Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Památkáři vyhráli soud s investorem Šantovka Tower, vinil je z nátlaku

  • 13
Smolným měsícem je zatím září pro plány na vybudování třetího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Do nadějí investora výrazně zasáhl nový územní plán a vzápětí prohrál i soud, u něhož žaloval Národní památkový ústav za dle něj nezákonné zasahování do práce úředníků, kteří měli stavbu posoudit

„Žaloba byla zamítnuta, žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení,“ potvrdila pro MF DNES výsledek procesu Šantovka versus NPÚ Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.

Ten se žalobou investora zabýval od loňského listopadu. Zástupci Šantovka Tower byli přesvědčeni, že nejvyšší vedení NPÚ loni na podzim protiprávně tlačilo na olomoucký magistrát, jehož oddělení památkové péče plány věžáku také posuzovalo.

A to konkrétně dopisem, v němž vedení NPÚ s odkazem na usnesení vědecké rady své generální ředitelky požádalo magistrátní památkáře, aby rozhodli tak, že vznik Šantovka Tower je z hlediska památkové péče nepřijatelný. Toto stanovisko poté Generální ředitelství NPÚ zveřejnilo i v tiskové zprávě.

Vizualizace Šantovka Tower

„Žalobce (investor Šantovky - pozn. red.) má za to, že postup Národního památkového ústavu v Olomouci, zejména postup Generálního ředitelství NPÚ, je v mnoha ohledech protiprávní. Vyvíjí protiprávní nátlak na správní úřad. A to tak, aby žalobce již nemohl na tento dopis reagovat,“ popisuje výhrady zástupců Šantovky Puci.

Zástupce investora u soudu nepopíral právo vedení NPÚ vyjadřovat se ke stavbám. Ale zdůraznil, že takové vyjádření musí mít parametry odborného dokumentu pro případné správní řízení. To ovšem v tomto případě podle Šantovky splněno nebylo.

NPÚ: Chtěli nás umlčet, soud nám měl zakázat vyjadřovat se

Jako vítězové ale nakonec ze soudní síně odešli památkáři. „V nyní posuzované věci soud dospěl k závěru, že jde o úkon, který není v rozporu se zákonem,“ podotýká Puci.

Šantovka Tower

Nová olomoucká dominanta Šantovka Tower má coby třetí a zároveň i nejvyšší moderní olomoucký věžák měřit celých pětasedmdesát metrů. Stát má nedaleko centra města, v blízkosti nové olomoucké nákupní Galerie Šantovka. Uvnitř by mělo být dvaadvacet pater se zhruba osmdesáti byty. Předběžné vyčíslení nákladů se pohybuje kolem 400 milionů korun.

Mluvčí Šantovky Juraj Aláč nechtěl výsledek procesu komentovat. „Prozatím jsme neobdrželi písemné vyhotovení rozsudku,“ vysvětlil.

Simona Juračková, jež na Generálním ředitelství NPÚ vede oddělení vnějších vztahů, dodává, že investor Šantovky po soudu chtěl, aby památkářům ve spojitosti s Šantovka Tower zakázal vydávat tiskové zprávy, pořádat konference a dělat veřejná prohlášení.

„Postup Generálního ředitelství NPÚ byl zcela v souladu s právními předpisy,“ zdůrazňuje Juračková.

Další žalobu chystá investor kvůli novému územnímu plánu

Proti verdiktu pražského městského soudu z úterý 16. září je možné do dvou týdnů od jeho doručení podat kasační stížnost. Zda toho lidé ze Šantovky využijí, zůstává otázkou. Památkáři se k tomu nechystají.

„NPÚ byl ve sporu zcela úspěšný,“ vysvětluje Juračková.

S největší pravděpodobností to však není poslední proces, který se kvůli Šantovka Tower rozpoutá. Další bude dle posledních informací mířit na nový územní plán, který v pondělí 15. září schválili olomoučtí zastupitelé.

V návaznosti na rozhodnutí Ministerstva kultury totiž zapovídá v Olomouci od letošního 1. října vztyčení jakékoli výškové budovy, což je pro plány Šantovka Tower smrtící. Protesty investora přímo na jednání zastupitelstva nezabraly, bude se tedy bránit u soudu.

„Podáme žalobu na neplatnost územního plánu,“ potvrdil po jednání zastupitelstva podnikatel Richard Morávek, jednatel společnosti Galerie Šantovka (více čtěte zde).