Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chirurg, trenér, herečka... Olomoucká ODS hledá spásu u nestraníků

  8:38aktualizováno  8:38
Zcela odlišné strategie nasadily letos úplně poprvé do předvolebního boje o olomoucký magistrát ODS a ČSSD. V posledních letech se z nich po ukončení tradice velkých oranžovo-modrých koalic stali rivalové, teď se už výrazně liší i skladba jejich kandidátek. A to především díky ODS.

Jedním z architektů nové strategie ODS v Olomouci je její místopředseda Martin Novotný. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Občanští demokraté totiž ve snaze o záchranu dali neobyčejně výrazný prostor nestraníkům a známým olomouckým osobnostem, jako je například chirurg Čestmír Neoral, trenér Pavel Hapal, politický vězeň Milan Sehnal či herečka Ivana Plíhalová.

Prosazují je teď v první části kampaně, v níž zároveň prozatím upozaďují tradiční logo strany a vlastní politiky včetně primátora a lídra Martina Majora.

Naopak olomoucká ČSSD se drží letitého receptu. Čelo kandidátky drží straníci, byť lídrem je relativně nová tvář – proděkan Pedagogické fakulty UP a zastupitel Antonín Staněk.

Lídr ČSSD chtěl v čele kandidátky i politické veterány

Na Staňkovo přání se však na cenném třetím a čtvrtém místě objevují političtí matadoři ČSSD a exnáměstci primátora z dob kritizované velké koalice – Jaromír Czmero a nynější ředitel technických služeb Miroslav Petřík. Právě ten se tímto vrací do aktivní politiky po dlouhých osmi letech.

Čelo kandidátky ČSSD

1. Antonín Staněk, proděkan PF UP

2. Pavel Urbášek, šéf Archivu UP

3. Miroslav Petřík, ředitel

Technických služeb města Ol.

4. Jaromír Czmero, tajemník

Regionální rady

5. Filip Žáček, právník

6. Danuše Boková, důchodkyně

7. Jiří Kropáč, ředitel pojišťovny

8. Radek Čapka, ředitel gymnázia

9. Jitka Weiermüllerová, vedoucí

Baletního studia při MDO

10. Petr Čulík, informatik

11. František Mezihorák, uni. prof.

12. Antonín Krček, podnikatel

13. Gabriela Medveďová, VŠ učitel

14. Pavel Zatloukal, provozní

technik Povodí Moravy

15. Zdeněk Ptačovský, technik

16. Václav Hušek, učitel

17. Jan Bednář, technik

Podle politologa Tomáše Lebedy z Univerzity Palackého donutil občanské demokraty ke změně strategie při sestavování kandidátky dramatický propad volební podpory v předcházejících volbách.

„ODS byla jednou ze stran, které byly známé tím, že jen zcela výjimečně nominují na své kandidátky nestraníky. Teď však ODS musí udělat velmi výraznou sebereflexi a zásadním způsobem změnit politický styl, má-li vůbec přežít. Tady už se nehraje o to, kolik bude mít procent, ale o to, jestli vůbec přežije,“ míní Lebeda.

Jak dalece v tom ODS v Olomouci při říjnových volbách pomůže dvanáct nominovaných nestraníků, si Lebeda říct netroufá. „Je to podle mě jediná možná strategie, která dává nějakou naději. Je to ovšem nutná, nikoli však postačující podmínka,“ přemítá.

Straníky a logo strany zapojí ODS do kampaně v září

Jedním z architektů neobvyklé kandidátky ODS je její místopředseda, poslanec a bývalý primátor Olomouce Martin Novotný. Odmítá, že by se strana obracela těsně před volbami účelově na nestraníky jen kvůli jejich popularitě.

„Oslovili jsme lidi, s nimiž jsme dlouhodobě v kontaktu a kteří mají podobné názory jako ODS,“ vysvětluje Novotný.

