Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památkáři řekli třetímu mrakodrapu v Olomouci ne, teď čelí stížnosti

  12:13aktualizováno  12:13
Národní památkový ústav opět ostře vystoupil proti plánům na stavbu třetího mrakodrapu nedaleko centra Olomouce. Šantovka Tower zde má vyrůst do roku 2015. Podle památkářů je to nepřijatelné, investor ji naopak hájí a proto na ně podal stížnost. Jejich postup označuje za nezákonný a neobjektivní.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Proti stavbě dalšího věžáku se postavila přímo Vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Všichni její členové označili stavbu Šantovka Tower v blízkosti historického olomouckého centra za nepřijatelnou.

Pětasedmdesátimetrovým trnem v oku je pro památkáře Šantovka Tower především kvůli tomu, že má stát v blízkosti historického centra Olomouce. Konkrétněji v ochranném pásmu její městské památkové rezervace.

"Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním takové stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," popisuje za tiskový referát NPÚ Dita Roubíčková.

Tamní vědecká rada tak označila plán na vybudování Šantovka Tower za nepřijatelný, shodli se na tom všichni její členové.

"Výšková budova Šantovka Tower má vyrůst jako součást nového obchodního centra ve vzdálenosti zhruba devět set metrů od olomoucké radnice. Architektonická kvalita zmíněných staveb není přesvědčivá a nelze je považovat za přínosné ani urbanisticky," doplňuje Roubíčková.

Investor: Závěr památkářů není podložen odbornými argumenty

Společnost SMC Development, jež kromě nyní dokončované nákupní Galerie Šantovka plánuje coby investor v Olomouci postavit i Šantovka Tower, však s památkáři nesouhlasí.

"Z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a že vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," oponuje mluvčí Galerie Šantovka Juraj Aláč.

Jak bude čnít Šantovka Tower?

Architekt a investor se o to přou. Prohlédněte si jejich vizualizace zde.

Její investor přes něj upozorňuje, že památkáři proti jeho plánům na proměnu bývalého areálu továrny Milo vystoupili letos již třikrát.

"Jednoznačně negativní vyjádření NPÚ s argumentací o rozporu se zájmy památkové péče obdržel dokonce i záměr výstavby dětského hřiště. U toho však lze jakýkoli negativní dopad na památkově chráněné zájmy spolehlivě vyloučit," argumentuje Aláč.

Věžák má stát v roce 2015, zatím vyřizuje potřebná povolení

Dosavadní postup památkářů je proto podle něj v hrubém rozporu s právními předpisy. Investor Šantovky tak nyní podal na památkáře stížnost.

Šantovka Tower

Třetí olomoucký mrakodrap má měřit 75 metrů. Ve 22 patrech plánuje investor zhruba osmdesát bytů. Cena Šantovka Tower je dle předběžných plánů 400 milionů korun. Stavba má začít již příští rok a skončit v roce 2015.

"Je zřejmé, že NPÚ postupuje systematicky proti jakémukoli záměru naší společnosti, ať již se jedná o kvalitní rezidenční stavbu nebo o výstavbu dětského hřiště," vysvětluje Aláč.

Přestřelka o Šantovka Tower tak pravděpodobně ještě nekončí. Její investor přitom dle posledních informací počítá s tím, že příští rok začne její stavba. V roce 2015 by již měla stát. O stavební povolení ale ještě nepožádal.

"V tuto chvíli shromažďujeme veškerá stanoviska dle územně plánovacího stavebního řízení a poté podáme žádost o potřebná povolení," shrnul Aláč.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Najdete na iDNES.cz