Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politička těsně po prohraných volbách stvrdila sporný kontrakt za miliony

  4:51aktualizováno  4:51
Uzavřená na poslední chvíli, nevýhodná a ke všemu neplatná. Tak vidí současné vedení jesenické radnice smlouvu za 18 milionů korun, kterou před dvěma roky těsně po prohraných komunálních volbách podepsala tehdejší starostka. Ta se kritice brání.

Současné vedení jesenické radnice (na snímku její budova) kritizuje bývalou starostku za uzavření smlouvy těsně po prohraných komunálních volbách. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Spory se týkají kontraktu na zpracování energetických úspor a opatření, jak jich v městských objektech dosáhnout. Podle představitelů radnice je smlouva podepsaná bývalou starostkou Marií Fomiczewovou (ČSSD) jednoznačně neplatná a je třeba to řešit.

„Smlouva v objemu 18 milionů korun byla tehdy schválena jen radou, i když ji mělo posvětit zastupitelstvo. Máme vyjádření ministerstva vnitra, že je takzvaně absolutně neplatná. Nabízí se také otázka, proč byla tak zásadní smlouva podepsaná narychlo, když už bylo jasné, že dojde ve vedení města k zásadním změnám,“ uvedl místostarosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Podle něj se jednalo o úpravy v městských objektech, které spravují příspěvkové organizace. Díky tomu se měly uspořit statisíce ročně.

„Princip je v tom, že dodavatel poskytl úvěr a v budovách města provedl různá úsporná opatření. Z dosažených úspor město bude splácet tento úvěr 10 let,“ vysvětlil Procházka.

Úpravy se týkaly sedmi městských objektů. Dodavatelská firma v nich například vyměnila staré ventily za nové na dálkové ovládání, zlepšila izolaci potrubí, upravila také kotelny či vzduchotechniku a vybudovala nový komín. Vodu zase šetří takzvané perlátory či stop ventily.

V budovách nastal problém s přetopením i chladem

Nové vedení města si nechalo projekt posoudit znalcem. Ten upozornil na řadu nedostatků. Pozastavil se například nad případem mateřské školy na Křížkovského ulici, kde dodavatelská firma vyměnila asi polovinu termoventilů za dálkově ovládané.

„Zkušenosti z provozu v topné sezoně byly negativní. Docházelo k přetápění místností, což před změnami nebylo. Obsluha musela ovládat ručně i ventily na dálkové ovládání, aby se prostory nepřetápěly,“ uvedl znalec.

Zatímco v mateřince bylo přetopeno, v budově IPOS, jejíž velkou část město pronajímá jiným institucím, bylo podle starosty naopak chladno.

„Museli jsme čtyři měsíce řešit stížnosti na nedostatečné teplo v místnostech,“ uvedl současný starosta Adam Kalous (ANO).

„Víme, že řada měst tyto projekty zrušila, protože byly nevýhodné. Bohužel smlouva po podpisu zakázku stvrdila a ta byla dokončena, takže je třeba ji plnit. Budeme ale jednat se smluvním partnerem o uzavření nové smlouvy. Chceme také vědět, proč se tak zásadní smlouva podepisovala narychlo těsně po volbách,“ řekl ke „zděděnému“ problému Kalous.

Exstarostka: Nebylo to narychlo, smlouvu jsme řešili tři roky

Exstarostka Marie Fomiczewová připustila, že problém s neplatností smlouvy existuje.

„Netušila jsem, že je v rozporu se zákonem o obcích a že bude neplatná. Může to vypadat tak, že byla podepsaná narychlo už s vědomím výsledků voleb, ale tak to není. My jsme se jí zabývali tři roky. Smlouvu jsme řádně připravili, byl vybrán dodavatel ve veřejné soutěži, tak jsem ji také podepsala,“ vysvětluje.

Spolu s ní za smlouvou stojí také bývalý místostarosta Libor Halas (Pro Jeseník). Ten upozornil, že metodu i dodavatelskou společnost, která má s EPC (v překladu energetické služby se zárukou - pozn. red.) zkušenosti, schvalovala i další města.

„Měli jsme od nich informace, že stačí schválení radou. Navíc ani dnes nejsou právníci zajedno, zda je kompetentní v této věci rada, či zastupitelstvo,“ oponuje Halas.

Vyvrací také připomínku vládnoucí koalice, že se v důsledku některých opatření snížil tepelný komfort v budově IPOS.

„Některé úřednice z úřadu práce, který je v budově v nájmu, si stěžovaly, že je jim zima. Jenže došlo jen ke snížení teploty v přetápěných místnostech z 25 na 22 stupňů Celsia, tedy na běžnou teplotu, jaká má být v místnostech,“ řekl.

„Zodpovědný úředník skončil, když jsme chtěli audit“

Současný starosta Kalous také uvedl, že před dokončením díla v prosinci 2015 odešel z postu šéf odboru stavebního úřadu, majetku a investic Ladislav Cabadaj, který měl projekt na starosti.

„Ohledně smlouvy nekomunikoval, neodpovídal na otázky. A z funkce odešel poté, kdy jsme chtěli udělat audit této smlouvy,“ uvedl Kalous.

Cabadaj se zatím nechce k problému vyjadřovat. „Chci mít nejdřív informace, co všechno bylo řečeno,“ sdělil.

Opoziční zastupitel Miroslav Vršan (KSČM) se naopak nad „nekomunikací“ Cabadaje s vedením města pozastavuje.

„Pan Cabadaj pracoval na úřadu 20 let. Nikdy jsem neslyšel, že by měl problém s tím komunikovat. Začal nekomunikovat až s novým vedením města. To je velmi zvláštní,“ poznamenal Vršan.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Najdete na iDNES.cz