úředníkům, kteří o všem řadu měsíců věděli. Ve skutečnosti ale mají máslo na hlavě i radní. O riziku zrušení přechodů měli informace už minimálně od ledna, přesto se o půl roku později tvářili zaskočeně.

Olomoucký primátor dal hlavní díl viny na zrušení přechodů v Hodolanské ulici (na snímku ze srpna) úředníkům. MF DNES ale zjistila, že on i další politici o něm věděli s několikaměsíčním předstihem. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Píše se úterý 13. ledna 2015 a olomoučtí radní na zasedání v bodě č. 17 jednají o přechodech. Důvodovou zprávu předkládá přímo primátor. Zástupci koalice se v ní mimo jiné dočtou, že dopravní policie kvůli nesouladu s normami žádá zrušení několika přechodů v Hodolanské.

„Dle zjištěných informací dojde k odstanovení těchto přechodů nejpozději do 30. června 2015 a ihned poté i k fyzickému zrušení přechodů,“ píše se v důvodové zprávě, kterou má redakce k dispozici. V půli srpna „zebry“ z Hodolanské k překvapení místních skutečně zmizely.

„Přejít jednu z nejfrekventovanějších ulic města se téměř nedá. Nebezpečné to tu bylo i s přechody,“ zlobila se tehdy Olomoučanka Gabriela Kocourková.

Politici vzápětí reagovali útokem na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kterému silnice v Hodolanské mu patří a přechody odsud vymazalo. Radnice ŘSD veřejně vytkla, že jí nedalo vědět, kdy se tak stane.

„Vedení města považuje za velmi politováníhodné, že je o termínu odstranění vlastník komunikace neinformoval,“ stálo v tiskové zprávě ze 16. srpna.

Zrušení přechodů nás zarazilo, tvrdil primátor, byť o něm věděl

O tom, že už v lednu měli radní na stole dokument, podle něhož „zebry“ zmizí začátkem léta, se však magistrát nezmínil. Staněk v tiskové zprávě naopak doslova mluví o tom, jak vedení města „zarazilo nečekané zrušení hned několika přechodů v Hodolanech“. Na druhou stranu se o plánovaném zániku „zeber“ stručně zmiňuje další zpráva magistrátu ze začátku února.

Tím, že město o plánech na rušení přechodů v Hodolanské vědělo, se vzápětí hájilo i ŘSD. Na jaře vznikl další dokument, který ŘSD vymazání „zeber“ ve výsledku nařídil. MF DNES ho má rovněž k dispozici. Jde o osm přechodů v Hodolanské a další tři v navazující Divišově.

„Na základě podnětu od policie vydal krajský úřad 16. března 2015 tzv. Stanovení místní úpravy. Jednalo se o zrušení přechodů na silnicích I. třídy v Olomouci, a to do 30. srpna 2015. Toto Stanovení bylo mimo jiné zasláno i magistrátu města Olomouce,“ řekla v srpnu mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Vedení města následně přešlo z útoku do obrany. A jak se teď ukazuje, rozhodlo se obětovat vlastní úředníky.

„Je pravdou, že 16. března přišlo z kraje oznámení, které přechody budou k 31. srpnu zrušeny. Odbor dopravy jej nevyhodnotil dostatečně správně. Bohužel nevyslal signál samosprávě, abychom mohli jednat. Ty tři měsíce se mohly využít intenzivněji a nemuselo dojít k tomu, k čemu nakonec došlo,“ řekl primátor na konci srpna.

Chyba byla u úředníků, neinformovali nás, trvá na svém Staněk

Nyní Staněk pro MF DNES po konfrontaci s důvodovou zprávou přiznává, že o riziku zániku přechodů věděl už v lednu.

„Proto jsem také vzápětí zahájil kroky, které tomu měly zabránit. Už v lednu začal odbor dopravy na můj pokyn komunikovat s krajským úřadem. Informovali jsme je, které přechody máme mezi investičními prioritami, že na ně necháváme zpracovat projektovou dokumentaci a že budou v nejbližším možném termínu uvedeny do souladu s normou,“ vypočítává.

Je přesvědčen, že se kvůli přechodům mezi stupni veřejné správy spustila standardní úřední komunikace, v níž by se politici neměli nijak angažovat.

„Chyba se stala ve chvíli, kdy v březnu dostal náš odbor dopravy ono oznámení z krajského silničního správního úřadu. O jeho existenci jsme nebyli informováni,“ zopakoval Staněk.

Lidé se nakonec vrácení přechodů dočkali díky ministerstvu

Ten má za to, že pokud by úředníci dospěli k názoru, že se jednání vyvíjí špatným směrem, mohli dát politikům vědět.

„Mohli jsme alespoň zkusit pomoct. To se ale nestalo,“ hájí se. Verzi, že se koalice tímto pokusila svalit odpovědnost za přechody na úředníky, primátor jednoznačně odmítl.

„Nikoliv,“ odvětil Staněk. Reakce ze strany odboru dopravy ale chybí, Petra Pospíšilová, která stojí v jeho čele, na dotazy k přechodům nereagovala.

Pro lidi z Hodolan se nakonec situace stočila správným směrem. Město se na ministerstvu dopravy ohradilo proti krajském rozhodnutí o zrušení „zeber“. A to dalo Olomouci zapravdu, smí se tak namalovat zpět. Ministerstvo uznalo, že i když s normou neladily, byly prakticky jediným místem, kde se dalo bezpečně přejít. Stanovisko kraje tak ministerští úředníci zrušili (více čtěte zde).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Najdete na iDNES.cz