Část politiků přerovské radnice (na snímku její budova na náměstí TGM) z minulého volebního období stále může skončit kvůli sporným zakázkám u soudu.

Část politiků přerovské radnice (na snímku její budova na náměstí TGM) z minulého volebního období stále může skončit kvůli sporným zakázkám u soudu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Policie chce kvůli zakázkám opět poslat politiky a úředníky Přerova k soudu

  • 4
Přerovská kauza, ve které policie viní bývalé vedení města a úředníky magistrátu z manipulace se zakázkami, nekončí. Policie totiž znovu navrhuje obžalovat čtveřici politiků a dva úředníky. Mezi nimi i přerovského primátora a zároveň i senátora Jiřího Lajtocha.

Původně bylo obviněno celkem 13 lidí, ale olomoucká státní zástupkyně případ před časem zastavila. Později jej dostala zpět na stůl od Nejvyššího státního zastupitelství v Brně s tím, že má dál stíhat šest z původně obviněných.

Protikorupční policie teď v této záležitosti skončila doplnění dokazování. "Po doplnění vyšetřování nyní kriminalisté navrhují na obviněné podat obžalobu," informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Před soudem by tak nakonec kromě politiků, z nichž někteří stále sedí v čele města, mohli skončit i dva úředníci magistrátu. Mezi obviněnými je od začátku i přerovský primátor a zároveň i senátor Jiří Lajtoch, který odmítá, že by porušil zákon.

"Necítím žádnou vinu a žádný zločin se u těchto akcí nestal. Ani po došetření dané záležitosti nedošlo podle mne k žádnému významnému posunu oproti situaci, kdy bylo zastaveno trestního stíhání," uvedl Lajtoch, který už podal na krajské státní zastupitelství žádost o zastavení svého nynějšího stíhání.

Sporné zakázky stály podstatně více, než se plánovalo

Dalšími stíhanými jsou první náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák, a dále úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

Celá kauza se týká dvou zakázek. A to na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Protikorupční policie se o ně zajímala proto, že obě nakonec přišly na podstatně více peněz, než město původně plánovalo.

Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála. "U obou akcí potřeba dalších prací vyvstala až v jejich průběhu," oponuje Lajtoch.

Firma stavěla městské zakázky i primátorův bazén

Podle obvinění na přerovské politiky, které MF DNES loni postupně zveřejňovala, policisté primátora Lajtocha viní například z toho, že mu firma Přerovská stavební, která se na sporných zakázkách podílela, stavěla bazén u něj na zahradě.

Primátor pak část sumy, zhruba 300 tisíc korun, nezaplatil, a navíc podle policistů firma peníze ani nevymáhala. Bazén Lajtoch zatajil v majetkovém prohlášení. Zmínil se o něm až v dodatečném prohlášení o dva roky později.

To znamená, že údaje doplnil v době, kdy se o věc začala zajímat policie. To, že bazén zatajil v majetkovém přiznání, ale zdůvodňuje Lajtoch tím, že ho kupovala manželka a že se nejedná o nemovitost zapisovanou do katastru nemovitostí.

"V dané době jsem ani přesně neznal celkovou cenu, která jen nepatrně převýšila částku půl milionu korun. Proto jsem opomněl tuto skutečnost uvést do čestného prohlášení o majetku nabytém v průběhu výkonu funkce za rok 2008," řekl již dříve Lajtoch.

, ,