Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syn starostky koupil pole, nový územní plán je změní v drahé parcely

  18:29aktualizováno  18:29
Ve Smržicích na Prostějovsku to vře kvůli plánované změně územního plánu. Ta totiž promění pole, které si koupil syn místní starostky, na lukrativní stavební parcely. Do obce už tak proto za obyvateli míří i organizace Transparency International.

Ve Smržicích na Prostějovsku koupil syn starostky pole, ze kterých se po změně územního plánu mají stát stavební parcely s několikanásobně vyšší hodnotou. Podle místních se navíc v místě už vůbec stavět nemělo. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tomáš Lebeda koupil 18 tisíc metrů čtverečních orné půdy na jihozápadním okraji Smržic v roce 2007. Z jeho pole, které podle starousedlíků stálo 87 korun na metr čtvereční, by se ale po změně územního plánu do konce října měly stát stavební parcely, jejichž hodnota bude okamžitě až několikanásobně vyšší. A to vše v místě, na kterém se podle ostatních obyvatel obce stavět už nikdy nemělo.

"Při prodeji pozemků v ulici Jižní a následné výstavbě byli obyvatelé obce Smržice opakovaně ujišťovaní, a to i starostkou Lebedovou, že dále směrem na Prostějov již zástavba v budoucnu nebude, neboť tomu mimo jiné brání i hranice pásma vodního zdroje I. stupně, které slouží i pro celý Prostějov," zlobí se jeden z místních starousedlíků, který redakci MF DNES na transakci upozornil (jméno si nepřál zveřejnit, ale redakce jej zná, pozn. red.).

Hanu Lebedovou redakce v pátek telefonicky zastihla, otázky si však vyžádala písemně. Tvrzení lidí pak během pondělka označila za lži, na samotné otázky však dosud neodpověděla.

Její syn Tomáš Lebeda se pak k celé situaci nechtěl vyjadřovat vůbec. "Nemám k tomu co říct a ani to nechci nijak komentovat," reagoval.

Do obce míří lidem poradit právníci Transparency International

Co říct k tomu ale mají sousedé z obce, kteří si nyní pozvali i právníky organizace Transparency International, jež se zabývá bojem s korupcí.

"Obrátilo se na nás několik obyvatel obce Smržice. Ve snaze poskytnout občanům pomoc ve formě právního poradenství jsme se rozhodli v obci uspořádat debatu, na níž zástupci Transparency International představí právní nástroje, jež jsou občanům k dispozici a jejichž prostřednictvím mohou aktivně hájit svá práva," potvrdila právnička TI Aneta Judová.

Podle ní jsou právě takové nákupy pozemků v poslední době jedním z nejčastějších podnětů, se kterými se na právní poradnu Transparency International lidé obracejí.

"Současná právní úprava, tedy zákon o střetu zájmů, však postihuje pouze neoznámení poměru k věci pokutou, což považuji za neúčinné," upozornila právnička.

Veřejné projednávání územního plánu? Ve čtvrtek odpoledne

S právníky se lidé chtějí sejít v pondělí 21. října, tedy pouhé tři dny před veřejným projednáním územního plánu. To zastupitelé obce naplánovali na 14 hodin, což je podle obyvatel obce dalším klackem pod nohy všem, kteří by se chtěli k plánu vyjádřit.

"Každé veřejné zasedání či jiná forma setkání se koná vždy v podvečerních či večerních hodinách. Proč právě tato zásadní věc je projednávaná už ve dvě odpoledne, kdy je většina občanů stále v zaměstnání? Nedá se takové jednání, i když je z právního hlediska v pořádku, považovat za nelogické a účelové?" ptá se jeden z nespokojených obyvatel.

Podle něj pak navíc nejde o první případ, kdy spolupráce starostky se synem v obci nadělala zlou krev.

"Lebeda již dříve vykoupil obecní pozemek v centru Smržic, který posléze prodal jako stavební parcelu, kde nyní stojí již hotová stavba," tvrdí s tím, že nově postavený dům na první pohled do Smržic nezapadá.

"Starostka se již na počátku svého působení vyjádřila k jiné nejmenované stavbě v jiné části Smržic, že obec již nikdy nepovolí takovou stavbu, která by kazila přirozený ráz obce. V tomto případě bylo najednou vše v pořádku," dodává.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Najdete na iDNES.cz