Nejvyšší soud potvrdil platnost kupní smlouvy na pozemky pro stavbu papírny, kterou v referendu většina hlasujících odmítla a nové vedení města po minulých volbách ji vypovědělo. (ilustrační snímek)

Nejvyšší soud potvrdil platnost kupní smlouvy na pozemky pro stavbu papírny, kterou v referendu většina hlasujících odmítla a nové vedení města po minulých volbách ji vypovědělo. (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Papírna odmítnutá v Zábřehu lidmi má potřebné pozemky, potvrdil soud

  • 1
Nejvyšší soud vydal průlomové rozhodnutí v kauze papírny, kterou chce v Zábřehu stavět firma Wanemi. Odmítl dovolání města ve sporu s firmou o pozemky pro novou papírnu v průmyslové zóně. Firma tak může pokračovat v přípravě stavby papírny. Tu přitom lidé v referendu odmítli.

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek olomouckého krajského soudu, který už 7. dubna rozhodl ve prospěch Wanemi. Město však tehdy s rozsudkem nesouhlasilo a podalo dovolání k nejvyšší soudní instanci. Nejvyšší soud nyní svým verdiktem potvrdil, že krajský soud věc posoudil správně.

Pro Wanemi je rozhodnutí velmi důležité. "Pro nás to znamená, že můžeme pokračovat na přípravě projektu. Je to také důrazný apel vedení města a jeho zastupitelům, že by si měli uvědomit, že při změně politické reprezentace není možné všechny smlouvy podepsané bývalým vedením shodit," komentoval verdikt soudu jednatel firmy Marek Štencl.

V kauze soudy řešily, zda je kupní smlouva na prodej pozemků pro stavbu papírny uzavřená minulým vedením města platná, či nikoli. Nové zastupitelstvo prodej zpochybnilo.

Šumperský okresní soud pak před časem prohlásil kupní smlouvu mezi městem a firmou za neplatnou. Krajský soud však jeho rozhodnutí letos změnil ve prospěch firmy.

Současné vedení města na rozdíl od toho minulého se stavbou papírny nesouhlasí. Zastává stejný názor jako velká část Zábřežanů, kteří se v referendu vyjádřili proti stavbě papírny. Jenže referendum přišlo v době, kdy už byla uzavřena řada smluv a firma do přípravy projektu vložila desítky milionů (více o referendu čtěte zde).

Sporů mezi Wanemi a městem řešily soudy několik

Zábřežský starosta František John je závěry Nejvyššího soudu zklamaný. "Není vůbec patrné, jak se soud vypořádal se zásadními námitkami, které město k neplatnosti kupních smluv vznášelo. Proto musíme počkat na odůvodnění a následně celou záležitost spolu s naší právní kanceláří zanalyzovat," uvedl John. Nevylučuje přitom ústavní stížnost.

"Namítali jsme například neodůvodněnou veřejnou podporu soukromému zájemci v řádech milionů korun, kterou soud neodůvodnil. Proto je zde ještě možnost ústavní stížnosti, která by rozsudek Nejvyššího soudu podrobila zkoumání z hlediska právního rámce a ústavního pořádku naší země," vysvětlil John.

Ve sporu Wanemi versus město Zábřeh se přitom soudy zabývají ještě dalším sporem. Firma žaluje město o náhradu škody za neoprávněné zdržování projektu. Wanemi rovněž zažalovala město kvůli tomu, že vzalo zpět dřívější rozhodnutí o souhlasu se stavbou, který je nutný pro územní řízení. Město zase u soudu zpochybnilo platnost ještě dalších smluv uzavřených minulým vedením.

Wanemi chce v zábřežské průmyslové zóně vybudovat za sedm miliard korun papírnu a energetický zdroj na spalování biomasy. Místní se ale obávají, že to přinese zhoršení životního prostředí.

,