Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Památkáři řekli třetímu mrakodrapu v Olomouci ne, teď čelí stížnosti

  • 5
Národní památkový ústav opět ostře vystoupil proti plánům na stavbu třetího mrakodrapu nedaleko centra Olomouce. Šantovka Tower zde má vyrůst do roku 2015. Podle památkářů je to nepřijatelné, investor ji naopak hájí a proto na ně podal stížnost. Jejich postup označuje za nezákonný a neobjektivní.

Proti stavbě dalšího věžáku se postavila přímo Vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Všichni její členové označili stavbu Šantovka Tower v blízkosti historického olomouckého centra za nepřijatelnou.

Pětasedmdesátimetrovým trnem v oku je pro památkáře Šantovka Tower především kvůli tomu, že má stát v blízkosti historického centra Olomouce. Konkrétněji v ochranném pásmu její městské památkové rezervace.

"Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním takové stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," popisuje za tiskový referát NPÚ Dita Roubíčková.

Tamní vědecká rada tak označila plán na vybudování Šantovka Tower za nepřijatelný, shodli se na tom všichni její členové.

"Výšková budova Šantovka Tower má vyrůst jako součást nového obchodního centra ve vzdálenosti zhruba devět set metrů od olomoucké radnice. Architektonická kvalita zmíněných staveb není přesvědčivá a nelze je považovat za přínosné ani urbanisticky," doplňuje Roubíčková.

Investor: Závěr památkářů není podložen odbornými argumenty

Společnost SMC Development, jež kromě nyní dokončované nákupní Galerie Šantovka plánuje coby investor v Olomouci postavit i Šantovka Tower, však s památkáři nesouhlasí.

"Z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a že vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," oponuje mluvčí Galerie Šantovka Juraj Aláč.

Jak bude čnít Šantovka Tower?

Architekt a investor se o to přou. Prohlédněte si jejich vizualizace zde.

Její investor přes něj upozorňuje, že památkáři proti jeho plánům na proměnu bývalého areálu továrny Milo vystoupili letos již třikrát.

"Jednoznačně negativní vyjádření NPÚ s argumentací o rozporu se zájmy památkové péče obdržel dokonce i záměr výstavby dětského hřiště. U toho však lze jakýkoli negativní dopad na památkově chráněné zájmy spolehlivě vyloučit," argumentuje Aláč.

Věžák má stát v roce 2015, zatím vyřizuje potřebná povolení

Dosavadní postup památkářů je proto podle něj v hrubém rozporu s právními předpisy. Investor Šantovky tak nyní podal na památkáře stížnost.

Šantovka Tower

Třetí olomoucký mrakodrap má měřit 75 metrů. Ve 22 patrech plánuje investor zhruba osmdesát bytů. Cena Šantovka Tower je dle předběžných plánů 400 milionů korun. Stavba má začít již příští rok a skončit v roce 2015.

"Je zřejmé, že NPÚ postupuje systematicky proti jakémukoli záměru naší společnosti, ať již se jedná o kvalitní rezidenční stavbu nebo o výstavbu dětského hřiště," vysvětluje Aláč.

Přestřelka o Šantovka Tower tak pravděpodobně ještě nekončí. Její investor přitom dle posledních informací počítá s tím, že příští rok začne její stavba. V roce 2015 by již měla stát. O stavební povolení ale ještě nepožádal.

"V tuto chvíli shromažďujeme veškerá stanoviska dle územně plánovacího stavebního řízení a poté podáme žádost o potřebná povolení," shrnul Aláč.