7. srpna 2010 rozvodněná říčka Nemilanka poničila domy a zahrady v olomoucké městské části Slavonín.

7. srpna 2010 rozvodněná říčka Nemilanka poničila domy a zahrady v olomoucké městské části Slavonín. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Starost o dravé potoky přebírají Lesy a Povodí. Bude víc peněz, těší se obce

  • 0
Tisíce kilometrů drobných vodních toků přechází pod správu jednotlivých Povodí a státního podniku Lesy České republiky. Starostové obcí, které leží na menších tocích a pravidelně bývají zasažené bleskovými povodněmi, si od změny slibují více peněz na čištění koryt i rychlejší odstraňování následků záplav.

Právě zanesená koryta drobných toků v posledních letech stále častěji působí potíže při takzvaných bleskových záplavách.

Zkušenost s nimi mají i obyvatelé olomouckého Slavonína, kterým se v srpnu po vydatných lijácích prohnala říčka Nemilanka a způsobila velké škody. Obdobné zážitky s nenápadnými potoky měnícími se v dravé proudy mají i obyvatelé řady dalších obcí v Olomouckém kraji.

Jindy nenápadná říčka Nemilanka po bleskové povodni, kdy 7. srpna ráno zatopila olomouckou čtvrť Slavonín.

Jindy nenápadná říčka Nemilanka dokázala při bleskové povodni zatopit Slavonín.

Jednotlivá Povodí a Lesy České republiky starost o potoky přebírají od Zemědělské vodohospodářské správy. Starostové doufají, že novinka přinese mimo jiné nákladnější péči o zanesená koryta. Noví správcové totiž nebudou plně závislí na státním rozpočtu.

Místo desítek tisíc budou statisíce, doufají starostové

A kdo tedy nově bude mít co na starosti? Toky a bystřiny v zalesněných územích od ledna spravují Lesy České republiky, zbývající část přechází příslušná Povodí.

"Věříme, že Lesy budou movitějším správcem. Se zástupci zemědělských vodohospodářů se nám jednalo dobře, snažili se nám vyjít vstříc, ale měli velmi omezené finanční možnosti," poznamenal starosta Velkého Týnce Petr Hanuška.

Zdevastovaná silnice mezi Bernarticemi a Bukovou. (27. 6. 2009)

I tohle dokáže malá říčka. 27. 6. 2009 zdevastovaná silnici mezi Bernarticemi a Bukovou na Jesenicku.

Zatímco do úpravy koryt tamních říček Beroňka a Týnečka byl dosavadní správce schopen dát jen desetitisíce korun, k vyčištění obou malých toků jsou podle starosty potřeba statisíce. "Pokud by nový správce tyto peníze na vyčištění toků našel, do budoucna si ušetří spoustu peněz," je přesvědčený Hanuška.

Do not mu hraje ministerstvo zemědělství, které se spoléhá mimo jiné i na to, že činnost státních podniků není na rozdíl od fungování Zemědělské vodohospodářské správy plně závislá na státním rozpočtu.

"Proto i likvidace následků případných povodní probíhá ve správě státních podniků rychleji," doplnila tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza M. Dvořáčková.

Kromě většího množství peněz si od změny starostové slibují i profesionálnější služby.

"Povodí Odry, pod které zdejší toky mají spadat, má dlouholeté odborníky na danou problematiku i větší zázemí," poznamenal Mojmír Michálek, starosta Bernartic, které od roku 1997 postihlo kvůli zanedbanému Vojtovickému potoku a Studené vodě několik záplav.

Následky povodní po přívalovém dešti z pátku na sobotu v Bernarticích u Javorníka

Následky povodně po přívalovém dešti v Bernarticích u Javorníka.

Vyplavení lidé už nebudou tápat, kdo za potok zodpovídá

Jednodušší a rychlejší by měla být také likvidace škod po povodních. "Ty vždy začínají ne na tocích, ale v ploše povodí, tedy v pramenných oblastech a na drobných vodních tocích. Informovanost a včasná opatření pak zmírní povodňové škody, případně jim úplně zabrání," uvedl Antonín Tůma z Povodí Moravy. Lidé by navíc už nemuseli tápat, kdo vlastně za daný potůček zodpovídá.

Pomůže změna vesnicím sužovaným bleskovými povodněmi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 25. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 329
Ano
Ano 323

"Systém správy vodních toků se pro lidi zpřehlední, zajistí to i komplexnější přístup například při řešení protipovodňové ochrany nebo povodňových situací," souhlasí mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

To, že hlavním cíle transformace je právě sjednocení a zlepšení vodního hospodářství, potvrzuje i ministerstvo. "Ten, kdo se stará o lesy, se také nejlépe postará o vodní toky, které jimi protékají," podotkl nedávno ministr zemědělství Ivan Fuksa.