Olomoucká radnice založila akciovou společnost na správu městských sportovišť především kvůli zimnímu stadionu. Ani po více než půl roce ho na ni ale nepřevedla stejně jako žádné jiné sportoviště.

Olomoucká radnice založila akciovou společnost na správu městských sportovišť především kvůli zimnímu stadionu. Ani po více než půl roce ho na ni ale nepřevedla stejně jako žádné jiné sportoviště. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucká akciovka na sportoviště už stála statisíce, ale žádné nespravuje

  • 3
Městská akciová společnost Správa sportovních zařízení Olomouc, jejíž vytvoření si prosadila radniční koalice, prodělala loni za první tři měsíce svého fungování 350 tisíc. Zejména proto, že se její příjmy rovnaly nule. Neměla je totiž z čeho vytvořit, dodnes totiž žádná sportoviště nespravuje.

Loni na srpnovém zasedání olomouckého zastupitelstva debata o Správě sportovních zařízení Olomouc (SSZO) zabrala téměř půldruhé hodiny a kdo tehdy poslouchal radní, musel nabýt dojmu, že její založení je takřka otázkou života a smrti. Přes tuhý odpor opozice si radnice nakonec prosadila svou a městská akciová společnost v září vznikla.

Návrh na založení SSZO vedení města vysvětlovalo snahou zvýšit kontrolu a zpřehlednit využití osmiciferných částek, které radnice vynakládá na provoz sportovišť. A dále očekáváním, že nový správce najde úspory v provozu sportovišť, díky čemu by se výdaje města snížily.

Dosavadní výsledek je však takový, že městu založením SSZO naopak náklady vzrostly. Dva miliony radnice vložila do základního jmění nové firmy, k tomu každý měsíc hradí plat ředitele a pronájem jeho kanceláře.

„Nejsou to ale žádné horentní částky. Navíc analýza, kterou k dané problematice vypracoval ředitel akciovky, je pro město mnohem hodnotnější,“ tvrdí náměstek primátora Martin Major, který zastupitelům návrh na založení SSZO předložil.

Město akciovce dodnes žádné sportoviště nepředalo

První konkrétní čísla o hospodaření městské firmy lze dohledat ve sbírce listin na webu www.justice.cz. Vyplývá z nich, že SSZO loni za první tři měsíce svého fungování vytvořila ztrátu zhruba 350 tisíc korun. Vznikla kvůli tomu, že společnost nevykázala žádné příjmy, tedy až na finanční výnos rovnající se jednomu tisíci korun.

Obrat však neměla z čeho vytvořit, žádný majetek totiž nespravuje, jelikož jí vlastník - tedy město - nic ke správě nepředal. Dodnes neexistuje ani žádný oficiální seznam sportovišť, která by měla pod SSZO přejít. Usuzovat to lze z vyjádření primátora Antonína Staňka

„V této chvíli se jedná především o zimní stadion. Snahou je, aby ho město prostřednictvím akciové společnosti provozovalo a spravovalo. Tento krok má zaručit transparentnost a nešli bychom touto cestou, kdyby nehrozila potenciální možnost, že zde vznikne obrovský majetek, který bychom měli spravovat do budoucna, a to je Andrův stadion. Ale i kdyby nevznikl, samotná správa zimního stadionu je dostačující důvod,“ řekl v srpnu zastupitelům.

V případě fotbalového areálu je situace jasná, svatostánek Sigmy městu stále nepatří, pod křídla SSZO ho tudíž nelze převést. U zimního stadionu to ovšem neplatí, hala radnici patří už 13 let.

Vedení města se navíc delší dobu netají svou nespokojeností se zněním smlouvy s dosavadním provozovatelem - s HC Olomouc, podle níž má klub stadion v pronájmu za tisícikorunu ročně, od města ovšem dostává na provoz areálu v průměru zhruba 15 milionů a náleží mu také všechny příjmy z pronájmů v hale (psali jsme zde).

