Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Nový olomoucký mrakodrap jedni památkáři odmítli, druzí ho povolili

  • 12
Památkáři proti památkářům. I tak se dá nazvat poslední vývoj ohledně plánů na vybudování třetího a nejvyššího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Zatímco Národní památkový ústav se postavil proti stavbě pětasedmdesátimetrové budovy, památkáři z olomouckého magistrátu jí dali zelenou.

"Oddělení památkové péče stavebního odboru magistrátu vydalo závazné stanovisko s tím, že realizace novostavby Šantovka Tower je z hlediska zájmů státní památkové péče přípustná," sdělila mluvčí magistrátu Radka Štědrá. Informaci o postoji městských památkářů jako první přinesl server 5plus2.

Společnost SMC Development, investor Šantovky Tower, tak teď má otevřenou cestu k dalším důležitým razítkům. Na jejím konci bude případně stavební povolení. Se začátkem stavby přitom dle posledních informací počítá již příští rok.

Mluvčí Šantovky Juraj Aláč posvěcení třetího olomouckého mrakodrapu od městských památkářů označuje jako jediné správné a možné rozhodnutí, které je v souladu se zákony.

"Kladné stanovisko považujeme po nesmyslné mediální štvanici jako důkaz nestrannosti odboru památkové péče. V tuto chvíli shromažďujeme veškerá stanoviska dle územně plánovacího stavebního řízení a poté podáme žádost o potřebná povolení," upřesňuje Aláč.

Naruší věžák historické jádro města? Památkáři se neshodnou

Proti Šantovka Tower ovšem již dříve vystoupil Národní památkový ústav (NPÚ). Všichni členové jeho vědecké rady nedávno označili vybudování Šantovka Tower v blízkosti historického centra Olomouce za nepřijatelné.

"Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," uvedla již dříve Dita Roubíčková z tiskového referátu NPÚ.

Šantovka Tower

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Plánovaný třetí věžák pro Olomouc má měřit 75 metrů. Předčil by tak již dvě stojící moderní výškové budovy, které jsou na třídě Kosmonautů a před hlavním nádražím. Architekti počítají s tím, že Šantovka Tower bude mít 22 pater, vejít se do nich má zhruba 80 bytů. Předběžné náklady se pohybují kolem 400 milionů korun. Podle posledních informací plánuje investor Šantovka Tower spustit stavbu příští rok, za další zhruba rok a půl by měla být hotová. O územní rozhodnutí či stavební povolení ale ještě nepožádal.

Památkáři z magistrátu jsou ovšem jiného názoru. Mají za to, že Šantovka Tower památkové hodnoty městské rezervace nenaruší.

"Jejím umístěním nebude narušena vlastní plocha městské památkové rezervace. Navrhovaná stavba je umístěna mimo historické jádro a v dostatečné vzdálenosti od hranice městské památkové rezervace. Její realizací nedojde k porušení kompaktní prostorové a hmotové skladby historické zástavby jádra města," cituje přímo ze stanoviska oddělení památkové péče mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Národní památkový ústav zvažuje svou reakci

Šantovka Tower tak sice podle městských památkářů do panoramatu města zasáhne, ale ne do nejcennější části.

"Centrální nejhodnotnější území nebude zásadním způsobem narušeno. Stavba objektu Šantovka Tower neovlivní nepříznivě celkový výraz a charakter městské památkové rezervace a jejího okolí," doplňuje k postoji úředníků Štědrá.

Otázkou tak zůstává, zda na stanovisko z magistrátu zareagují památkáři z olomoucké pobočky památkového ústavu.

"Další postup zváží NPÚ po důkladném seznámení se s příslušným dokumentem a souvisejícími informacemi," uvádí ředitel olomoucké pobočky František Chupík.