Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrady, zámky či skanzen budou od ledna spravovat památkáři z Kroměříže

  11:23aktualizováno  11:23
Státní památky na Moravě, včetně hradu Bouzov či zámku Velké Losiny, budou památkáři od příštího roku spravovat z Kroměříže. Letos totiž zaniknou krajské sekce pro správu památek, skončí i ta olomoucká. Všem 25 moravským hradům a zámkům a jednomu hornickému dolu bude vládnout právě Kroměříž.

Hrad Bouzov a několik dalších památek v Olomouckém kraji budou od roku 2013 spravovat památkáři z Kroměříže. Olomoucké krajské pracoviště ve stávající podobě zanikne. | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

"Kroměříž jsme vybrali díky rozsáhlým prostorám arcibiskupského zámku i dobré poloze," uvedla Zdeňka Kalová, pracovnice vztahů s veřejností z ústředního pracoviště Národního památkového ústavu.

Současný ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Olomouci František Chupík nechtěl změny komentovat. "Nechci o tom teď mluvit," řekl pouze.

Olomoucká sekce má v současnosti na starosti zámky ve Velkých Losinách a na Jánském vrchu, Hanácké skanzen v Příkazích a hrady Bouzov a Šternberk. Také ty budou od roku 2013 spadat pod Kroměříž, která se stane jedním ze čtyř center pro správu památek v republice.

Bude se propouštět. Kolik lidí, to se zatím neví

Dosud není jasné, kolik zaměstnanců z Olomouce bude kvůli změnám propuštěno. "Zatím nevíme, kolik lidí skončí. Prioritou je co nejmenší úbytek zaměstnanců, ostatně velká propouštění se konala už v minulých letech. Uvidíme až po domluvě, jak lidé přistoupí na nové pracovní podmínky," podotkla Zdeňka Kalová.

Jednou z variant je i možnost, že starší zaměstnanci, kterým zbývá pár let do důchodu, budou pracovat stále na kraji.

Reorganizace by však neměla znamenat úbytek peněz pro krajské památky. "Výše státního příspěvku zůstane stejná. Hrady a zámky si běžně vydělají kolem 50 až 60 procent nákladů na provoz. Zbytek půjde dál ze státního příspěvku," vysvětluje Kalová.

Novinky však mají nastat ve způsobu doručení peněz památkám, změní se i pravomoci kastelánů, kteří budou přímo podřízeni centrům.

"Peníze už nepůjdou ze státního příspěvku přes několik odborných pracovišť, ale budou kastelánům přeposílány přímo z ústředního pracoviště. Kasteláni budou více samostatní v rozhodování. Od změn si slibujeme i to, že spolu budou víc spolupracovat," řekla Kalová.

Všichni moravští kasteláni budou mít společné porady

Všichni moravští kasteláni totiž budou jezdit do Kroměříže na porady. A co na chystané změny říkají? "Asi nám přibude papírování," naznačila kastelánka Šternberka Helena Gottwaldová.

Památky, jichž se změna týká

- hrad Bouzov
- zámek Javorník-Jánský vrch
- soubor staveb lidové architektury v Příkazích
- hrad Šternberk
- zámek Velké Losiny

Na zámku Jánský vrch ale velký posun oproti současnosti nevidí. "Co se spolupráce týče, je už dnes uspokojivá, s jinými kastelány jsme v kontaktu," řekla kastelánka Kateřina Danielová.

Změnu k lepšímu by podle Kalové měly časem poznat i návštěvníci. "Od výsledků si slibujeme třeba zvýšení počtu výstav na hradech a zámcích," věří Kalová.

Ti, kdo zůstanou v Olomouci i nadále, jsou zaměstnanci odborné památkové péče - archeologové a investiční pracovníci. "Pro ně by přesun do Kroměříže znamenal zbytečnou komplikaci, třeba investiční pracovníci často jezdí posuzovat úpravy na památkách v kraji. Ti budou dál v Olomouci, kde vznikne detašované pracoviště," nastínila Kalová.

Autor:Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Najdete na iDNES.cz