Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kopete za mrakodrap, zaútočil na radnici šéf olomouckých památkářů

  9:43aktualizováno  9:43
Objektivní fakta a věcné argumenty už nejsou jedinou municí, která létá v přestřelce kvůli plánu na výstavbu kontroverzního olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. V boji už padají i domněnky a nepodložená tvrzení. Naposledy jimi vypálil šéf olomouckého Národního památkového ústavu. Mířil však špatně.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Šéf olomouckého Národního památkového ústavu (NPÚ) František Chupík v oficiálním stanovisku vedení města obvinil, že kritizované stavbě straní. Jako důkaz uvedl fakt, že radnice figuruje jako spolužadatel o jeden z dokumentů, jenž je potřeba pro zisk stavebního povolení.

Proti věžáku, který má stát v ochranném pásmu městské památkové rezervace, se olomoucký NPÚ ve svém odborném vyjádření jednoznačně postavil už dvakrát. Bližší pohled však ukazuje, že se zde ne vždy objevují jen objektivní vědecké argumenty.

„To patrně nelze vykládat jinak než jako podporu připravované stavbě ze strany představitelů města Olomouce,“ píše Chupík na začátku června ve třináctistránkovém dokumentu pro památkáře na magistrátu. Olomoucká pobočka NPÚ v něm stavbu Šantovka Tower odmítla.

Podporou Chupík komentuje fakt, že město Olomouc je spolu s investorem stavby spolužadatelem o vydání stanoviska orgánu státní památkové péče. Proč tomu tak je, ale Chupík ve svém odborném elaborátu nevysvětluje.

„Jak konkrétně se podílí, mi není známo. V procesní rovině tím, že je spolužadatelem o vydání stanoviska na úseku památkové péče. Pokud by s uvedenou stavbou město nesouhlasilo, těžko by mohlo společně s investorem usilovat o vydání závazného stanoviska. Logicky se žádá o schválení, nikoliv o neschválení,“ argumentuje v obecné rovině Chupík.

Magistrát jen plní standardní zákonem daný úřední postup

Do Šantovky a magistrátu tedy v tomto případě střílel naslepo. A stručné vyjádření olomoucké radnice totiž ukazuje, že se Olomouc na jednu loď s lidmi, kteří chtějí Šantovka Tower postavit, dostala při žádosti o vyjádření památkářů paradoxně právě kvůli zákonu o státní památkové péči. Přes městské pozemky má totiž podle plánů vést část inženýrských sítí.

Vizualizace Šantovka Tower

„Z tohoto důvodu je město spolužadatelem. Je to zcela standardní postup, který vyžaduje zákon, postupovalo by se tak v jakémkoliv podobném případě,“ upřesňuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Ta také zdůrazňuje, že NPÚ by měl vydávat pouze odborná vyjádření daná legislativou o památkové péči.

S tím souhlasí i generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Připustila, že slova šéfa olomouckých památkářů nejsou úplně namístě. Za svého podřízeného se však nakonec postavila.

„Dané tvrzení není v odborném vyjádření státní památkové péče relevantním argumentem. Avšak posuzuji-li situaci na základě dostupných informací, jsem toho názoru, že pan ředitel své pravomoci nepřekročil,“ řekla Goryczková.

Město signalizuje podporu, nesouhlas se neozval, tvrdí Chupík

Chupík si i po seznámení s vyjádřením magistrátu stojí pevně za svým. „Pokud by město Olomouc nesouhlasilo s výstavbou Šantovka Tower, těžko by souhlasilo s vedením inženýrských sítí a zatěžovalo by tak pozemky města,“ míní.

Jako doklad toho, že představitelé města straní třetímu olomouckému věžáku, šéf místního NPÚ označuje také usnesení radních ze srpna 2008. Nejužší vedení města tehdy vyjádřilo podporu soukromým plánům na proměnu míst, kde ještě donedávna stál zpustlý areál podniku Milo. Nahradila ho dnes již fungující nákupní Galerie Šantovka, kousek od ní má stát právě i Šantovka Tower.

Vztyčení výškové stavby zde rada před bezmála šesti lety podmínila „předložením architektonického řešení na nejvyšší úrovni soudobé architektury v evropském i světovém měřítku“. Chupík v návaznosti na to připomíná, že když se vloni podnikatelé ze Šantovky pokoušeli napoprvé a nakonec neúspěšně získat pro mrakodrap potřebná razítka, město se nijak nestavělo proti.

„Neučinilo jediný úkon rozdílný od úkonů investora, který by signalizoval jiný postoj než podporu přijatou radními. Od žádného z členů rady města jsem nezachytil nesouhlas s výstavbou Šantovka Tower,“ přemítá Chupík.

Primátor: Nevyjádřili jsme se proti, aby vše bylo objektivní

Výtku, že je jeho tvrzení o podpoře města pro Šantovka Tower neobjektivní či nepravdivé, tak jednoznačně odmítá.

„Má dedukce je vývodem objektivních a z velké míry veřejně známých skutečností,“ podotýká ředitel olomoucké pobočky NPÚ. Má za to, že kdyby magistrát stavbu třetího věžáku nepodporoval, už by to veřejnosti oznámil.

„A to se myslím nestalo. S ohledem na závažnost dopadů připravované výškové stavby na historické jádro města bych to uvítal,“ doplňuje Chupík.

Olomoucký primátor Martin Major však oponuje tím, že přímo o podpoře či zatracení Šantovka Tower vedení města nikdy nejednalo.

„Mohu za sebe - a myslím, že i za své kolegy - říct, že jsme nikdy v této věci žádným způsobem nezasahovali,“ zdůrazňuje primátor s tím, že mu jde o to, aby úředníci, kteří nyní plány na třetí věžák pro Olomouc posuzují, rozhodli naprosto objektivně. Právě z toho důvodu podle něj nikdo z představitelů města nevystoupil ani proti Šantovka Tower.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz