Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně podruhé zastavila stíhání přerovských politiků a úředníků

  15:02aktualizováno  15:02
Olomoucká státní zástupkyně už podruhé zastavila trestní stíhání čtyř politiků z přerovské radnice z minulého volebního období a také dvou úředníků magistrátu. Policie je viní z manipulace se zakázkami a je mezi nimi i primátor a současně senátor Jiří Lajtoch. Podle žalobkyně trestný čin nespáchali.

Policisté dvakrát navrhli obžalovat čtveřici politiků a dva úředníky přerovského magistrátu včetně primátora a senátora Jiřího Lajtocha (na snímku). Státní zástupkyně teď už podruhé stíhání zastavila. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Trestní stíhání jsem zastavila, protože skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k jinému postupu," řekla ČTK státní zástupkyně Marie Kodytková.

Dalšími stíhanými kromě Lajtocha byli první náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák a dále úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

Kauza se týká sporných zakázek na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Protikorupční policie se o ně zajímala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo.

Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

Loni v červenci pak Senát vydal na žádost policistů Lajtocha k trestnímu stíhání a v srpnu jedenáct tehdejších radních a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic policisté obvinili.

Vsetínský žalobce odmítl kauzu zastavit, tak mu případ vzali

Případ poté vyvolal spor mezi žalobci. Olomoucké krajské státní zastupitelství totiž vyzvalo vsetínského žalobce, jenž měl případ na starosti, aby u většiny z nich zastavil trestní stíhání. Státní zástupce to však odmítl a o kauzu přišel, na starost ho dostala právě olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková.

Přitom vsetínské státní zastupitelství se případem zabývalo půl roku poté, co kauza byla přesunuta z Přerova kvůli možné podjatosti.

"Měli jsme zastavit stíhání osmi ze 13 lidí, což jsme odmítli s tím, že to považujeme za odporující zákonu. Je naším právem podle zákona o státním zastupitelství, pokud máme za to, že pokyn nadřízeného je nezákonný, tak ho odmítnout," řekl tehdy vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

Žalobkyně už dřív stíhání zastavila s tím, že se trestný čin nestal

Žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství však jejich stíhání na konci ledna zastavila. Podle ní se skutky popsané v obvinění policie sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem.

Její rozhodnutí pak dva měsíce přezkoumávalo Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho žalobce se nakonec rozhodl část usnesení státní zástupkyně z Olomouce zrušit.

Ta pak vrátila případ zpět protikorupční policii k doplnění dokazování. A policisté na konci července znovu navrhli obžalovat čtyři přerovské politiky a dva úředníky z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby.

Autoři: ,Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Najdete na iDNES.cz