Fort ve Chválkovicích postavený v 19. století, který je součástí jedinečného pevnostního systému, jenž v minulosti chránil Olomouc. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Kupte pevnost z 19. století, nabízí stát posedmé. Slevil na 12 milionů

  • 11
Seriál s názvem prodej olomoucké armádní pevnosti II Chválkovice pokračuje pokusem číslo sedm. Zájemce o kus místní historie musí zaplatit 11,9 milionu korun, na začátku přitom ministerstvo obrany žádalo 37,5 milionu. Po památce pokukuje i město, chtělo by ji ale jedině zadarmo.

Nyní nevyužívaný fort na okraji Olomouce naposledy sloužil resortu obrany jako oblastní archiv. A dokumenty by se do areálu mohly vrátit, pokud by se ho radnici podařilo získat.

O využití pevnůstky jako městského archivu, ale i jako objektu s turistickým potenciálem mluvilo už její bývalé vedení, kterému se ale záměr nepodařilo dotáhnout do konce. Nová radniční garnitura ale na snahu svých předchůdců zřejmě naváže.

„Zvažujeme, že o bezúplatný převod pevnůstky požádáme znovu. Původní žádost je podle tehdejšího vyjádření armády potřeba doplnit tak, aby splňovala veškeré podmínky bezúplatného převodu,“ uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Na Ministerstvu obrany si na zájem města pamatují. „Jako samosprávný celek nemá právo při požádání automaticky získat nemovitost bezúplatně, ale musí odůvodnit veřejný zájem, doložit věci typu využití, garance financí na projekt, provozování ke sjednanému účelu s minimální desetiletou podmínkou nevyužívání objektu ke komerčním účelům, což město neučinilo. Samotná deklarace zájmu nestačí,“ podotkl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva.

Ve městě stát prodával či prodává kasárna na několika místech

Armáda opustila pevnůstku, jejíž areál zabírá asi 3,8 hektaru, v roce 2012. Zahrnuje kruhovou stavbu cihelné pevnosti vybudované v letech 1854 až 1857 jako součást systému pevnosti Olomouc.

Stát prodává pevnost

„Areál je výhodně situován přímo u komunikace Olomouc-Šternberk, bezprostředně přiléhá k parkovacímu prostoru s nástupním místem na cyklostezku a pěší turistiku,“ píše se na webu odboru. I přesto se kupec zatím nenašel, což ministerstvo přimělo od září loňského roku už šestkrát snížit cenu.

Tento scénář ale v Olomouci není ojedinělý. Třeba prodej Sochorových kasáren nedaleko centra města se táhl zhruba dva roky. Na začátku ministerstvo za areál mezi ulicemi 17. listopadu, Šantova a Wittgensteinova chtělo 220 milionů, předseda představenstva fotbalové Sigmy, podnikatel Josef Lébr ho nakonec koupil za 68 milionů (více čtěte zde).

Kromě pevnosti ve Chválkovicích se ministerstvo snaží v Olomouci prodat třeba také kasárna v Hejčíně. V prvním kole rozsáhlý areál s kancelářemi, sklady, ubikacemi a sportovišti nabídlo za 131 milionů. Kupec se ale opět nepřihlásil žádný. O dalším postupu resort zatím nerozhodl, dá se ale očekávat, že se o prodej pokusí znovu příští rok a cena zřejmě půjde dolů (podrobnosti zde).