Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritiků Šantovka Tower přibývá. Přidala se část univerzity a jde pochod

  9:24aktualizováno  9:24
Vedení olomoucké filozofické fakulty, památkový ústav a také na podvečer svolané protestní shromáždění. Tábor odpůrců stavby třetího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower se stále rozrůstá a dává o sobě vědět.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Pětasedmdesát metrů vysoký věžák v pondělí jednoznačně odmítlo vedení olomoucké filozofické fakulty a také proti němu znovu vystoupil i Národní památkový ústav (NPÚ). Ten požádá krajský úřad o přezkoumání postoje památkářů z magistrátu, kteří stavbu nové olomoucké dominanty nedávno posvětili.

Investor Šantovky si ovšem dál za svými plány stojí. S vybudováním mrakodrapu nedaleko nové nákupní galerie a centra Olomouce počítá v roce 2015. V tuto chvíli tak sbírá úřednická razítka. O klíčové územní rozhodnutí a stavební povolení ovšem ještě nepožádal.

Důležitou podporu však již investor Šantovky před časem získal na olomouckém magistrátu. "Oddělení památkové péče stavebního odboru magistrátu vydalo závazné stanovisko s tím, že realizace novostavby Šantovka Tower je z hlediska zájmů státní památkové péče přípustná," uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Památkáři z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu jsou však dlouhodobě opačného názoru. Zaštiťují se i stanoviskem vědecké rady generální ředitelky NPÚ. Její členové označili Šantovka Tower za nepřijatelnou. Nyní se tak olomoucký NPÚ připravuje na další tah. Rozhodnutí městských památkářů napadne na půdě krajského úřadu.

"Národní památkový ústav je za této situace nucen podniknout v přiměřené lhůtě veškeré kroky k napadení závazného stanoviska v uvedené věci," píše ve svém prohlášení ředitel olomouckého NPÚ František Chupík.

Vedení filozofické fakulty podpořilo pořadatele protestu

Stavbu Šantovka Tower pak v pondělí jednoznačně odmítlo i vedení olomoucké filozofické fakulty.

"Vzhledem k řadě impulzů od akademické obce a špičkových odborníků na danou problematiku z řad pracovníků a absolventů Filozofické fakulty Univerzity Palackého vyslovuje vedení fakulty jménem děkana jasnou podporu hnutí Občané proti Šantovce, které se staví proti svévolné devastaci olomouckého panoramatu," popsal ve veřejném prohlášení děkan fakulty Jiří Lach.

Dění v kraji na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Chcete být informováni o tom, co se děje v Olomouckém kraji i na svém Facebooku? Přidejte se k regionální stránce Olomoucký kraj DNES přes volbu To se mi líbí.

Zároveň vyzval veřejnost, aby proti plánům třetího olomouckého věžáku rezolutně vystoupila.

Právě hnutí, které děkan Lach zmiňuje, svolalo na podvečer do centra Olomouce protestní shromáždění, jeho účastníci se sejdou v pět hodin odpoledne na náměstí před dómem svatého Václava. Jak ukazují fotografie na facebookovém profilu, transparenty již mají hotové.

Organizátory shromáždění, které podporuje i olomoucká Strana zelených, jsou lidé, kteří proti Šantovka Tower vystupují již dlouhodobě. Třetímu věžáku vytýkají především to, že zasáhne do historického panoramatu Olomouce.

Architekt Šantovky: Ta budova je elegantní a kvalitní

Sám investor Šantovky si ovšem za plány třetího mrakodrapu stojí. "Tento projekt dál připravujeme, je kolem něj myslím zbytečná hysterie," uvedl před několika dny při představení nové nákupní Galerie Šantovka Richard Morávek, předseda představenstva společnosti SMC Development.

Se stavbou Šantovka Tower, jež má za zhruba 400 milionů korun vyrůst nedaleko čerstvě otevřené Galerie Šantovka, počítá v roce 2015.

Kromě investora se k Šantovka Tower vyjádřil také její architekt Robert Bishop z renomované britské architektonické kanceláře Benoy.

"Pokládám tu budovu za elegantní a kvalitní. Nejde zde o narušení panoramatu, ale o jeho doplnění," argumentuje Bishop.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Najdete na iDNES.cz