Budování cyklostezky brzdí jednání s církví o výkupu pozemků. (Ilustrační snímek)

Budování cyklostezky brzdí jednání s církví o výkupu pozemků. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radnice útočí na církev: Brzdíte cyklostezku, milion za pozemek nedáme

  • 9
Více než milion korun odmítá prostějovský magistrát vyplatit farnosti, jejíž pozemek nyní blokuje budování důležité cyklostezky z Prostějova do Žešova. Další parcely koupil levněji, na církev tak nyní zaútočil, že chce více než ostatní. Arcibiskupství to odmítá, milion byla podle něj jen předběžná cifra.

Cyklostezku z Prostějova do Žešova provázejí problémy s výkupy pozemků. Ačkoliv majitelů, kteří nechtějí přistoupit na cenu stanovenou městem, je více, Prostějov za viníka označil církev. Ta to odmítá.

Při budování cyklostezky z Prostějova směrem na Žešov zdejší magistrát opakovaně naráží na nejrůznější problémy. Trasa je přitom pro milovníky bicyklů důležitá, protože frekventovaná silnice je hlavní výpadovkou z města směrem na Němčice nad Hanou a na brněnskou dálnici. 

V poslední etapě se prostějovské radnici podařila dohoda o výkupu se šesti majiteli pozemků za cenu 300 korun za metr čtvereční. Radní tvrdí, že zbývající tři vlastníci chtějí 500 korun.

To město odmítlo a oznámilo, že cyklostezka bude na dvou místech přerušena a že se vůbec nepostaví úsek směrem od křižovatky u žešovského hřbitova do Žešova.

Ačkoliv majitelé jsou tři, radnice za viníka jmenovitě označila pouze římskokatolickou farnost Žešov.

Církev: Jsme připraveni jednat, stavbě nebudeme bránit

„Pro výstavbu cyklostezky je v tomto případě nutné vykoupit část pozemku o výměře kolem 2 400 metrů čtverečních, což při požadované ceně 500 korun za metr činí 1,2 milionu korun. Město ctí spravedlivý přístup ke všem svým partnerům a vůči občanům plní funkci dobrého hospodáře. Nemůžeme, vzhledem k ostatním výkupům, vyhovět nepřiměřeným cenovým podmínkám zbývajících majitelů. Abych pravdu řekl, zejména přístupu žešovské farnosti vůbec nerozumím,“ prohlásil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Nehledě na to, že 500 korun za metr půdy není v této lokalitě až tak moc, nikdy v minulosti nebylo obvyklé, aby radnice obvinila konkrétního vlastníka, se kterým se nedokázala dohodnout.

V jedné z minulých etap výstavby cyklostezky do Žešova chtěla například majitelka jistého pozemku za metr půdy dokonce tisíc korun a radnice chvíli uvažovala i o vyvlastnění. Z toho nakonec sešlo, jméno majitelky město samozřejmě nikdy nezveřejnilo. Římskokatolická církev takový postup města Prostějova rozhodně odmítá. 

„Každého napadne pár důvodů, proč se město takto chová, já to ale komentovat nebudu. Mediální humbuk je jedna věc, realita je ovšem jiná, daleko jednodušší. Původní částka vyšla z předběžných diskusí, ale nic nebylo závazné. Městu jsme nyní poslali dopis, že jsme ochotni a připraveni o ceně jednat a stavbě cyklostezky rozhodně nebudeme bránit,“ prohlásil mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

S církví má město dlouhodobě dobré vztahy, dalo jí sochu

Postup prostějovské radnice v případě cyklostezky do Žešova je nečekaný i proto, že s církví má město dlouhodobě dobré vztahy. Radní na svém posledním zasedání například římskokatolické farnosti Prostějov-Vrahovice darovali sochu svatého Jana Sarkandra zapsanou do seznamu kulturních památek. Kamennou barokní sochu světce v životní velikosti přibližně z roku 1747 město získalo před čtyřmi lety jako věc opuštěnou.

„Darovat tuto památku církvi je podle mého názoru nejlepší cesta k její důstojné obnově. Majetek se má navracet jeho původním vlastníkům,“ sdělil v tomto případě náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Radní rovněž souhlasili i s tím, že církvi k bohoslužebným účelům na dobu neurčitou zadarmo pronajmou vrahovickou zvonici a kapličku svaté Otýlie v Čechůvkách. Kromě toho schválili opravu kaple svaté Anny v Čechovicích. 

„Půjde o opravu interiéru kapličky, kde vzlíná vlhkost a dochází k opadávání omítky,“ uvedl náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer. Oprava přijde na více než čtvrt milionu korun.