Vedení radnice: Jednání trvají déle, než jsme čekali

Skutečnost, že město nedokázalo za devět měsíců převést správu svého vlastního stadionu na svou vlastní firmu, kterou kvůli tomu nota bene zřídilo, radnice vysvětluje zejména složitými jednáními s HC Olomouc.

„Změnu provozovatele stadionu požadoval majitel technologie chlazení ledu, společnost Hokejová hala Olomouc. Založením SSZO jsme učinili jasný signál, že k tomu máme vůli. K převodu zatím nedošlo proto, že jednání o ukončení smlouvy se současným provozovatelem trvají déle, než jsme čekali a než bychom si přáli,“ řekl primátor.

Major argumentuje i sledem událostí, jež následovaly po vzniku SSZO. „Někdy v první třetině roku se objevila možnost koupit strategický majetek, o který usilujeme roky, tedy pozemky u stadionu, malou halu a technologii chlazení ledu. Tuto záležitost, která předpokládá například vypracování znaleckých posudků, chceme dotáhnout do konce jako první,“ řekl.

Na dotaz, zda mu nevadí, že SSZO už tři čtvrtě roku nemůže plnit úkoly, k nimž ji zastupitelstvo zřídilo, náměstek uvedl: „V první fázi dostal ředitel SSZO za úkol zmapovat, jak funguje správa sportovišť v jiných městech. Ten úkol splnil. SSZO se nyní nachází v mezifázi, v budoucnu bude její vytížení větší. Náš plán převést na ni správu hokejové haly i Androva stadionu platí.“

Ředitel pokračovat nechce, skončí po vypršení smlouvy

U toho už ale její stávající šéf Martin Rak nebude. V polovině roku mu vyprší smlouva a do výběrového řízení na nového ředitele městské akciovky se nepřihlásí.

Jeho rozhodnutí podle všechno úzce souvisí s tím, že původní plány radnice, kvůli nimž akciovku založila a do čela najala úspěšného manažera s dobrou reputací v místním podnikatelském prostředí, se za celou dobu v podstatě nehnuly z místa.

Podle informací ze zákulisí se kvůli tomu již řadu měsíců stupňovalo napětí mezi Rakem a politiky, ředitel SSZO však bližší okolnosti svého odchodu příliš komentovat nechtěl.

„Nezlobte se, ale k tomu bych se opravdu nerad vyjadřoval,“ reagoval na otázku, zda je situací zklamaný. „Moje dohoda s vedením města byla od samého počátku nastavená do 30. června. Dohodu jsem tedy dodržel,“ dodal Rak.

Je to neomluvitelný lapsus radniční koalice, zní z opozice

Opozice postup města ve věci SSZO tvrdě kritizuje. „Od začátku se nám nelíbilo, že koalice trvala na založení firmy, aniž by měla nějakou koncepci a obsah. Naše obavy, že půjde jen o prázdnou schránku, se naplnily. SSZO nespravuje nic, pouze prožírá režijní náklady. Je to neomluvitelný lapsus koalice,“ míní opoziční zastupitel Pavel Grasse z uskupení ProOlomouc.

Rozčarováním se netají ani další opoziční politik Milan Feranec (ANO). I on volal po vytvoření koncepce už na srpnovém zastupitelstvu.

„Myšlenku vytvoření firmy, která bude spravovat a kontrolovat výdaje sportovišť, jednoznačně podporuji. To, jakým způsobem k tomu ovšem přistoupilo město, je bohužel důkazem nekoncepčnosti a chaotičnosti jeho vedení. Je to absurdní divadlo, komické amatérské provedení,“ podotkl Feranec.

Možná nejlépe pak dění kolem SSZO dokresluje informace, kterou MF DNES potvrdily nezávisle na sobě dva zdroje. Podle ní nejužší vedení města nedávno samo zvažovalo, zda by nebylo lepší „zbytečnou“ akciovku rovnou zrušit.