Čelo kandidátky ODS

1. Martin Major, primátor

2. Jan Holpuch, nám. primátora

3. Čestmír Neoral, chirurg

4. Věra Novotná, zakladatelka

o. s. Dobré místo pro život,

krajská manažerka ODS

5. Pavel Hejtmánek, gynekolog

6. Ivan Kosatík, ředitel VHS Olom.

7. Marcela Hanáková, řed. školy

8. Radim Schubert, vedoucí

oddělení kultury na MmOL

9. Ivo Mareš, ředitel Zdravotnické

záchranné služby Ol. kraje

10. Ivana Plíhalová, herečka

11. Zdeněk Černohouz, právník

12. Radim Kašpar, politolog

13. Pavel Hapal, fotbalový trenér

14. Jan Frank, podnikatel

15. Tomáš Bubeník, jednatel firmy

16. Vladislav Kvapil, ředitel MFO

17. Jiří Skácelík, výtvarník, galerista

Potvrzuje to i přednosta první chirurgické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Čestmír Neoral. Na modré kandidátce mu patří hodnotné třetí místo.

„Po zralé úvaze jsem řekl, že jsem ochoten ODS podpořit. Já i moje rodina jsme ji vždy volili. Nikdo mě přitom nemůže obvinit, že ODS podporuji kvůli nějakému svému prospěchu,“ podotýká Neoral.

Novotný příliv nestraníků označuje jako součást dlouhodobé snahy o oživení ODS. Za své logo a dlouholeté politiky, jako je například nynější primátor a lídr kandidátky Martin Major, dvojka náměstek Jan Holpuch či její šestka – důležitý hráč z časů velké koalice Ivan Kosatík, se ODS podle Novotného nestydí. Svoji roli sehrají v další části kampaně, s níž modří začnou v září.

U ČSSD je situace jiná, důležitá místa na kandidátce patří straníkům. Lebeda má za to, že se mohou spíše než občanští demokraté spolehnout na své tradiční voliče.

„Ti volí ČSSD ve sněmovních volbách, řekněme, ze statusových sociálně-ekonomických důvodů. V komunálních volbách pak v podstatě tento vzorec chování pouze zopakují,“ upřesňuje politolog.

Ke změně strategie může ČSSD dotlačit až krize

Olomoučtí sociální demokraté se tak drží klasického modelu sestavování kandidátky. Ke změně by je podle Lebedy teoreticky mohla, stejně jako ODS, dotlačit až zásadní krize.

„Dokud se zdá být daleko či dokud věříte, že vás nepotká, tak vás k tomu nic nenutí,“ říká Lebeda.

Olomoucký lídr ČSSD pro komunální volby Antonín Staněk upozorňuje, že čelo oranžové kandidátky má dvě části. Nové tváře reprezentuje on a také dvojka - historik a ředitel univerzitního archivu Pavel Urbášek.

„Ale nejsme nezkušení. Máme za sebou například práci v komisích městských částí a nyní i práci v zastupitelstvu. Je však nezbytné, aby do politiky byla vnesena i určitá zkušenost a kontinuita. A tu představují pan Petřík a pan Czmero,“ srovnává Staněk.

Za těmito exnáměstky velké koalice stojí. Navzdory tomu, že díky ní modří a oranžoví v Olomouci několik volebních období vládli společně bez ohledu na to, kdo z nich vyhrál volby.

Staněk v reakci na to připomíná, že člověk dvakrát nevstoupí do téže řeky. Upozorňuje, že členové někdejší velké koalice figurují i na kandidátkách dalších stran. Navíc je přesvědčen, že jak Petřík, tak i Czmero, mají z této doby čistý štít.

„Chceme nabídnout i novou tvář komunální politiky. A to rozhodně není o stylu, který tady byl před osmi či dvanácti lety,“ podotýká Staněk.

Sám Petřík svůj návrat do politiky vysvětluje osobním přáním lídra Staňka, jenž chtěl na kandidátce i lidi s praktickými zkušenostmi z místní politiky.

„Druhý moment pro návrat je ten, že si myslím, že se v komunální sféře přeceňují velké megalomanské akce. Nemyslí se na drobné věci, které jsou součástí každodenního života občana,“ uzavírá Petřík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Najdete na iDNES.cz