Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový olomoucký mrakodrap jedni památkáři odmítli, druzí ho povolili

  13:10aktualizováno  13:10
Památkáři proti památkářům. I tak se dá nazvat poslední vývoj ohledně plánů na vybudování třetího a nejvyššího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Zatímco Národní památkový ústav se postavil proti stavbě pětasedmdesátimetrové budovy, památkáři z olomouckého magistrátu jí dali zelenou.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

"Oddělení památkové péče stavebního odboru magistrátu vydalo závazné stanovisko s tím, že realizace novostavby Šantovka Tower je z hlediska zájmů státní památkové péče přípustná," sdělila mluvčí magistrátu Radka Štědrá. Informaci o postoji městských památkářů jako první přinesl server 5plus2.

Společnost SMC Development, investor Šantovky Tower, tak teď má otevřenou cestu k dalším důležitým razítkům. Na jejím konci bude případně stavební povolení. Se začátkem stavby přitom dle posledních informací počítá již příští rok.

Mluvčí Šantovky Juraj Aláč posvěcení třetího olomouckého mrakodrapu od městských památkářů označuje jako jediné správné a možné rozhodnutí, které je v souladu se zákony.

"Kladné stanovisko považujeme po nesmyslné mediální štvanici jako důkaz nestrannosti odboru památkové péče. V tuto chvíli shromažďujeme veškerá stanoviska dle územně plánovacího stavebního řízení a poté podáme žádost o potřebná povolení," upřesňuje Aláč.

Naruší věžák historické jádro města? Památkáři se neshodnou

Proti Šantovka Tower ovšem již dříve vystoupil Národní památkový ústav (NPÚ). Všichni členové jeho vědecké rady nedávno označili vybudování Šantovka Tower v blízkosti historického centra Olomouce za nepřijatelné.

"Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," uvedla již dříve Dita Roubíčková z tiskového referátu NPÚ.

Šantovka Tower

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Plánovaný třetí věžák pro Olomouc má měřit 75 metrů. Předčil by tak již dvě stojící moderní výškové budovy, které jsou na třídě Kosmonautů a před hlavním nádražím. Architekti počítají s tím, že Šantovka Tower bude mít 22 pater, vejít se do nich má zhruba 80 bytů. Předběžné náklady se pohybují kolem 400 milionů korun. Podle posledních informací plánuje investor Šantovka Tower spustit stavbu příští rok, za další zhruba rok a půl by měla být hotová. O územní rozhodnutí či stavební povolení ale ještě nepožádal.

Památkáři z magistrátu jsou ovšem jiného názoru. Mají za to, že Šantovka Tower památkové hodnoty městské rezervace nenaruší.

"Jejím umístěním nebude narušena vlastní plocha městské památkové rezervace. Navrhovaná stavba je umístěna mimo historické jádro a v dostatečné vzdálenosti od hranice městské památkové rezervace. Její realizací nedojde k porušení kompaktní prostorové a hmotové skladby historické zástavby jádra města," cituje přímo ze stanoviska oddělení památkové péče mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Národní památkový ústav zvažuje svou reakci

Šantovka Tower tak sice podle městských památkářů do panoramatu města zasáhne, ale ne do nejcennější části.

"Centrální nejhodnotnější území nebude zásadním způsobem narušeno. Stavba objektu Šantovka Tower neovlivní nepříznivě celkový výraz a charakter městské památkové rezervace a jejího okolí," doplňuje k postoji úředníků Štědrá.

Otázkou tak zůstává, zda na stanovisko z magistrátu zareagují památkáři z olomoucké pobočky památkového ústavu.

"Další postup zváží NPÚ po důkladném seznámení se s příslušným dokumentem a souvisejícími informacemi," uvádí ředitel olomoucké pobočky František Chupík.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Najdete na iDNES.cz