Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyloučení mohelničtí rebelové znovu žalují ČSSD, chtějí zpět do strany

  9:26aktualizováno  9:26
Sociální demokracii opět ženou k soudu její bývalí lidé. Členové bývalé místní organizace v Mohelnici loni během parlamentních voleb žalobou napadli složení kandidátky v kraji, spor ale prohráli a ČSSD vzpurnou buňku zrušila. Rebelové se ale nechtějí vzdát a nyní napadli samotné zrušení organizace.
K soudu míří další žaloba bývalých členů sociální demokracie z Mohelnice proti straně. Chtějí dosáhnout neplatnosti zrušení své místní buňky. Ilustrační snímek

K soudu míří další žaloba bývalých členů sociální demokracie z Mohelnice proti straně. Chtějí dosáhnout neplatnosti zrušení své místní buňky. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Spor bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1, k němuž bývalí sociální demokraté žalobu podali.

„Soud se jí bude zabývat nejdříve v listopadu,“ potvrdila mluvčí soudu Alena Novotná.

Autorem žaloby je advokát Pavel Němec, který oranžové rebely zastupoval už na podzim. Také on byl v minulosti členem mohelnické ČSSD, ale před časem ho strana ze svých řad vyloučila.

„Cílem je dosáhnout neplatnosti zrušení mohelnické organizace, čímž by došlo k obnovení původní nejpočetnější regionální buňky čítající před svým zrušením téměř tři desítky členů,“ uvedl Němec.

Neposlušnou buňku strana zrušila

Mohelničtí straníci kritizovali před volbami způsob sestavení kandidátky ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny. Nelíbil se jim způsob rozhodování o pořadí kandidátů, ani to, proč byli údajně bez zdůvodnění z kandidátky odstraněni lidé nominovaní právě mohelnickou buňkou ČSSD.

Když pak vedení strany později neposlušnou buňku rozpustilo, obrátili se nespokojení členové na krajský stranický výbor.

„Krajská kontrolní komise neshledala ve věci zrušení místní organizace Mohelnice žádné pochybení,“ prohlásil však po kontrole krajský šéf ČSSD Jiří Zemánek. A se stejným závěrem posléze přišla i Ústřední kontrolní komise ČSSD.

Předseda strany Sobotka nám slíbil nápravu, tvrdí rebelové

„Mohelničtí pak neměli žádnou možnost, jak se dobrat zjednání nápravy, než se obrátit na soud,“ tvrdí nyní Němec. Zrušení mohelnické buňky ČSSD považují straníci v Mohelnici za účelový krok, za akt pomsty vůči nim za to, že kritizovali sestavení poslanecké kandidátky.

„Podle stanov ČSSD lze zrušit organizaci jen v případě, kdy se buňka ČSSD dopustí závažného porušení stanov nebo programu ČSSD. Mohelničtí si nejsou vědomi žádného takového pochybení,“ argumentuje Němec.

Sám tvrdí, že se v ožehavé kauze sešel se šéfem strany a premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Na osobním jednání v závěru března přislíbil předseda strany nápravu, tedy obnovení původní organizace ČSSD v Mohelnici. K tomu však kvůli negativnímu postoji okresního výkonného výboru v Šumperku nedošlo,“ tvrdí Němec.

Jako advokát už podával za mohelnické nespokojence proti ČSSD několik žalob, za sebe podal žalobu proti svému vyloučení ze sociální demokracie.

V komunálních volbách půjdou proti sobě ČSSD a „exČSSD“

Mohelnickou organizaci zrušil loni Okresní výkonný výbor ČSSD v Šumperku. „Její členové soustavně poškozovali sociální demokracii a odvolací orgány strany neshledaly žádné pochybení, takže na tomto rozhodnutí není co měnit,“ sdělil šumperský okresní šéf Pavel Martínek. Ten se podivuje, že Pavel Němec se odvolává na údajný příslib předsedy partaje Bohuslava Sobotky sjednat nápravu.

„Nechci komentovat, zda se sešli. Nevěřím však, že by předseda strany dal takový příslib. On nemůže do této věci jakkoli zasahovat, a ani k tomu nedošlo. Jde o kompetenci okresního výkonného výboru,“ vysvětlil Martínek.

MF DNES požádala o stanovisko také Lidový dům, který se však k celé věci vyjádřil jen velmi stroze.

„K žalobě na zrušení stranické organizace v Mohelnici se vyjádří náš právní zástupce, až bude vybrán. Další informace k tématu poskytovat nebudeme,“ uvedl mluvčí strany Lukáš Pfauser.

V Mohelnici zatím před nedávnem vznikla nová místní organizace, ovšem bez „rebelů“. O její založení přitom žádaly dvě skupiny sociálních demokratů. Ti, kteří neuspěli, dali dohromady vlastní kandidátku pro komunální volby, takže v Mohelnici budou sociální demokraté na podzim kandidovat proti sobě na oficiální kandidátce a na kandidátce nezávislých pod názvem Mohelnická demokracie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Najdete na iDNES.cz