Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Národní památkový ústav znovu odmítl stavbu mrakodrapu Šantovka Tower

  • 8
Plán na stavbu třetího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower se investorovi i nadále komplikuje. Firmě, která chce u srdce Olomouce vztyčit bezmála 80 metrů vysoký věžák, se opět do cesty postavila místní pobočka Národního památkového ústavu (NPÚ), která to už podruhé rázně odmítla.

O klíčové územní rozhodnutí, které je podmínkou pro stavební povolení, usiluje investor Šantovka Tower - společnost SMC Development - v tuto chvíli už podruhé. Poprvé ho chtěl loni, jeho naděje ale pohřbila stížnost NPÚ, který tehdy na krajském úřadě napadl rozhodnutí magistrátních památkářů.

Oddělení památkové péče magistrátu přitom na rozdíl od památkového ústavu vztyčení Šantovka Tower posvětilo. Kraj však nakonec toto kladné stanovisko kvůli formálním nedostatkům zrušil (více čtěte zde) a SMC Development musela hon na důležitá razítka spustit znovu.

O územní rozhodnutí tak požádala znovu v první polovině května. Jedním z odborných vyjádření, která jsou potřeba, je ovšem opět i to od olomouckého NPÚ. To vzniklo na konci minulého týdne a památkáři v něm Šantovka Tower, která má stát v ochranném pásmu městské památkové rezervace, opět rázně odmítli.

"Navržená novostavba zásadně poškodí historické jádro Olomouce prohlášené za městskou památkovou rezervaci. Svou výškou zcela mění (ničí) panorama historického jádra města," uvádí ve třináctistránkovém vyjádření ředitel olomouckého NPÚ František Chupík.

Mrakodrap od představení plánů "vyrostl" o tři metry

Šantovka Tower se podle něj při pohledech na srdce Olomouce vklíní mezi kostely svatého Michala a Panny Marie Sněžné, anebo je dokonce zakryje.

"Za zásadní je třeba označit i to, že při pohledu ze samotné městské památkové rezervace do okolí, bude objekt navrhované novostavby viditelný. A to z Dolního náměstí či například z přístupných věží historických staveb," píše dále Chupík.

V textu, v němž se NPÚ odvolává na dokumentaci dodanou přímo investorem věžáku, Chupík zmiňuje i to, že Šantovka Tower bude měřit 78 metrů. Představitelé SMC Development přitom při představení svých plánů v prosinci roku 2012 mluvili o 75 metrech. Vývoj ohledně mrakodrapu ale dlouhodobě nekomentují.

"Pokud by investor zvažoval zveřejnění jakýchkoli informací, změn či stanovisek, vydal by tiskovou zprávu a dal ji médiím a veřejnosti k dispozici. Jde o ustálenou formu komunikace, kterou není důvod měnit," uvedl již dříve mluvčí Šantovky Juraj Aláč. Na toto prohlášení se odvolal i nyní.

Nesouhlasné vyjádření NPÚ teď poslouží oddělení památkové péče ze stavebního odboru na olomouckém magistrátu. Úředníci se jím řídit mohou, i nemusí. To se projevilo právě vloni, kdy byl NPÚ proti mrakodrapu a magistrátní památkáři pro. Jaký je jejich nynější postoj, zatím není jasné, vedoucí odboru Eva Hyravá nebyla na konci minulého týdne k zastižení.

Investorovi dochází čas, nový územní plán s věžáky nepočítá

Pokud by se ale magistrátní památkáři znovu vyslovili pro stavbu Šantovka Tower, olomoucký NPÚ bude své "ne" hájit.

"Jsme připraveni využít veškeré dostupné prostředky. Zahrnuje to hlavně podnět na přezkum na krajském úřadu a ještě některé další," podotýká Chupík. Jde o stejný postup, který už jednou investorovi cestu ke stavebnímu povolení zavřel.

Proti Šantovka Tower navíc hraje i čas. V Olomouci začne po schválení zastupitelstvem na přelomu července a srpna případně na začátku září platit nový územní plán. Ten po zásahu ministerstva kultury zakazuje výstavbu nových věžáků v centru Olomouce. Pokud tak investor do té doby stavební povolení nezíská, budou mu nynější plány mrakodrapu už k ničemu.